Пенсіонери вимушені купувати найдешевші та найнеобхідніші продукти через інфляцію [ Редагувати ]
А от як цифри, написані на сторінках проекту бюджету, виглядають в реальності? Аби "оживити" їх, Ярина Марків вирушила на... базар. Аби наочно показати як виглядає інфляція на цінниках. І що можна купити на мінімальну зарплату чи пенсію. Адже на ці мізерні гроші в Україні живуть мільйони людей. Про ситуацію, відому кожному з нас, далі.
За нього билися. Блокували трибуну. Рвали одяг. Розбивали голови. І мітингували.
Ухвалення державного бюджету часто перетворювало Раду на бійцівський клуб. Цьогоріч розгляд головного кошторису почався спокійніше. До бійок справа не дійшла, але "бюджетні пристрасті" вирували й на трибуні, й в кулуарах. І хоча бюджет ще навіть перше читання не пройшов, у монобільшості його вважають рекордним.
Леся Забуранна, народний депутат, "Слуга народу":
Ми врешті-решт за 30 років оновлюємо харчоблоки, їдальні у школах. У бюджеті представлені рекордно високі видатки на оборону.
Микола Тищенко, народний депутат, "Слуга народу":
Я вважаю, що ми сьогодні робимо заради того, щоб в нас були європейські і пенсії.
Опозиція ж називає головний кошторис мало не початком епохи жебрацтва.
Олексій Гончаренко, народний депутат, "Європейська Солідарність":
Нам обіцяли кінець епохи бідності, але, щоб бідність не переходила в жебрацтво.
То який він насправді - бюджет на наступний рік? За які гроші пропонують жити країні? Що буде з пенсіями, тарифами, цінами та зарплатами? Щоб розібратися, ми вирушили туди, де найкраще видно, як сьогодні живе і що може дозволити собі купити кожен українець. На базар!
Валентина, пенсіонерка:
- Шо купила? От сливи купила, творожок і маленьку сметанку. І йду додому.- І більше нічого не будете купляти? –Нє, це всьо. Це вже на завтра й на післязавтра.
Киянка Валентина Антонівна ходить на закупи тільки на ринок. Бере лише найнеобхідніше та найдешевше. Бо пенсія в неї трохи вища за мінімальну - близько трьох тисяч.
Валентина, пенсіонерка:
Тяжко живеться, єлі кінці з кінцями зводим, ходим вибираєм, де шо подешевше, шо поменше купить.
Про європейські пенсії жінка навіть не мріє. У влади просить лише одного…
Валентина, пенсіонерка:
Хай би нам лучче не добавляли, але шоби ціни не росли. Ціни ж ростуть, ніяка пенсія за ними не вженеться.
Продавчиня м'яса:
Зараз пшениця піднялася в ціні, кукурудза. Все піднялося в ціні і соответственно піднялося сало. Ну сало -180, 170, є по 100.
Надія, пенсіонерка:
-Дорого, бабусю?- Дорого, канєшно дорого. Єслі пєнсія такая.
Ярина Марків, кореспондентка:
Цукор, яйця, та як її віднедавна називають – "золота олія", зросли в ціні чи не найбільше. На 70-90% порівняно з минулим роком.
І що найгірше - ціни підвищуватимуться й наступного року. За прогнозом уряду, інфляція становитиме понад 6%.
Хоча для багатьох пенсіонерів навіть сьогоднішні цифри на прилавках - страшний сон наяву.
Продавець:
Останніми роками менше й менше покупців приходить до нас. Чим рік - то й менше. Чи вони нас забувають, чи вони не мають грошей?
То що ж буде з пенсіями? У проєкті бюджету на них заклали фантастичну суму - понад 530 мільярдів гривень. Але реально мінімальна пенсія зросте лише на 159 гривень. Загалом, підвищувати пенсії планують у п'ять етапів. З нового року зростуть виплати для чорнобильців.
З весни - індексують пенсії для майже 10 млн пенсіонерів. А до кінця року ще тричі перерахують. Та найбільше суперечок у парламенті викликало збільшення мінімальної зарплати. З грудня 2021 вона становитиме 6500, а з жовтня - має зрости на 200 гривень.
