путін готує наступ, США - санкції: хто встигне першим [ Редагувати ]
Чергова ніч ракетно-дронових атак з боку рф та нові жертви серед мирного населення знову актуалізують питання справедливості. Кремлівський режим має бути покараним. Зокрема, рестрикціями.
"Драконівські санкції Грема" - чи вдасться їх затвердити? За прогнозами американського сенатора, який став співавтором законопроєкту про найсуворіші обмеження щодо росії, документ мають ухвалити до саміту "Великої сімки" у Канаді.
Отже, сьогодні розпочався фінальний відлік. Рівно тиждень, коли за санкції ще можна проголосувати. Чому процес "пригальмувався" - в американському конгресі розбирався наш спеціальний кореспондент Дмитро Анопченко.
Законопроєкт Лінсі Грема, "санкційний законопроєкт", на зараз готові підтримати вже 82 конгресмени. І це лише ті, хто розповіли, що не проти голосувати публічно, або зізналися в пресі, або повідомили самому Грему. Тобто фактично їх може бути ще більше. І цього, адже сенаторів усього 100, достатньо, щоби гарантовано затвердити закон, якщо на голосування його винесуть в залу, і навіть більше, аби подолати вето президента Трампа, якщо він таки візьметься його запроваджувати. Ну, здавалося б, за цих умов документ практично гарантовано пройде в Конгресі, але чому ж його майбутнє і досі туманне?
Здавалося б, у Сенаті давно не було законопроєктів із таким рівнем підтримки. Ініціативи, за яку були б і однопартійці Трампа, республіканці, і його завзяті критики - демократи. Але всіх обʼєднала ідея вдарити по росії найсуворішими санкціями з моменту зміни владної команди у США і тим самим допомогти Україні.
Ліндсі Грем, сенатор-республіканець:
Якщо ми зрадимо Україну, якщо не доб'ємося справедливої угоди щодо війни росії проти України… Угода має гарантувати, що не буде третього вторгнення, що Україна зможе вистояти. Інакше Китай сприйме це як слабкість і прощавай, Тайваню. Іран стане ще агресивнішим. Вважати, що немає значення, як завершиться ця війна - величезна помилка.
Якщо коротко пояснити ідею Грема, то він пропонує озвучити досить серйозну погрозу: 500-відсоткові мита введуть на постачання в штати товарів із країн, які продовжують купувати російську нафту, газ, уран та інші ресурси. Це означатиме, що торгівля практично зупиниться. А отже, виникне вибір - або втратити американський ринок, або й надалі торгувати з росією. І мало хто обрав би друге.
Річард Блюменталь, сенатор-демократ, співавтор законопроєкту:
Небагато справ здатні об'єднати 41 республіканця і 41 демократа в підтримці одного закону. У наш час такого майже не стається. Але українське питання - виняток.
Красиві цифри щодо підтримки (41 голос з одного боку, 41 з іншого) настільки переконали Грема, що він почав заявляти пресі - проблем не буде. Прогнозував, що розгляд законопроєкту розпочнеться ще минулого тижня. І його точно ухвалять до саміту G7, який стартує 17 червня. Розрахунок був простим: якщо Америка вдарить першою, то європейці приєднаються.
Ліндсі Грем, сенатор-республіканець:
Я сподіваюся, що європейці вже за два тижні запровадять нову цінову стелю на російську нафту, щоб вдарити по економіці росії. І також скажуть москві та Пекіну: жодних нормальних економічних відносин, доки ви підтримуєте путіна.
Що ж сталося? Щодо саміту "сімки" лишається менше як тиждень, а законопроєкт і досі не розглянутий? Причина - "фактор Трампа". Грем із ним особисто говорив, просив документ підтримати. Утім, президент заявив пресі: законодавці, мовляв, голосуватимуть тільки за моєю командою. Коли я вважатиму за потрібне і правильне - не раніше. І зрозуміло, що більшість політиків-республіканців не захоче сваритися із самим Трампом, якщо він поки проти. Демократи критикують і рішуче.
Річард Блюменталь, сенатор-демократ:
путін обводить Трампа навколо пальця. Він тягне час і розмову лише, щоби встигнути розгорнути наступ і захопити нові території. Якби я був на місці Трампа - це була б особиста образа. Образа й для США. І Америка має бути розлючена. Справді, розлючена.
Трамп не приховує своїх побоювань: каже, запровадити санкції зараз - майже гарантовано зірвати мирні переговори, а він і досі в ілюзіях, що з москвою вдасться домовитися. Тобто до розмови "із позицій сили" наразі не готовий. А ось Грем якраз наполягає, що вмовляти кремль вже досить. Адже за його даними, москва готує новий наступ на фронті. І обмеження потрібні не як покарання, якщо цей наступ станеться. А для запобігання, щоб його не допустити.
Ліндсі Грем, сенатор-республіканець:
У нас є серйозні докази - путін готує новий наступ уже цього літа або на початку осені. Він удає, ніби хоче миру, але насправді готується до нової війни. І Сенат, і вся Америка втомилися від путіна. Люди бачать, що Україна бореться.
Чи достатньо цих аргументів, аби таки винести законопроєкт Грема на голосування? Поки питання. Щонайменше тиждень у сенаторів ще є.