Легкий та ультракомпактний: огляд надтонкого ноутбука ASUS Zenbook S 13 OLED [ Редагувати ]

Вибір в користь тонкого та легкого ноутбука зазвичай вимагає значних компромісів. Задля тонкого профілю доводиться жертвувати продуктивністю, часом автономної роботи, наявністю портів та якістю дисплея. Однак ASUS Zenbook S 13 OLED 2023 вдається уникнути багатьох з цих обмежень, щоправда, шляхом високої ціни.
Вперше я познайомився із цією моделлю на весінній презентації, де мене вразили розміри та вага цього "малюка". Тому я попросив ASUS надати мені його на огляд. Я тестував цей тонкий, легкий ноутбук більше місяця, і готовий поділитися своїми враженнями від Zenbook S 13 OLED.
Чи виправдовує ноутбук свою преміальну ціну (65 999 грн на момент публікації)? Коротка відповідь – так, хоча ці причини можуть бути не самими вирішальними.
Упаковка
Якщо ви збираєтеся стати власником ASUS Zenbook S 13 OLED 2023, то будете здивовані тим, що вам його винесуть у простій на вигляд картонній упаковці без жодного натяку на преміальність.
Це – новомодне і корисне віяння у напрямку до екологічно чистого майбутнього, адже його упаковка виконана із переробленого картону. Хоча без синтетичного поролону все одно не обійшлося – він захищає тонкий корпус від пошкоджень під час транспортування.
У коробці знаходиться ноутбук, фірмовий чохол для нього (ну майже як у смартфонів), адаптер живлення потужністю 65 Вт і зарядний кабель USB-C до USB-C довжиною 2 м. Доречі, картонні бокові тримачі можна не викидати, а використовувати у якості підставки для ноутбука.
Дизайн
Ноутбук доступний у двох кольорах: Ponder Blue та Basalt Gray. Мені на огляд дістався Basalt Gray. Верхня кришка ASUS Zenbook S 13 OLED 2023 виготовлена з так званого плазмового керамічного алюмінію, який, по суті, є алюмінієм з поверхневою обробкою, що імітує дрібнозернисту текстуру пісковика.
Якщо вам подобаються натуральні матеріали, такі як папір, дерево, шкіра, камінь, вам сподобається ця текстура. Це такий натяк на екологічність та єднання із природою. Виглядає дійсно дуже сучасно, але в той же час стримано скромно із нотками ділового стилю. Сподіваюся, що в майбутньому вони випустять більше ноутбуків з такою обробкою.
Мені дуже сподобався компактний та легкий дизайн цього ноутбука. Вага його всього 1 кг, а товщина – 1 см, – ну майже ідеальний кандидат для Міжнародного бюро мір та ваг. Він настільки компактний, що поміщається на будь-якій поверхні, куди б я його не поставив.
Дисплей з'єднується з основою ноутбука так, що дозволяє клавіатурі нахилитися під невеликим кутом для більшого комфорту під час набору тексту.
Така конструкція забезпечує більший приплив повітря під ноутбук, і це дозволяє класти ноутбук на стіл, не відчуваючи при цьому нагрівання, адже так покращується вентиляція. Шарнір доволі жорсткий і дисплей не хитається при наборі тексту.
Екран
Головна приємна родзинка ASUS Zenbook S 13 OLED – це 13,3-дюймовий екран. Він здатний розгортатись на 180 градусів.
OLED матриця сильно відрізняється від інших своєю яскравістю та насиченістю кольорів. OLED-дисплей має частоту оновлення 60 Гц, яскравість у 400 ніт та HDR-яскравість у 550 ніт. Кути огляду хороші з мінімальним зміщенням кольорів і падінням яскравості.
Працювати за ним у яскравий сонячний день взагалі не проблема – все чудово видно на екрані при максимальній яскравості, але не варто сидіти напроти Сонця.
