Бюро економічної безпеки: яким буде новостворений орган? [ Редагувати ]
Не черговий, а єдиний. Зовсім скоро в Україні із фінансовими злочинцями будуть боротися не податкова міліція та СБУ, а Бюро економічної безпеки. Так званий БЕБ. Закон у Верховній Раді вже ухвалили.
Отже, яким має бути новостворений, поки що на папері, орган та чи вистачить на це грошей у бюджеті - розкаже Ірина Розова.
"Струс бізнесу" та маски-шоу - методи, якими безрезультатно боролися з тіньовою економікою в Україні багато років.
Тетяна Острікова, економічний експерт:
Іноді грубо порушуючи закони ми знаємо: вибиваючи двері і тільки адвокати можуть вирішити цю ситуацію.
На виході отримали майже незмінну ситуацію. Половина обігу коштів в Україні так і залишилася в тіні. Але тепер правоохоронці зможуть зосередитися на кримінальних злочинах. Бо про економіку дбатиме новий орган. Закон про створення Бюро економічної безпеки - вже ухвалили.
Данило Гетманцев, народний депутат, голова фінансового комітету Верховної Ради:
Цей закон про те, що створюється орган, який повинен замінити собою податкову міліцію, що підлягає ліквідації, підрозділів СБУ, що розслідують економічні злочини, а також відповідні підрозділи міністерства внутрішніх справ національної поліції, саме український бізнес вимагає від нас впорядкувати всі відносини, або вони контактували лише з одним органом, а не з усіма няньками в яких дитя візок.
Ініціатором створення окремого, а головне - єдиного органу стали представники бізнес-спільноти.
Анна Дерев'янко виконавчий директор Європейської Бізнес-Асоціації:
Завжди воно неприємно коли один відкриває двері, другий перевіряючий орган відкриває двері ногою чи рукою яка різниця, але все одно, коли вони проводять багато часу з тою чи іншою компанією, яка вважається прозорою то це точно не зручно і тому ми пропонували давайте об'єднаємо ці функції в одному великому міністерстві в одному великому відомстві.
Утім, до останньої версії новоухваленого закону про БЕБ залишається чимало питань. Зрозуміло, що створюється воно не як силовий орган. Проте експерти запевняють - радіти зарано. Яке саме міністерство контролюватиме БЕБ, поки що невідомо.
Тетяна Острікова, економічний експерт:
Враховуючи заяви міністра фінансів, який говорить, що не потрібно ніяких БЕБ створювати треба податкову міліцію відроджувати й посилювати, можливо тим міністром, який координуватиме діяльність цього органу буде міністр внутрішніх справ і тоді цей орган плавно перетвориться з аналітичного на абсолютно силовий.
Хто буде працювати в новоствореному бюро теж поки що незрозуміло. Прийматимуть на роботу лише за конкурсом. Членів спеціальної комісії, яка добиратиме кадри, делегуватимуть Кабмін, Верховна Рада та Рада нацбезпеки. І жодних міжнародних експертів. Керівника ж БЕБ призначатиме Прем'єр-міністр.
Тетяна Острікова, економічний експерт:
Прем'єр-міністр, він є політик і він обере одного - того, який йому якби мовити більше всього сподобається, який запропонований конкурсною комісією і, отже це нам дає підстави говорити, що це буде політично вмотивоване призначення, тобто прем'єр-міністр завжди матиме вплив на керівника цього органу, тому що він завжди буде говорити - слухай я тебе обрав одного з трьох я можу ініціювати аудит і визнати твою роботу незадовільною.
Працюватимуть у БЕБ приблизно стільки ж людей, скільки зараз у податковій міліції - чотири тисячі.
Тетяна Острікова, економічний експерт:
Тому в експертів створюється враження, що така штатна чисельність БЕБу створена для того, щоби дати можливість працевлаштуватися всім податковим міліціонерам.
І хоча ухвалений закон уже чекає на підпис Президента, багато питань іще залишаються без відповідей. Головне - з якими конкретно економічними злочинами буде боротися бюро. І чи зможе воно взагалі розпочати роботу. Адже в бюджеті на поточний рік на новий орган виділили занадто мало грошей.