Земельний скандал: у Черкасах міськрада віддала під забудову 2 га землі у рекреаційній зоні [ Редагувати ]
Земельний скандал упродовж 15 років. У Черкасах міськрада роздала під приватну забудову майже два гектари землі у рекреаційній зоні на березі дренажного каналу. З будівництвом власники ділянок не поспішали, аж поки статус цієї території чиновники не змінили в оновленому генеральному плані. Після цього заплавний луг і болото стали придатними для садибної забудови. Станіслав Кухарчук далі.
Ми на території міської ради. Тут ділянки під забудову роздані 5 років назад.
Ось так зі скандалом у черкаському мікрорайоні Дахнівка місцеві жителі відвойовують землю у нових сусідів. Протягом останніх 15 років міська влада активно виділяла землю під забудову на березі місцевого каналу, та розбудову власники узбережжя до останнього часу не починали. Перші намагання були кілька років тому.
Оце ми йдемо по приватній власності, оце вони всі роздані, оце в очереті всі роздані, вони виставленні на продаж. Сміття все з Черкас звезли ось тут, де в нас постійно стояла вода.
Пані Наталя, як і її сусіди, в розпачі. Каже, це поле для місцевих жителів завжди було зоною відпочинку і можливістю посидіти біля води. За словами жінки, перші ділянки мерія почала роздавати тут під садибну забудову ще у 2009 році. І це не зважаючи на те, що офіційно ця територія була зоною рекреації. Щоб нівелювати її статус, чиновники навіть примудрилися частину каналу прибрати з мапи генерального плану міста.
Наталія, жителька Черкас:
Старий генплан 2009 року – водойма штучна, яку вони говорили, що її нема – вона існує, вона є на карті. 2017 рік – водойма зникає, її на карті нема. Ми згрупувались, пішли в міську раду, написали заяву – де ж ділась водойма! Тоді вона появляється у 2019, а ділянки то вже намітили, розбили ці ділянки, от і маємо те, що маємо – ділянки розбиті на водоймі.
Те, що житлове будівництво тут, у зоні рекреації, неможливе і незаконне, підтверджувало безліч контролювальних інстанцій. Але видавати землю на узбережжі чиновникам це не заважало. Аби не активний протест місцевих жителів, на ділянці вже давно виросли б котеджі. І люди знають, чому обстоюють її недоторканність.
Ця водойма на річці Бігуча є не що інше, як дренажний канал, створений спеціально для того, щоб під час весняного водопілля стабілізувати рівень Дніпрових вод. А от узбережжя цього каналу, яке міська рада роздала під приватну забудову, є не що інше, як заливний луг.
Заходьте, проблеми є.
Пані Лідія веде нас у свій погріб, де навіть восени стоїть вода. Пенсіонерка каже, це почалось після того, як новоспечені власники ділянок почали завозити землю і будівельне сміття, щоб засипати заливний луг та почати будівництво фундаментів. Через це ґрунтові води хлинули у садиби корінних жителів Дахнівки.
Лідія, жителька Черкас:
Як почалась забудова ось тут, це свекор ще покійний робив. Оце води почали підходити до нас і почало все осідати.
Такий вигляд мають виділені земельні ділянки на лузі у публічній кадастровій мапі. Це дані за лютий 22 року, після вторгнення її закрили для відвідувачів. На той момент місто встигло роздати для забудови більш ніж півтора десятка ділянок по 10 і 15 соток. Їхні перші власники - переважно підприємці та люди, наближені до міськради. Деякі наділи вже по кілька разів змінили господарів.
Одна з ділянок навіть активно продається, вона належить нинішньому директору Черкаського міського центру надання адміністративних послуг Олегові Ткаченку. Не багато, не мало, а за 15 соток чиновник просить майже півтора мільйона гривень.
В оголошенні він описав навіть принади наділу – тиха місцина і вихід до води. На момент отримання ділянки під забудову у 2009 році Олег Ткаченко працював на керівній посаді у правоохоронних органах. Телефоном повідомив, що все отримав цілком законно. Землю ж продає, бо вже не потрібна.
Олег Ткаченко, власник земельної ділянки:
Тоді по переводу по службі отримав її, оскільки не був забезпечений житлом. І відповідно це 8 чи 9 рік. Якби там були якісь ризики, я б її не брав для себе, тому що і мені б не дали державні акти. Ось так.
Всі ділянки, вказані на кадастровій мапі, мають статус приватної садибної забудови, їх свідомо видавала мерія, коли заливний луг ще був зоною рекреації, де житлова забудова заборонена. Статус ці землі змінили з травня 21 року, коли міська рада ухвалила новий генеральний план міста. В мерії цього навіть не заперечують. Та от пояснити, як і чому це сталось, не можуть.
Андрій Крилов, заступник директора департаменту архітектури та містобудування ЧМР:
Зонінг-вектор, план зонування території. Р3 – це рекреація. Тобто з 21 року тут землю для садибної забудови можна відводити, а як до цього і під шо відводилось, я вам не скажу, бо не маю жодного документа.
У прокуратурі ж впевнені: чиновники, які виділяли рекреаційну землю під забудову, чудово все знали. З 2010 року прокурори через суди намагалися скасувати ці рішення міськради, але марно. Жоден суд позов не задовольнив.
Станіслав Торопчин, заступник керівника Черкаської обласної прокуратури:
Ми вважаємо, що не винесено в натуру прибережну смугу і вони потрапляють в межі прибережно-захисної смуги Кременчуцького водосховища. Тричі намагались оскаржити рішення органів місцевого самоврядування і тричі нам суди відмовляли, і зокрема суди апеляційної інстанції.
Після останнього суду жителі Дахнівки залишились сам на сам із проблемою та забудовниками. Адже в прокуратурі повідомили, що вже вичерпали всі доступні методи впливу для скасування цих рішень.