Коефіцієнт контрастності становить 1 000 000:1, а підтримка кольорів - 100% DCI-P3. За замовчуванням дисплей працює у 8-бітному кольоровому режимі, але його можна налаштувати на 10-бітну передачу кольору за допомогою програми Intel Graphics Command Center, а також вимкнути відволікаюче налаштування адаптивної яскравості. І тут розкривається ще одна приємна особливість – перегляд HDR контенту із справжньою насиченою колірною передачою. Це важно передати словами, потрібно самому подивитись і порівняти.
Цей дисплей, безумовно, достатньо хороший для графічних дизайнерів, що вимагає точності передачі кольорів. А ще OLED матриця має швидкість реакції у 0,2 мc, що є недосяжним рівнем для IPS, TN та VA матриць.
Роздільна здатність складає 2880 x 1800, тому всі візуальні ефекти чіткі, без помітної пікселізації. Співвідношення сторін 16:10 краще підходить для відображення вмісту.
Єдине що не вистачає – підтримки сенсорного дотику. Хоча це відобразилось би ціні, яка й без того висока. Також варто зазначити, що покриття екрану глянцеве та ще й без антивідблискового покриття, тому може створювати дискомфорт у деяких ситуаціях.
Над екраном розташована фронтальна камера, що має роздільну здатність 1080p та ІЧ-датчик для розблокування обличчям Windows Hello, який працює досить ефективно і швидко.
Начиння та звук
Цікаво те, що у ноутбука товщиною в 1 см міститься багато портів. Зліва – повнорозмірний HDMI 2.1 (4K/60 Гц) і два порти Thunderbolt 4 USB-C, які підтримують заряджання. Повна зарядка займає трохи більше 2 годин за допомогою зарядного пристрою потужністю 65 Вт, що входить до комплекту.
Праворуч є роз'єм USB-A 3.2 gen 2 і 3,5-мм аудіороз'єм.
Задня кришка відкривається за допомогою гвинтів T5 Torx. Усередині є два вентилятори, і єдине, що можна модернізувати, – це один твердотільний накопичувач NVMe.
Якість звуку від Harman/Kardon дуже хороша. Лептоп підтримує технологію Dolby Atmos. Тому динамік видає досить гучний, чистий звук та має пристойні баси. Динаміки не спрямовані вперед, тому все ще відчувається невелика порожнеча, але в цілому звук приємний, значно кращий порівняно з динаміками інших ноутбуків, спрямованими донизу. Варто зазначити, що звук до 50% відчутно підвищується, а потім до 100% різницю у зміні майже не відчуваєш.
Тонкий профіль зрештою все рівно вимагає компромісу. Тому ASUS не змогла встановити потужніший процесор і дискретну відеокарту. Тут стоїть процесор Intel Core i7-1355U у поєднанні із 16 ГБ RAM та 1 ТБ NVME. Це найсучасніший «камінь», але приставка U означає енергоефективність, тому продуктивності тут очікувати не варто. Чи ні?
Під час тесту PCMark 10 він навіть набрав пристойні 5301 балів. Як правило, нижня межа становить 3450 балів. Все що вище пропонує надійну продуктивність системи. Тому ASUS Zenbook S 13 OLED 2023 пропонує пристойну потужність для виконання повсякденних завдань.
Після запуску бенчмарка Geekbench 6 Zenbook S 13 OLED набрав 1310/5153 балів у режимі роботи від акумулятора та 2159/5538 балів під час живлення від електромережі.
Результат тестування у режимі від акумулятора
Результат тестування у режимі від живлення від електромережі
Userbenchmark демонструє, що це хороший та продуктивний ноутбук, але не підходить для ігор.
Хоча це не надпотужний процесор, бенчмарки показують, що він доволі продуктивний, що відображається у дуже плавній роботі. Цей ноутбук також дуже швидко вмикається, відкриває програми та зберігає дані, про що свідчать показники CrystalDiskMark - 5 177 МБ/с на запис та 6 792 МБ/с на читання – все відкривається та запускається майже миттєво.
Хоч процесор і енергоефективний, зрештою він нагрівається під час навантажень. Тому використовується активне охолодження. Вентилятори мають тенденцію вмикатися та відчутно шуміти при більш-менш високому навантаженні. Але я не помітив жодних негативних проблем з продуктивністю – ноутбук "тягне" майже усе.
