Земельні війни на Київщині: люди відстоюють своє право на паї [ Редагувати ]
Земельні війни на Київщині. Жителі Обухівської громади відстоюють своє право на землю. Місцеве приватне акціонерне товариство намагається позбавити їх права власності на ділянки та паї. І перешкоджає посівній компанії.
Люди звернулися до Мін'юсту й у відомстві підтвердили: вони мають права на землю. Але там уже засіяно. Майже три тисячі гектарів. На полях відбуваються справжні бійки.
Приміром, наш Михайло Манилюк бачив, як пенсіонерів ледь не переїхав позашляховик. В його матеріалі докладніше.
Це поле поблизу Обухова і тут триває війна за чорнозем.
Тебе перевернуть? Тебе перевернуть? Ти, падло, ану йди сюди! Викликайте поліцію!
Так бабусі й дідусі відстоюють своє право власності. Вони передали паї агрофірмі. Хочуть отримати гроші. Однак засіяти ділянку не можуть. Бо тут свої правила. Схожі на бандитські.
Наталя Шевченко, власниця паю:
Ми ще в шістнадцятому році передали наші паї. В кого було право власності у людей. Ми задоволені цією організацією, нам вчасно виплачуються кошти. Нам допомога, якщо потрібно, дається.
Власники паїв ідуть протистояти тим, хто перешкоджає посівній компанії - представникам ПРАТу, що претендує на землю, де людські паї. Молодик на авто ледь не збиває бабусю. Цього разу без жертв.
Викликайте поліцію. Власне бачили, що відбувається. Цей чоловік ледь не збив людей.
Наталя Шевченко, власниця паю:
По праву - це наші поля і ми маємо право засіювати. Вони засіяли незаконно наші поля. Хоча знали, що ми вже виграли в Міністерстві юстиції, але продовжували засівати.
Поліцію викликали. Без сирени, але з проблисковими маячками приїхали.
У підвал, де хлопці гниють! Закрий рота, я тебе зараз вб'ю!
Поки ми чекаємо на дії правоохоронців. Там у полі щось коїться непоправне.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Поки ми стояли з поліцією і чекали, що вони щось вирішать. Тут у полі приїхали машини, прокололи колеса в тракторах. Побили людину.
Пробите колесо, спускає. Били людей, отут люди валялися. Прокололи колеса. Рижа собака ти, як тобі не стидно.
Віктор, власник паю:
Звалив, ну вдарить не вдарив, тому що я його перекинув через себе.
Поліціянти питають, хто винний та кому надати допомогу.
Артем Крисенко, старший сержант Обухівського управління поліції:
- Побачили конфліктну ситуацію, оскільки повідомили, що тут сльозогінний газ застосовували. Будемо надавати допомогу і розбиратися в ситуації. - Кривдників будете шукати? - Звичайно. Там також працівники поліції працюють.
Ця проблема ще з 90-х, розповідають власники паїв. Державне сільськогосподарське підприємство приватизували й перетворили на приватне акціонерне товариство. А частину землі, за дозволом міської влади, люди розпаювали. І домоглися права власності на ділянки.
Зіна, власниця паю:
Ми пенсіонери. Подивіться на цих людей. Пенсіонери, які стоять кожного дня. Ми стоїмо, щоб давали нам сіяти. Така весна, треба врожай збирати, люди під бомбардуваннями, а ми не можемо, тому що бандіти.
Більшість пайовиків віддали свої ділянки в оренду одній з агрокомпаній. Договір уклали понад 800 людей. Для багатьох орендна плата - це єдиний реальний дохід. Мінюстиції - за селян. І є усі документи.
Федір, адвокат:
Я показував працівникам поліції та керівництву Міністерства юстиції, згідно з яким було скасовано вказівку приватного нотаріуса і ці документи дають нам право обробляти землю, де ми знаходимось, але невідомі особи нам перешкоджають це робити.
Утім, адвокат ПРАТ тієї самої компанії, яка засіяла людські паї, переконує, що за ними правда. Але документів, на наше прохання, ніяких не надає.
Катерина, юрист ПРАТ:
Є рішення, є постанова, мені Мінюстиція ще не прислала рішення.
Схоже, що ця війна ще триватиме. Аби поставити крапку в справі, пайовики через агрофірму планують звертатися в найвищі державні органи.
Федір Клапчук, адвокат агрофірми:
Ми будемо залучати людей, будемо звертатися в усі компетентні органи. До президента.
Ну, а поки місцева поліція не діє, кажуть люди, боронитимуть своє право самі та щоденно чергуватимуть на власній землі.