У Вашингтоні відбувся пʼятий Київський єврейський форум [ Редагувати ]
Київський єврейський форум зібрав у Вашингтоні найкращих спікерів на ґрунтовну дискусію, серед тем: і зміни, які принесе адміністрація Трампа, і стосунки Україні й Ізраїля, і схожість двох війн - близькосхідної та війни на українському фронті.
Одним з модераторів Форуму цього року обрали нашого спеціального кореспондента у Сполучених штатах Дмитра Анопченка. Він і розкаже більше.
Розкішний краєвид на центр Вашингтона, сучасна студія у кварталі від Білого дому. І ньюзмейкери, до яких варто прислухатися: експерти, дипломати… В американській столиці Єврейська конфедерація України провела пʼятий Київський єврейський форум.
Борис Ложкін, президент Єврейської конфедерації України:
Ми зустрічаємося невдовзі після виборів в Америці, результатів яких чекали по всьому світу, і особливо в Україні та Ізраїлі. Головні зусилля зараз спрямовані на те, щоб посилити допомогу Україні та Ізраїлю, адже саме Штати відповідальні за те, коли справедливий мир прийде в Європу та на Близький схід.
Форум традиційно збирає найкращих спікерів. А цього разу ще й дискусія про можливі зміни у Сполучених Штатах, прихід команди Трампа та відносини Києва з Вашингтоном за нової команди.
Як один з модераторів я говорив про це з ексміністром закордонних справ України Павлом Клімкіним та американським амбасадором Джоном Гербстом. Найцікавіші моменти: посол вважає, що розмова Трампа і путіна, про яку повідомляла Washington Post і факт, якої спростував кремль, все ж таки відбулась.
Джон Гербст, посол США в Україні (2003-2006):
Думаю, це реальні дані, достовірна інформація газети. Може не на всі 100%, але в цілому. А реакція росії - їм це не сподобалося! путін не був до цього готовий. Тому кремль і спростував. І це непроста тема для путіна. Гадаю, він хотів би схилити Трампа до того, аби дістати дозвіл робити щодо України що заманеться. Але якщо Трамп відмовить - це реальна проблема для росії, яка обернеться на користь Україні.
Ще одна важлива тема: як Трамп може примусити до переговорів кремль, який на перемови не налаштований. Які вони "медяник" і "батіг" для москви?
Джон Хербст, посол США в Україні (2003-2006):
Для кремля "медяником" може стати обіцянка, що Україна 20 років не вступатиме в НАТО, а "батогом", якщо не погодитися закінчити розвʼязану вами війну, ми дамо Україні стільки зброї, скільки їй ще не давали.
Ці дві війни - на Близькому Сході й на українському фронті - насправді дуже схожі. Експерти кажуть: в обох по різні боки лінії фронту не стільки країни, скільки коаліції: умовна "російська" (москва та її друзі) та, умовно кажучи, "західна", що сформувалась як навколо України, так і навколо Ізраїлю.
Євген Корнійчук, посол України в Ізраїлі:
Пару тижнів тому величезні склади російської зброї були знайдені в Лівані. Це зброя виробництва минулого року. Я сказав, що не здивуюсь, якщо завтра будуть знайдені північнокорейські ракети, тому що це є частини однієї вісі зла.
Водночас Україну цікавлять ізраїльські напрацювання щодо протиповітряної оборони, а Ізраїль - українська боротьба із "Шахедами".
Євген Корнійчук, посол України в Ізраїлі:
Ізраїльська сторона повністю надала все необхідне для створення системи раннього оповіщення… І ми находимося на фінальній стадії її запуску в Україні. Фактично частина її вже використовується. Це радари ізраїльського виробництва, які наші військові використовують вже сьогодні.
Важливий поворот теми, що насправді для Америки немає вибору - допомагати Україні чи Ізраїлю, що немає тієї "конкуренції за зброю чи фінанси", вибору "або-або", про який часто пишуть російські ЗМІ.
Михайло Подоляк, радник глави офісу президента України:
На цій дилемі побудована левова частка російської пропаганди. Дивіться, або ми допомагаємо Ізраїлю, або Україні. Ні, це не так! По-перше, це різні види зброї, по-друге, це різні види допомоги як такої. Це різні взагалі концепції війни, які ми бачимо на Близькому сході й в Україні.
Український посол у Вашингтоні Оксана Маркарова і всесвітньовідомий мислитель Бернар Леві. Глава єврейських організацій Америки Вільям Дарофф і радник Президента України Ендрю Мак… Цьогорічний форум зміг зібрати в рамках одного великого ефіру таких різних людей, такі різні думки…
З цих "пазликів" складається велика картина того, чого чекати від "Америки Трампа" і як Америка може допомогти закінчити обидві війни. Різні, але настільки схожі водночас. І говорити про це означає формувати громадську думку. І про необхідність допомоги й Україні, і Ізраїлю; і про те, що до миру потрібен примус - не вмовляння росії, мову аргументів кремль навряд чи почує. А головне, щоб цей мир (що у випадку Близького Сходу, що у випадку України) був справедливим, таким, щоб його прийняли самі люди. І це тепер уже завдання політиків, дипломатів і експертів, які приходили для ґрунтовної розмови на цьогорічний Київський єврейський форум.