Якщо перегляд фільмів у 4K/HDR та роботи у графічних програмах для Zenbook S 13 OLED взагалі не є проблемою, то про інтенсивні ігри на цьому ноутбуці не варто розраховувати. Відеокарта Intel Iris Xe здатна обробляти лише просту ігрову графіку і не впорається з новітніми AAA іграми, такими як Star Wars Jedi: Survivor або Cyberpunk 2077.
Але якщо хочеться, то можна знизити налаштування графіки та роздільної здатності, то у такому випадку можна пограти у проекти кількарічної давності у 720p, наприклад, у Doom Eternal чи Forza Horizon 4.
Також варто відмітити, що час автономної роботи у середньому становить близько 8 годин.
Клавіатура та тачпад
Під дисплеєм знаходиться повнорозмірна клавіатура, хоча Asus залишила широкі поля з усіх боків. Компактність пристрою означає відносно невеликий хід клавіш, що особливо помітно на клавішах Shift і Tab.
Клавіатура чутлива до натискань, а підсвічування підходить для будь-яких умов навколишнього освітлення.
Що мене приємно здивувало, так це те, що клавіатура досить тверда, із мінімальним прогином. Я очікував, що клавіатура прогинатиметься через легкість матеріалу, але якість збірки дуже висока через металічний корпус.
Навіть кришка дисплея мінімально прогинається і не хитається. Загальна якість збірки напрочуд добротна для такого легкого ноутбука.
Тачпад великий, чуйний і точний, підтримує жести пальцями. Користуватись ним без мишки можна без особливих проблем. Краще тільки у MacBook.
Висновок
ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304) – це один із найкращих найтошних ноутбуків, які наразі доступні в сегменті ультрабуків. Цей ноутбук підійде для офісних працівників, фрілансерів-розробників, дизайнерів, художників, архітекторів, а також усім тим, хто цінує портативність.
Хоча це не найпотужніший ноутбук на ринку, він зрештою пропонує хорошу продуктивність та працює доволі швидко. Лептоп із легкістю впорається із відеоконференцями, програмами для графічного дизайну, переглядом веб-сторінок і потоковою передачею музики/відео. OLED-панель дійсно чудово відображає зображення, а камера створена для того, щоб ви виглядали добре під час будь-яких відеодзвінків, в яких ви берете участь.
Крім того, завдяки невеликим розмірам і надзвичайно малій вазі Zenbook S 13 легко носити з собою, незалежно від того, чи відвідуєте ви заняття, чи перебуваєте у робочій поїздці, чи подорожуєте заради розваг.
Найбільша проблема полягає в тому, що для більш продуктивних задач – монтаж відео чи віртуалізація – ноутбук відверто не підходить, особливо для ігор. Також трохи дратує шум вентилятора при більш-менш важких навантаженнях, якого в такому маленькому лептопі просто не очікуєш.
Тим не менш, це ультрапортативний ноутбук, який стане чудовим вибором для тих, кому потрібен витончений OLED-дисплей і тривалий час роботи від акумулятора.
Переваги моделі ASUS Zenbook S 13 OLED
- Неперевершений дизайн
- Дуже легкий (1 кг)
- Дуже тонкий (1 см)
- Напрочуд міцна якість збірки
- Комфортна клавіатура для набору тексту
- Тачпад дуже точний та з великою поверхнею у співвідношенні до розмірів корпусу
- Розблокування обличчям ефективне та швидке, якісна веб-камера
- Корисні порти в комплекті
- Яскравий та насичений кольорами OLED-дисплей із високою роздільною здатністю
- Підйомна конструкція для найліпшої вентиляції та зручності набору тексту
- Гідна продуктивність, як для неігрового ноутбука
- Хороша якість звуку
- 8 годин автономної роботи
Недоліки моделі ASUS Zenbook S 13 OLED
- Очікувана низька продуктивність в іграх
- Шумний вентилятор
- Несенсорний екран
- Доволі дорогий
- Екран сильно блікує
Раніше ми оглядали ігровий ноутбук Asus ROG Strix Scar 16.
Ноутбук на огляд наданий офіційним представником Asus в Україні