В Україні тривають перевірки висновків військово-лікарських комісій: про які скандали стало відомо [ Редагувати ]
Подібні корупційні скандали останнім часом з'являються все частіше. Зокрема, й щодо висновків військово-лікарських комісій. В Україні нині тривають перевірки цих рішень. Вони, нагадаю, ініційовані РНБО.
Як українська влада збирається перевірити десятки, а то й сотні тисяч військовозобов'язаних?
"Продаж відстрочок від мобілізації". "Спіймали на хабарі з ухилянтів". "Виписував "важкі діагнози"". І, вже звичне, "затримали військкома та голову ВЛК".
Подібними гучними заголовками рясніє мережа упродовж останніх днів. Напередодні, на Івано-Франківщині слідчі СБУ затримали голову військово-лікарської комісії. Посадовець, імовірно, продавав фіктивні довідки про відтермінування від призову. З цією посвідкою - кордони відкриті - можна виїжджати. Ціна питання - 2 тисячі доларів.
В Одесі - трохи дешевше. Туберкульоз "продавали" за півтори тисячі доларів. Стільки голова ВЛК попередньо брала зі своїх клієнтів за "липову" виписку з медкарти.
Євген Корнієнко, прокурор Приморської окружної прокуратури Одеси:
За версією слідства, посадова особа - голова комісії - отримувала неправомірну вигоду за видачу таких документів, а її спільники проводили інструктаж осіб щодо порядку їх використання
Їй загрожує чотири роки позбавлення волі.
На другому році повномасштабної війни, в країні продовжуються корупційні скандали! І подібних викриттів буде ще більше. Президент України Володимир Зеленський підтримав ініціативу РНБО - підписав указ про перевірку рішень ВЛК та МСЕК.
Володимир Зеленський, президент України:
Потрібно перевірити значний масив рішень ВЛК щодо інвалідності та непридатності до військової служби, які були ухвалені після 24 лютого. Є приклади областей, де після лютого минулого року вдесятеро зросла кількість зняття з військового обліку через рішення ВЛК. Абсолютно зрозуміло, що це за рішення. Корумповані рішення.
Перевірити їх мають одразу кілька відомств: уряд, правоохоронці, ОВА та КМВА. На все про все - три місяці.
Наталія Фещик, адвокатка, членкиня правління ГО "Юридична сотня" та ГО "ЮрФем":
Ініціатива правильна і вона заслуговує на увагу та підтримку. Як воно буде проходити? На сьогодні це сказати досить важко. Тому що більшість цих груп, які проводять відповідний огляд - вони закриті. Є вже навіть статистики і звіти цифри цих перевірок, але ці цифри закриті для загального доступу. Мені відомо що вони вже оголошувалася на засіданнях РНБО.
Якою буде процедура перевірок, а також чи перевірятимуть усіх непридатних до служби, в уряді не уточнюють. А чи достатньо для цього одних лише документів - довідок, висновків лікарів? Чи потрібні повторні обстеження ? На думку військового медика Вікторії Крамаренко, на перевірках обов'язкова присутність військовозобов'язаного.
Вікторія Крамаренко, військовий медик, голова БФ "Крила перемоги":
Рішення повинні прийматися не на основі документів, які не можуть скласти повний обсяг і дати повний анамнез і надати модливість поставити правильний діагноз, на основі якого буде прийматися рішення. Обов'язково повинна бути присутня людина - воєннослужбовець. Однозначно в цю комісію повинні входити люди - цивільні лікарі.Плюс громадські організації, які можуть контролювати і бути дотичними до процесу.
Ще один спосіб унеможливити корупцію - електронна система. Очільник МОЗ Віктор Ляшко, пропонує діджиталізувати бази ТЦК і безпосередньо самі медкомісії. Це зробить процес прозорішим і дозволить відстежувати всю історію хвороби. А як щодо тих, хто вже виїхав за територію України? - Їх довідки теж перевірятимуть.
Алла Цимановська , адвокат з медичного права ЮФ "Ілляшев та Партнери":
Дуже важко ідентифікувати людей, які виїхали за кордон і які, наприклад, не стали на облік до відповідних структур в іноземних країнах, які підтримували переселенців або українців у ролі біженців. Якщо вони не стали на такий облік, то дуже важко буде їх ідентифікувати. Але це також можливо через відповідні дані щодо перетинання кордонів світу, якщо буде відповідна угода з іншими країнами.
Скільки таких чоловіків? Які підстави для виїзду? Все тільки з'ясовують. Відзвітувати мають одразу декілька відомств. Та поки одні купують довідки та туберкульози, інші - воюють. Попри справжні, "непридбанні", хвороби.
Наталія Фещик, адвокатка:
Із найразючийших і найперших моїх кримінальних справ - це невиконання наказу у формі переміщення до зони бойових дій військовослужбовцям місто Калуш Івано-Франківської області. В людини було 12 захворювань всі дуже серйозні на зразок гепатиту. Цукрового діабету, який дав загострення. В момент коли було віддано наказ було загострення цих захворювань, він декілька разів втрачав свідомість. Дуже швидко ініційовано кримінальну справу. За декілька днів було вручено обвинувальний акт і передано до суду.
Саме цими фактами і обгрунтована необхідність у масових перевірках ВЛК та МСЕК, підсумовує адвокатка. Закон каже: як ухилянтам від військової служби, так і представникам ВЛК за медичну недбалість чи факти корупції - передбачена кримінальна відповідальність.