Українці все частіше стають жертвами ворожок-шахраїв [ Редагувати ]
Кожна епоха має свої, популярні методи обману. Приміром, ворожки та провидці - у кожного часу вони свої. Наприкінці 80-их, наприклад, з екранів телевізорів Алан Чумак заряджав воду і багато хто вірив та підносив банки із водою до телевізора. А Анатолій Кашпіровький збирав стадіони, де проводив масові сеанси так званої "терапії". Ось ви бачите ці знамениті кадри. Сьогодні в Україні професія "ворожка" стала "офіційною" - її внесли до державного реєстру фахів (вона стоїть поряд з бухгалтером чи юристом). Згідно з українським законодавством "ворожки" можуть реєструватися, як "підприємці". Але разом з тим ліцензію на таку діяльність їм не дадуть, цього просто не передбачено законом. "Фінансова криза" - благодатна пора для активізації "провидців" та "екстрасенсів". "Кризу" вони використовують на свою користь - приміром, пропонують такі послуги як "знайти роботу" і "врятувати бізнес". Але за все це беруть чималі кошти. Як дурять українців і як розпізнати "шахраїв-ворожок" - спеціальне розслідування Наталі Ковальової.
У реальному житті діалог ворожки і клієнта мало чим відрізняється від цієї комедії. Але сміху мало - адже на таких сеансах зазвичай жахають страшними хворобами і навіть смертю, якщо людина не принесе кругленької суми.
Ми самі поставимо своєрідний експеримент - перевіримо буцімто надздібності однієї ворожки. Ось стаття у популярній "бульварній" газеті. Провидиця Віта - "негайна і дієва допомога" всім, хто постраждав від кризи. Тут навіть цитують листи начебто вдячних клієнтів.
Підемо на прийом до цієї ворожки. Але історію вигадаємо - це буде повна нісенітниця. Наша героїня - журналістка Карина. А герой - оператор Віталій. Вони - колеги. Але за нашою легендою Віталій є чоловіком Карини. Вона покаже його фотографію і розповість легенду - що сім'я розпадається і вона підозрює - у чоловіка є коханка.
Із прихованою камерою йдемо за вказаною в оголошенні адресою. Тут велика черга - люди різного віку. Згодом виходить помічник "ворожки" і починає її розхвалювати.
- После работы Виты не разваливаются семьи. Мужчины и женщины выходят замуж, импотенты превращаются в мачо.
У черзі ми сидимо вже кілька годин...
Каріна, псевдоклієнт ворожки Віти:
- Людей очень много приходят некоторые по несколько раз. Те кто во торой раз, они уже с деньгами, уже в не очереди, у них есть приоритет.
Наталя ніколи не вірила ворожкам і навіть не думала йти до них - та вони самі прийшли до неї. Точніше, вона. Спитала, як пройти до "лікарні", а потім почала залякувати молоду жінку.
Наталя Горбатих, постраждала від дій ворожки-шахрайки:
- Что на мне порча, я вступила в землю которая плохая с кладбища и внесла это в дом в родительский. …Подвела к этому дереву, вырвать волосину подуть на нее сказала говорить какие-то заклинания, потом достать самую крупную купюру которая у меня есть я достала передала ей купюру, волосину, она свернула эту купюру в трубочку.
Наталя пригадує - була наче зачарована, повторювала якусь маячню, а ворожка водила її від дерева до дерева. Коли Наталя віддала жінці всі свої гроші та прикраси (загалом більш як 2000 гривень) - почалася кульмінація цього дійства...
- После чего она говорила какие-то заклинания... Открыла эту руку с деньгами, открыла рот, сделала вот так и деньги пропали.
Наступного дня прийдеш на це місце із квітами - наказала шахрайка Наталі. Вона прийшла, але вже у міліцію. Там зустріла таку саму жертву. З Тетяною трапилася та ж історія - дослівно.
За фотографією дівчата впізнали жінку, яка вкрала у них гроші й коштовності. Зараз вона має з'явитися у міліції. Але заарештувати її поки не мають права.
Жінка, яку підозрюють у шахрайстві, так переконливо розповідає про себе і лише одне питання на мить збиває її з пантелику…
Володимир - чесна людина, фокусник. Він знає, яким чином щезають гроші в руках ворожок. Стежте за його рухами - та хай би як пильно ви приглядалися, не побачите, куди зникає хустинка. Так само і з грішми, і коштовностями. А теперь Володимир покаже такий самий трюк іще раз, але вже повільно.
- Кладу монету сюда. А я ее оставлю здесь. Отвлекаю внимание своим взглядом открытой рукою. Тут монеты нету, и тут нет. А монету я запихнул вот сюда. Я отвлекал ваше внимание, когда показывал руку и вы дули, в этот момент я просто положил ее за пояс.
Тим часом, наша героїня Карина, буцімто зраджена дружина, все ще чекає своєї аудієнції у знаменитої ворожки Віти. Нарешті зав'язується інтрига - помічник назве ціну за послуги.
Каріна, псевдоклієнт ворожки Віти:
- Говорят, что может стоит от полторы тысячи, три, пять и выше. Как вышел помощник, сказал это зависит, какая у вас ситуация и какой вы человек.
Ворожіння у прямому ефірі - це порівняно нова недешева розвага. Хоча експертів презентують як супер-професіоналів із прогнозування майбутнього, на екрані біжить рядок - "програма розважальна, а те, що говорять експерти - їхні суб'єктивні судження. Вартість такого "судження" - 12 гривень за хвилину з мобільного. Потрапити у прямий ефір, виявилося, не так просто.
Уже за мить вас з'єднАють зі студією, тож залишайтесь на зв'язку - так принаймні пообіцяв редактор. У цей час ведуча каже, що експерт вільний. І навмисно тягне час. Ми ж продовжуємо "висіти" на зв'язку в очікуванні, так минає кілька хвилин. Але раптом зв'язок переривається. А в студію додзвонився інший глядач.
На консультацію у прямий ефір ми так і не потрапили. хоча нам увесь час казали: ось ще секунда і вас з'єднають зі студією...за 30 хвилин лише спроб додзвонитися із телефоного рахунку зняли 400 гривень.
У Національній раді з питань теле-радіомовлення розводять руками - немає жодного закону, що регламентував би такі телеворожіння. Тож і жодного контролю.
Тетяна Мокріді, член Національної ради з питань, теле- та радіомовлення:
- За одну таку програму в місяць канал отримує 50 тисяч доларів. а за рік глядачі віддають півтора мільона доларів.
Карина дочекалася своєї черги до ворожки Віти лише наступного дня. Нагадаємо - ми просто вигадали історію для провидиці. Карина називає нашого оператора Віталія своїм чоловіком і намагається дізнатися, зраджує він її чи ні.
Ворожка проковтнула нашу брехню і ще додала власну. Між іншим, головний редактор бульварної газети, де і друкують статті про Віту відмовився від коментарів - мовляв це просто реклама.
Віднедавна у державному реєстрі з'явився новий фах - "ворожка, провидиця". Але діяльність цих людей державні органи влади не контролюють. Тож відповідальності фактично ніхто не несе.
Наталя Ковальова, Наталя Неділько, Віталій Мельник, Сергій Килимник, "Подробиці тижня", телеканал "Інтер".