Світова нафтова криза несе загрозу для України [ Редагувати ]
Зростання світових цін на нафту може позначитись і на Україні. Чи подорожчає бензин, дизель та газ напередодні опалювального сезону? І наскільки?
Розбирався Геннадій Вівденко.
Про вартість пального та газу свідчать сухі цифри. Стрімке зростання вартості нафти на світових ринках, на перший погляд, здається надто загрозливим, але не все так погано, кажуть експерти.
"Любые форс-мажорные действия, там военные действия, вот в данном случае атака нефтеперерабатывающего предприятия, они на рынок всегда влияют. Любые таки - форс-мажоры. Другое дело, что, как правило, вот эти резкие повышения цены они потом снижаются трендом", - зазначив Дмитро Марунич, експерт у галузі енергетики.
"Брокери біржі - вони відреагують. Скоріше всього, піднімуть десь до 70 за барель. Це десь плюс 7-8 доларів на барелі. Але я думаю, що попиту не буде такого, тому що всі розуміють, що Саудівська Аравія - це досить потужна країна. І крім того, що вони видобувають, підготовлюють і відправляють на імпорт, у них ще є дуже великі запаси на мільйони барелів в Роттердамі, в Окінаві", - переконаний Леонід Косянчук, есперт паливного ринку.
Окрім імовірного зростання цін на пальне в Україні, які залежать від імпорту, ще можлива й інфляція на споживчому ринку.
"Нефть, которая попадет на нефтеперерабатывающие завод, один у нас завод, либо бензин, произведенный с этой нефти, через 3-4 месяца ощутит изменения на мировом рынке нефти. Поэтому, если предположим сейчас цены поднялись и зафиксируются, то месяца через 3-4 мы почувствуем влияния на украинский рынок", - наголосив Дмитро Марунич, експерт у галузі енергетики.
"Нафтопереробні підприємства - вони з таким логом по часі десь 30-40 днів від ції нафти, бо вона має ще зайти на заводи, переробитися і вийти на нафтопродукти", - зазначив Леонід Косянчук, есперт паливного ринку.
Ціна на нафтопродукти входить до формули розрахунку оплати за блакитне паливо для промислових і приватних споживачів за поточними контрактами для Євросоюзу, де саме й купує енергоносії офіційний Київ. А отже, вартість європейського газу для України може зрости. До того ж, крім атак на Саудівську Аравію, додається ще й лівійський чинник.
"Допустим, последние истории были связаны с Ливийским конфликтом, там активизация военных действий в Ливии. Ну, последняя. Поэтому были, но, возможно, не такие резкие, тут, повторюсь, такой реальный форс-мажор", - підкреслив Дмитро Марунич, експерт у галузі енергетики.
Якщо ж відкриття стратегічних резервів у США та швидкий ремонт нафтопереробних заводів у Саудівській Аравії спричинять стрімке зниження цін - на українському ринку палива це може зовсім не позначитися. Як і на вартості газу, кажуть експерти.
Загалом Україна встигла закупити понад 19 мільярдів кубометрів палива, що є рекордом за останні шість років.