Закриття справи про СЗЧ: прокуратура пояснила механізм дій [ Редагувати ]
За ухваленим законом, дезертирство поки що не вирок. Армійцям, які самовільно залишили військові частини, дали можливість уникнути покарання. До 1-го січня вони можуть добровільно з'явитися туди. І з них знімуть кримінальну відповідальність.
Знімальна група "Подробиць" поспілкувалася з тим, хто вже скористався цією можливістю. Але чому вирішили залишити місце служби і які юридичні тонкощі повернення? Про все докладно у наступному сюжеті.
У вересні 22-го Сергій добровольцем пішов воювати. Піхотинцем потрапив на найгарячішу ділянку фронту на Донецькому напрямку.
Сергій, військовослужбовець:
В Соледаре у нас были городские бои. Я увидел танк. 12 часов дня. Побратим включив смекалку, розрізав бронежилет, глянув, а в мене поранення в шиї, і кров пішла фонтаном.
Побратими передали армійця медикам. Далі були численні операції, лікарні. Але один осколок і досі в грудній клітці. У січні 23-го чоловік повернувся на фронт. І в Бахмуті знову дістав поранення.
Сергій, військовослужбовець:
Меня взривной откинуло. Я вывел 18 людей "300-х" и двоих "200-х" забрал. С января месяца 23 года стою в СЗЧ.
А це боєць за позивним "Фізрук".
Позивний "Фізрук", військовослужбовець:
Напрямок Донецький, я тільки це можу сказати.
У війську "Фізрук" був оператором-навідником бойової машини піхоти. За пів року служби, каже, знищив на полі бою багато окупантів, але...
Через поранення та втому, зізнається армієць, самовільно залишив військову частину.
Позивний "Моїсей", військовослужбовець:
Танк, БМП, міномет, артилерія, куди завгодно, тільки не в піхоту.
Переведення в піхоту і стало причиною самовільного залишення частини військовим артилеристом із позивним "Моїсей". Він ніс службу на Запорізькому напрямку. У цивільному житті був газозварювальником. А у війську ж за кілька місяців навчання та упродовж кількох боїв став артилеристом.
Позивний "Моїсей" - військовослужбовець:
Я навчався на артилерійську справу, а склалося так, що піхоті потрібні були бійці. Мені не схотілося, я самовільно залишив частину.
Історії військовослужбовців і причини, через які вони йдуть в СЗЧ, схожі - кажуть у військовій прокуратурі.
Віталій Магера, заступник керівника Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону:
Командири проявляють неоціненність особового складу, люди, які йому підпорядковуються, це бачать, і самовільно залишають військову частину. Знову ж таки, можна зазначити, це страх.
За самовільне залишення місця служби кримінальна відповідальність - 5 років позбавлення волі. Та влада дала шанс таким військовикам, і за власним бажанням вони можуть повернутися до служби без покарання зі зберіганням усіх виплат. Але лише до 1 січня 2025. Закон про це підписав Президент. А який механізм повернення - нам розказали в прокуратурі.
Віталій Магера, заступник керівника Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону:
Потрібно повернутися до військових частин, заявити командиру про намір проходити військову службу, та цей командир буде зобов'язаний прийняти та повідомити органи, що цей військовослужбовець прибув та узявся до виконання службових обов'язків несення служби.
Цією можливістю вже скористалися і герої нашого сюжету. Кажуть: думками все ж з побратимами на полі бою.
Позивний "Моїсей" - військовослужбовець:
Хотілося повернутися назад до військової справи.
Згідно з текстом закону, військовослужбовці, що самовільно залишили частину, можуть повернутися або в розташування, або в інший підрозділ. Після письмової згоди командира.
Позивний "Фізрук" - військовослужбовець:
Мені запропонували в Нацгвардію, я сказав: так. Звертаюсь до побратимів і військовослужбовців, які зараз в СЗЧ - це не фейк, це життя. Треба почати нове життя.
Лише з кінця листопада, часу, коли набув чинності закон, на Дніпропетровщині поновилися на службі понад тисяча бійців, із них 150 вже проходять навчання у частинах, ще 90 клопотань на розгляді в суді. Загалом же по країні повернутися на фронт вирішили вже близько 8000 бійців.