Тиха магія косівської кераміки [ Редагувати ]
Керамічні плитки, миски, кухлі та горщики з унікальним косівським розписом – один із найпопулярніших сувенірів Карпат. Фантазійний світ Гуцульщини та Покуття розкривається в архаїчній символіці, традиційних рослинних орнаментах та авторських сюжетних композиціях. Кожен виріб – результат копіткої праці гончарів і художників, неповторний, з особливою магією.
Тричі загартована вогнем: унікальна техніка косівської мальованої кераміки
Невелике карпатське містечко Косів розташоване на кордоні двох національних природних парків України – Гуцульщина та Вижницький. На берегах місцевої річки велике родовище білої глини, з якої століттями гуцули створювали утилітарні предмети побуту: посуд, свічки, свистки, дитячі іграшки, плитки для печей.
Косівська мальована кераміка створюється за унікальною технологією – ритування. Ніде у світі керамісти не застосовують подібні способи виготовлення посуду та предметів побуту. На першому етапі майстри створюють із глини таріль, горщик, кухоль або іграшку. Декілька днів виріб висихає. Потім зовнішня частина виробу покривається тонким шаром білої глини та знову висихає.
Другий етап - ритування, або гравіювання по білій глині. Заглиблення заповнюють коричневим ангобом – особливою фарбою із глини. Малюнки наносять характерними для косовської кераміки зеленими, коричневими та жовтими барвниками. Повторне випалення при температурі 900-950°С виявляє візерунок й закріплює фарби на поверхні.
Третій етап. У техніці підполив’яного розпису художники прикрашають виріб зеленими і жовтими фарбами. Вкрай рідко косівські майстри використовують синій колір: під час випалу він здатний спотворити гармонію візерунка. Після повторного розпису кераміку покривають прозорою шаром глазурі та знову відправляють в піч для випалу за температури 1000°С.
Альтернативний варіант створення косівської мальованої кераміки нагадує техніку писанкарства: на біле тло наносять малюнки фарбами або із застосуванням рослин; майбутні контрастні коричневі місця заповнюються вохрою - глиною з додаванням оксиду заліза. Після другого випалу виріб розписують жовтою та зеленою фарбою та обпалюють утретє.
На кожному етапі важливо контролювати температуру, якість матеріалів, дотримання технологічних особливостей. Для виготовлення деяких зразків косовської кераміки потрібно від місяця до півроку. Результат - міцна жаростійка кераміка з унікальним розписом та красивою глянцевою поверхнею. У музеях Відня та Бухареста збереглися зразки косівської кераміки середині XVIII століття.
Де в Карпатах можна купити справжню косівську мальовану кераміку
Впізнати вироби косівських керамістів легко: на білому та коричневому фоні яскраві гуцульські орнаменти, квіти та тварини, жанрові сценки. У базових кольорів розпису особлива символіка:
-
зелений нагадує про красу природи, карпатські ліси та полонини;
-
коричневий – символ родючої землі;
-
жовтий – життєдайна енергія сонця.
Найширший вибір унікальної кераміки – на знаменитому Косівському сувенірному ринку, поруч з майстернями. За час візиту до Косова туристи встигають побувати у музеї Гуцульщини, побачити водоспад Гук, оцінити красу косовської кераміки у місцевих кафе та ресторанах. Декілька майстерень Косова проводять майстер-класи з виготовлення гончарних виробів та розпису кераміки.
Одноденна поїздка до Косова із відвідуванням музею та ринку входить у ціну тижневих турів по системі все включено компанії "Відпочинок 365". Туристи тиждень проживають у туристичному комплексі "Ворохта 365", це година їзди до Косова мальовничими дорогами Карпат. У ціну путівки включено харчування, зимовий трансфер до Буковеля, вечірня анімація та десятки екскурсій на вибір.
Справжню косівську кераміку можна знайти на сувенірних ринках Яремче, Коломиї, Кутів, Верховини, Буковеля, Трускавця, Яблуницького перевалу.
У 2019 році косівська мальована кераміка внесена до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Магніти на холодильник, іграшки та посуд мають особливу магію природних компонентів, вогню та творчості, заснованої на синтезі сучасної та традиційної естетик. Авторські кахлі, іграшки та миски від косівських майстрів вже стали предметом полювання колекціонерів.