У Миколаєві виготовляють безкоштовні протези для воїнів [ Редагувати ]
У Миколаєві виготовляють протези та ортези для людей, які втратили кінцівки або мають проблеми з опорно-руховим апаратом. Серед пацієнтів і цивільні, і військові. Усі послуги для захисників безкоштовні. Про те, які технології використовують українські фахівці, і чому у протезуванні важлива точність - далі у сюжеті.
Денис Петренко пішов служити у військо у 2023-му. Під час виконання бойового завдання на Бахмутському напрямку наступив на міну. Тоді й втратив кінцівку. Рік потому він знову на ногах - з новим протезом.
Денис Петренко, ветеран:
Йшов на позицію. Сніг випав, не побачив "пелюстку", наступив. Уже рік пройшов. Це вже нова гільза. Два місяці на неї ходжу. Тут підлампічило тільки, що трошки підрегулювало. Все добре.
Денис працює, розвиває власний бізнес і каже: сучасний протез дає змогу жити повноцінно.
Денис Петренко, ветеран:
Набагато полегшує, у мене свій магазин. Ставлю і вікна, і двері. Повноцінне життя, можна сказати.
Дмитро втратив ногу ще на початку війни в Маріуполі під час касетного обстрілу.
Дмитро, військовослужбовець:
Потім там був полон трішки, місяці чотири, потім нас обміняли 29.06.2022. Потім доправили до Львова, де я і запротезувався вперше.
А далі реабілітація і звикання до нового життя з механічним пристроєм.
Дмитро, військовослужбовець:
В принципі, я з протезом, в принципі, як друга нога. Він, ну, не повністю заміняє стару ногу, але, в принципі, заміняє її. Воно трохи тяжкувато, навіть на одній нозі, руки дороги, то не зручно, а протез заміняє ногу і дає трішки більше балансу.
Протезують нині і в Миколаєві. Тут є філія львівського підприємства.
Звернувся до нас військовий, ми зробили йому зліпок, зробили протез по його замовленню, ну, кольоровий. Вузол був замовлений з Японії. Це електронний вузол. В Україні найкраще, що є, це цей вузол.
Кожен етап, від гіпсової моделі до готового виробу, передбачає ювелірну точність. Техніки враховують анатомічні особливості, вагу та навіть спосіб життя пацієнта.
Петро, технік-протезист:
Під кожну людину підстроювати і ходьбу, і можна по сходах на ньому спускатися, настроювати підйом, спуск згори. Все індивідуально можна підібрати до кожної людини. Тут вісім чи десять налаштувань є, і управляється він через смартфон.
Виготовляють і ортези. Це конструкції для підтримки ніг і тулуба.
Іван Карпінський, механік протезно-ортопедичних виробів:
Люди звертаються за різними типами ортезів. З різними деформаціями. З різними діагнозами. Частіше це діти. Але також звертаються і пенсіонери, і військові, і дорослі. А ми ще виготовляємо корсети шино. Це для ортез, для корекції сколіозу, кіфозу, лордозу.
Фахівці центру кажуть: у їхній роботі важливий індивідуальний підхід до пацієнтів. Бо і протези, і ортези виготовляють під конкретний запит.
Наталя Йосипенко, заступниця керівника Миколаївської філії Львівського протезно-ортопедичного центру:
До нас звертаються і військові, і просто хворі, тобто люди після ампутації, після тромбозу, артрозу, ДТП, всіх, хто це потребує. Найчастіше це протези гомілки, рідше стегно. Для хлопців військових це, звісно, більш функціональні, більш дорогі протези, все це безкоштовно, ще раз наголошую, за державний кошт для хлопців.
Центр у Миколаєві щомісяця приймає десятки пацієнтів. І для кожного - це крок до повернення у звичне життя.