Крах плану Трампа: чи чекати перемовин з путіним [ Редагувати ]
Зміна дедлайнів. Трамп дав зрозуміти, що незадоволений ситуацією навколо переговорів по українському врегулюванню. Щобільше, відмовився говорити про свою заплановану поїздку до Саудівської Аравії, а її в команді вважали ключовим елементом мирного процесу.
Що відбувається - розкаже наш спеціальний кореспондент у Сполучених Штатах Дмитро Анопченко.
У Білому домі - протокольні події, Трамп приймає ізраїльського прем'єра Біньяміна Нетаньягу. І для преси це привід розпитати не тільки про Близький Схід, а і про Україну, адже за чинної адміністрації правила змінились: Трамп не проти, щоб йому ставили питання щодо всього кола проблем, а не лише про конкретний візит.
Ну, і от стосовно України якраз пролунало. Американський президент, цитую, "не задоволений нинішньою ситуацією"; "ситуація нехороша". Трамп раптом почав говорити про російські обстріли й бомбардування, які навіть його дипломати якщо і згадували, то не називаючи росію… Послухайте самі, що прозвучало від президента.
Дональд Трамп, президент США:
Ми зустрічаємося з росією, ми маємо зустрічі з Україною. І нібито наближаємося до угоди. Втім, мені не подобаються всі ці бомбардування, що відбулися останнього тижня чи близько до того. Це жахливо. Не знаю, що відбувається. Нехороша ситуація.
І тут максимально цікавий момент. Коли журналісти запитали Трампа, чи все ще планується особиста зустріч між ним і путіним, і чи може вона відбутися в Саудівській Аравії - господар Білого дому взагалі ухилився від відповіді. А це показово, адже його поїздка до Ер-Ріяда планувалась на середину травня. Спочатку це було на рівні кулуарних розмов, потім інформацію підтвердили офіційно.
І-от із багатьох джерел, зокрема дипломатичних, чую, що план був не просто провести першу закордонну поїздку глави держави й зустрітися з саудитами, але й сумістити цей візит із великими переговорами по Україні.
Колеги-журналісти з великих американських видань навіть саме під переговори формували телевізійні групи, які мали вирушити до Саудівської Аравії. Тобто це ще не остаточно, але в планах. Але у понеділок із кремля пролунало: "путін начебто підтримує ідею припинення вогню в Україні, та для цього слід розв'язати низку питань, а поки що вони підвішені у повітрі". Іншими словами, "підвішено" і можливий саміт, надто багато протиріч, щоб на нього виходити. Ну, і відповідно бачимо певну зміну риторики, коли у Білому домі й обстріли раптом "побачили", і замість слів, що, мовляв, "угода буде найближчим часом" - звучить дещо невпевнене: "я не знаю, що відбувається".
Від відставних американських топчиновників, які зараз вже не при владі й спостерігають за ситуацією збоку, а отже, можуть бути більш відкритими у розмовах, чую про певні внутрішні дедлайни, які начебто (тут маємо бути обережними в оцінках, адже офіційного підтвердження немає) звучать у Білому домі. Перемирʼя (хоча б короткого, тридцятиденного) хотіли б досягти до ста днів Трампа на посаді (а це кінець квітня), більш серйозних результатів - до літа.
Але вже зараз бачимо, що дедлайни зсуваються. Так, на цьому тижні очікують переговорів американців із росіянами, щодо них тривають останні телефонні консультації, однак поки велике питання, чи вдасться вийти на рівень перемовників першого рівня (Волца/Рубіо/Лаврова/Ушакова), чи знову все застрягне на рівні технічних експертів, які не можуть ухвалювати рішень самостійно, а лише "звіряють позиції" і мають про все доповідати "нагору".
І як тут вкластися у бажані для Трампа терміни, коли вже майже третина квітня минула, а конкретики немає. Деталі консультацій, що відбуваються зараз, звісно ж, залишаються закритими, навіть таємними. Їх лише через роки опишуть у мемуарах.
Але те, що очевидно - процес гальмує москва. Мʼяко, ненавʼязливо, щоб не розлютити Трампа, із заявами (як зараз свіжі з кремля), що (процитую) "ми солідарні з ідеєю припинення вогню, але маємо забезпечити наші інтереси й прояснити деякі аспекти". Але це "зʼясування аспектів" зі сподіванням ще більше просунутися на фронті перед тим, як взагалі дійти до обговорення лінії розділу, зриває Трампу дедлайни.
І саме тому від американського президента, який щодо українського врегулювання завжди намагався випромінювати оптимізм, зараз звучать незадоволені нотки.