У Британії не вщухають протести після вбивства дітей у Саутпорті [ Редагувати ]
Тиждень хаосу у Великій Британії. Уряду досі не вдалося придушити заворушення після вбивства трьох дівчат у Саутпорті. Протести праворадикалів перетворюються на сутички з поліцією, а закінчуються погромами та мародерством. Як влада збирається взяти ситуацію під контроль? І чому в погромах звинувачують росію? Про все розповість наша британська кореспондентка Світлана Чернецька.
Це Веймут. Тихе приморське містечко сколихнули протести праворадикалів. Схожа картина й у багатьох інших британських містах.
У такий спосіб ультранаціоналісти висловлюють невдоволення прибуттям мігрантів до країни. Головні мішені протестувальників - мечеті, а також готелі, в яких розселяють новоприбулих біженців.
Як ось цей Голідей Інн у Ротергемі. Праворадикали підпалили одну з будівель готелю з електрогенератором. Шибки приміщення розбили камінням, цеглою та пляшками. Урешті поліції вдалося зупинити нападників. Ось що вони залишили по собі: друзки у не з'їденому обіді, розбиті віконні рами. Гості готелю - не лише нові мігранти. Усіх їх, разом з працівниками, переправили у безпечне місце.
Джон Гілі, міністр оборони Великої Британії:
Ви самі бачите, які жахливі наслідки. Під час протесту - це був шок і страх, я теж був тут, разом із додатковими командами поліції та медиків. Персоналу та мешканцям довелося забарикадувалися в готелі, коли мітингарі розбивали вікна та намагалися підпалити будівлю.
Весь тиждень у різних містах країни тривали бунти та заворушення. Вони почалися у Саутпорті. Саме тут минулого понеділка 17-річний Алекс Рудакубана напав з ножем на учасників заняття в дитячому центрі. Загинуло троє дівчаток 6, 7 та 9 років. Його ім'я не розголошували до суду через неповноліття. А в Інтернеті нападника назвали мігрантом, який прибув до країни торік і сповідує іслам. Та все це виявилося неправдою. Хлопець народився та виріс у Британії в сім'ї християн.
Іветт Купер, міністерка внутрішніх справ Великої Британії:
Це оголило проблеми з соцмережами. Вони спрацювали як ракетний прискорювач у поширенні дезінформації та організації насильства. Компанії соціальних мереж повинні взяти на себе відповідальність за скоєне. Ми також маємо переконатися, що злочинна діяльність онлайн буде переслідуватися.
Журналісти-розслідувачі знайшли російський слід в поширенні дезінформації. І зафіксували активність фабрик тролів рф. Але в Британії поки що фокусуються на придушенні бунтів. А вже потім розбиратимуться з їхнім розпалюванням онлайн. Відповідальності не уникнуть ані ті, хто фізично брав участь у заворушеннях, ані ті, хто спонукав до них в інтернеті, обіцяє прем'єр.
Кір Стармер, прем'єр-міністр Великої Британії:
Я зосереджений на тому, щоби зробити все для припинення цього безладу, щоб кримінальна відповідальність була невідворотною. Саме тому я попросив якнайшвидше ідентифікувати та назвати імена причетних до насилля. Багатьох уже заарештовано: декому висунуто звинувачення, дехто просто зараз перебуває в суді.
Прем'єр уже стикався з протестами такого масштабу. Коли працював головним прокурором Англії. Ще у 2011-му. Тоді в країні заколоти тривали 5 днів. Стармер забезпечив цілодобову роботу судів і дозволив застосовувати довші та суворіші покарання. У 2011-му двоє чоловіків дістали по 4 роки за ґратами за підбурювання у соцмережах. Це були найжорстокіші заворушення у Британії в сучасній історії. І тоді відповідальність наздоганяла порушників ще довго після закінчення подій. Так само нині поліція попереджає - знайде кожного.
Ліндсі Баттерфілд, представниця поліції Південного Йоркшира:
Офіцери працювали всю ніч і почали встановлювати причетних до цих жахіть. Будьте впевнені, якщо ви були там, ми вас знайдемо, і ви відповідатимете за свою участь у насильстві.
Кількість арештів в країні вже близько двох сотень.
Уряд сподівається стримати бунти завдяки швидкій кримінальній відповідальності учасників. І поки що не збирається виводити на вулиці армію, щоби не розпалити ситуацію ще більше. Але цей варіант можливий, якщо протести триватимуть далі.