У Черкасах храм УПЦ МП перетворили на музей ЗСУ [ Редагувати ]
Артефакти російсько-української війни у колишній московській церкві. У Черкасах, на території колишнього храму УПЦ Московського Патріархату, волонтери відкрили музей російсько-української війни. Зробили це тільки після повернення Свято-Михайлівського собору до Православної Церкви України.
Тож, які експонати представлені? Репортаж Станіслава Кухарчука далі.
Миролюбна і вільна атмосфера нині панує на території колись найбільшого і найміцнішого стовпа московської церкви у самісінькому центрі України. Свято-Михайлівський собор - одна з найвищих православних релігійних споруд Європи, від осені минулого року офіційно - черкаський гарнізонний храм. Та викоренити руський мір з цих стін було непросто.
З бійками відбувався перехід храму з московського патріархату до Православної Церкви України. Московські попи пручалися і пустили в бій свою задурену проповідями паству.
Ось тут вони годували знедолених, де самі трапезнічали ці московські релігійні діячі й де вони кормили знедолених людей, в хліву, з палет зроблено, ви ж бачите.
Волонтер, а тепер військовослужбовець Олексій Святенко показує нам так зване підсобне приміщення собору. За задумом колишніх настоятелів церкви, тут мала розташовуватись духовна семінарія. Все будували по-багатому: під мармуровими колонами, амфітеатром, ліпниною. Тут попи планували виховувати наступні покоління промосковських релігійних діячів. Зайвий доказ цього - стоси відповідної літератури.
- Скрізь, скрізь те, що вони славили Кирила, те, що вони молилися за здравіє Кирила. - А видавництво чиє? - москва. Ми бачимо, що москва 2021, і такої літератури тут багато. І окрема історія про елітні напитки по 100 тисяч гривень і багато чого ще.
Свято-Михайлівський собор остаточно струсив з себе московське ярмо. В гарнізонному храмі правлять військові капелани, тут відспівують українських воїнів і вчать правдивої історії дітей.
Слава Україні! Героям Слава! Слава Нації! Смерть ворогам! Україна! Понад усе!
Так Олексій вітається із кожною групою школярів, які приходять до музею російсько-української війни. Його нинішній настоятель собору дозволив відкрити у приміщені недобудованої семінарії. Більшість експонатів Олексій привіз з передової. Їх можна брати руками - тут усе безпечно. Та на будь-якій екскурсії Олексій наголошує на тих, кому треба дякувати.
Багато людей, повернувшись звідтіля... Знаєте, їде машина, хтось слухає російську музику, він думає, Боже, якісь ще речі бачить, да? А коли на зустріч будуть дітки іти й зроблять так і тихенько Слава Україні! Мабуть, це найвище.
Вчителька Яна Галущенко привела учнів до цього музею вперше. Шкодує, що подібних експозицій в Черкасах майже немає.
Яна Галущенко, вчителька черкаського комунального ліцею "Перспектива":
Звісно, в школі вони постійно про це говорять, вчителі дуже багато часу приділяють цьому вихованню, але такі саме місця, які є поза межами школи, які ми можемо відвідувати - є дуже необхідними.
Катерина уважно роздивляється інсталяцію з амуніцією російських окупантів. Для неї жахіття війни, яке вони принесли, цілком конкретне. Не витримавши щоденних обстрілів, батьки дівчинки евакуювались до Черкас із Харкова.
Катерина, учениця комунального ліцею "Перспектива":
Що прямо вразило - це анкети на якусь юноармію, це прям, я не знала, що воно є. Те, що прям такі малі діти клянуться, щось пишуть...
Олексій і створив свій музей, щоб на конкретних прикладах відкривати правду про сучасну російсько-українську війну. До переїзду в храм заклад ледь жеврів, адже розташовувався в орендованому приміщенні.
Олексій Святенко, засновник музею російсько-української війни:
Чому виник музей? Тому що їздячи на передову з початку війни 14-15 рік, я це бачив. Я хотів показати людям, що може бути продовження і, на жаль, воно настало. Тому був відкритий музей, тому він і зараз функціонує і дякую Богу, що маємо приміщення, за яке вже не треба платити оренду.
Плата за екскурсію символічна - 50 гривень. Ці гроші Олексій спрямовує на волонтерську допомогу ЗСУ або на утримання музею.