Гренландія тане рекордними темпами [ Редагувати ]
Спекотно нині навіть на другому за площею льодовику планети. Гренландія тане рекордними темпами. Лише цього літа острів утратив 160 мільярдів тонн криги.
Науковці з американської агенції НАСА з'ясували - найбільше "підігріває" льодовик океан. Чи є можливість урятувати Гренландію - дізнавалася Анна Філь.
Майже вся Гренландія - це суцільна крига. І вона розтає удвічі швидше, ніж будь-де на планеті. Подекуди трапляються місця не вкриті шаром льоду, як от це летовище. Серед такого іншопланетного ландшафту працюють науковці американської космічної агенції. Їхня мета - з'ясувати вплив океану на танення льодовика.
"Безумовно, причина потепління на планеті в діяльності людини. У Гренландії зміни клімату відчуваються найгостріше. Зараз багато хто запевняє, що вона розтає через тепле повітря - наче кубик криги, який нагрівають феном. Насправді ж, краї льодовика поволі "з'їдає" океан. Адже крига оточена теплою водою", - говорить Джошуа Вілліс, голова наукової місії NASA.
Щодня дослідники підіймаються в небо на старенькому літаку.
В океан скидають зонди, які збирають дані про температуру й солоність води, і потім передають їх науковцям. Вчені порівнюють інформацію із попередніми показниками. І намагаються передбачити майбутнє Гренландії.
"Як зміна температури води в майбутньому вплине на Гренландський льодовиковий щит наразі невідомо. Тому дані, які ми збираємо, - надважливі. Уперше вони дозволяють нам зіставити зміни температури океану зі швидкістю танення криги", - говорить Аян Фенті, член наукової місії NASA.
Утім непокоїтися дослідникам доводиться не лише майбутнім планети, а й своїм сьогоденням. Умови на острові - екстремальні. Немає звичного комфорту і постійного зв'язку.
"Віддаленість Гренландії - це для нас ще один виклик. І те, що цивілізація так далеко, насправді додає екстриму. Я спершу не уявляв навіть, що буде так цікаво". - говорить Аян Маккабін, член наукової місії NASA.
Місія працює вже п'ятий рік. Це літо - останнє для проекту. Далі аналізуватимуть дані, які вдалося зібрати. І будуватимуть універсальні моделі взаємодії шельфових льодовиків із океаном, які можна буде застосувати для досліджень і в інших куточках планети. А працювати доводиться наввипередки з глобальним потеплінням. За різними підрахунками, за кілька століть Гренландія може повністю розтанути.