Річниця аварії на ЧАЕС: 38 років з дня трагедії [ Редагувати ]

26 квітня Україна відзначає Міжнародний день пам'яті про Чорнобильську катастрофу. 38 років тому на Чорнобильській атомній електростанції сталася одна з найбільших техногенних катастроф ХХ століття. О 1 годині 23 хвилини 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці ЧАЕС відбувся вибух, який призвів до руйнування частини реакторного блоку і машинного залу.
В результаті вибуху сталася пожежа, яка поширилася на дах третього енергоблоку. Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка охопила не лише території України, Білорусі та росії, але й багатьох європейських країн, включаючи Швецію, Австрію, Норвегію, Німеччину, Фінляндію, Грецію, Румунію, Словенію, Литву і Латвію.
Цю аварію за Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) класифікували як найвищий - сьомий рівень небезпеки. З початку події Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи.
Щороку в Україні в цей день проводять урочисті заходи, присвячені річниці трагедії на ЧАЕС.
Лише завдяки самопожертві ліквідаторів вдалося локалізувати аварію та врятувати країну і світ від радіаційного забруднення. За різними даними, протягом одного місяця від опромінення загинуло від 30 до 200 пожежників і працівників АЕС.
На початковому етапі до робіт залучали військовослужбовців строкової служби. Також влітку 1986 року і пізніше там працювали залучені військові запасу та вільнонаймані працівники. За неповними даними, через чорнобильський майданчик пройшли понад 600 тисяч осіб.
ЧАЕС під час повномасштабного вторгнення рф
Чорнобильська атомна електростанція припинила генерацію енергії понад два десятиліття тому: у 2000 році було зупинено роботу її останнього енергоблоку №3. Однак, остаточне виведення ЧАЕС з експлуатації планується протягом тривалого періоду, щонайменше до 2065 року, включаючи консервацію та демонтаж реакторних установок. Тому на станції і далі працює значна кількість персоналу, які стежать за безпекою.
Цей персонал потрапив у заручники російської армії 24 лютого 2022 року, коли росіяни захопили ЧАЕС у перші дні повномасштабного вторгнення. Російські війська, перетнувши кордон з Білоруссю, в напрямку Києва використовували найсучасніше озброєння.
Групі з тактичним знаком V відводилася ключова роль у захопленні столиці України: вони мали просуватися вздовж правого берега Дніпра, захопити Чорнобильську АЕС, а потім продовжити наступ південніше, перерізати Житомирську трасу (М06) і вийти до Фастова. Росія також планувала швидко захопити і контролювати інші діючі атомні електростанції України, зокрема Запорізьку та Південноукраїнську.