ЗБІЛЬШЕННЯ ПЕНСІЙ В 2022 РОЦІ:
З 1 січня підвищать пенсії чорнобильцям; З 1 березня проведуть індексацію виплат для майже 10 млн пенсіонерів; З 1 липня перерахують пенсії у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму; З 1 жовтня перерахують мінімальну пенсію у зв'язку з підвищенням мінімальної зарплати; З 1 грудня проведуть перерахунок мінімальної пенсії у зв'язку з підвищенням ПМ.
Олексій Гончаренко, народний депутат, "Європейська Солідарність":
На 200 гривень? За рік? На 3%. При тому, офіційно уряд прогнозує інфляцію більше 6%. Ті люди, які отримують мінімальну зарплату чи близько до неї, їхні заробітки і реальні доходи впадуть за цей рік, вони стануть біднішими.
Микола Тищенко, народний депутат, заступник голови фракції "Слуга народу":
Я не розумію, що таке? Тобто це 200 гривень. Це 200 грн! І якщо брати і помножувати на всю державу - порахуйте, які це великі гроші. Сьогодні кожну копійку, яку нам вдається заробити, як країна, ми вкладаємо в соціальні стандарти і підвищуємо рівень життя звичайного українця.
То що може купити на ці гроші пересічний українець? 200 гривень - це, приміром, кілограм твердого сиру. Та якщо з цінами на продукти ми вже розібралися, то як щодо одягу?
Василь, продавець одягу:
Ціни тут ідуть від 1200- 1300 гривень, до трьох.
Руслан, киянин:
Пара ботинок зимних стоит три тысячи, например. Куртка тоже зимняя - от трех тысяч, ну такая, шо можно носить. Уже шесть.
А це і є вся мінімальна зарплата: пара черевиків і куртка! І на мінімалці зараз весь молодший медичний персонал.
Наталія Кучугура, молодша медична сестра:
Профессия такая, довольно-таки, уважаемая. Во всяком случае, раньше было. А что сейчас медики получают? Копейки.
Наталія Кучугура з Кам'янського працює медсестрою вже 19-тий рік. Коли прийшла у професію, заробляла хороші, як для початку двохтисячних гроші: 800 гривень щомісяця. Ніколи не економила. Сьогодні ж, каже, доводиться відмовлятись навіть від найнеобхіднішого.
Наталія Кучугура, молодша медична сестра:
Зарплата маленькая, 6 тысяч. Минималка. На руки - 4800..
І така ситуація по всій країні.
Михайло Поляк, директор КНП "Обласна клінічна інфекційна лікарня":
У нас досить серйозний відтік медичних працівників за кордон. А якщо це не справдиться із нового року, то я думаю, бажаючих виїхати за кордон, особливо лікарів молодого віку, медсестер, збільшиться.
Директор ужгородської лікарні говорить про обіцянку влади істотно підвищити зарплати медикам. У проєкті бюджету на це заклали рекордні 158 мільярдів.
Так з нового року мінімалку для лікарів планують встановити на рівні 20-ти тисяч гривень. А середню зарплату підвищити до майже 23-х. Не забули й про медсестер. З 2022-го вони зароблятимуть від 13,5 тисяч гривень. Але Наталія з Кам'янського в ці обіцянки не вірить.
Наталія Кучугура, молодша медична сестра:
Нет, не верю, Почему? Ну обещали уже много раз!
Андрій Новак, голова Комітету економістів України:
Для працюючих, безумовно, що рівень зарплат повинен бути хоча б співмірний з нашими географічними сусідами для того, щоб не було потреби українцям виїжджати на заробітки у всі сторони світу.
Але поки що рівень зарплат неспівмірний. Середня українська зарплата, яку заклали на рівні 15 тисяч, все одно більш як удвічі менша за, приміром, польську. Окрема болюча тема - субсидії. І тут на тих, хто їх отримує, чекає сюрприз. У головному кошторисі країни комунальну знижку скоротили на 10 мільярдів гривень!
І це при тому, що цього року більшої суми не вистачило, і довелося вносити зміни. За словами економістів, за винятком кількох пунктів, бюджет-2022 - майже повна копія бюджету-2021. Третину кошторису традиційно "з'їдять" виплати боргів.
Андрій Новак, голова Комітету економістів України:
Раз він борговий, то він ніяк не може бути соціальним чи тим більше бюджетом розвитку. Це говорить про те, що, на жаль, для більшості українців рівень життя буде погіршуватися.
Час на доопрацювання бюджету ще є. Однак сподівань, що головні цифри та пріоритети зміняться кардинально, мало.