Школярі Закарпаття перестали вчити українську - ЗНО [ Редагувати ]

Тим часом Закарпаття - аутсайдер зовнішнього незалежного оцінювання знань школярів. Третій рік поспіль область пасе задніх за результатами тестувань. Понад половина випускників "з тріском" їх провалили. Насамперед це стосується тесту з української мови. Етнічні угорці не хочуть її вчити. Чому - розкажуть наші кореспонденти.
Це офіційна статистика ЗНО. Жоден випускник із трьох шкіл Виноградівського району - не склав тест з української мови та літератури. Не впоралися із завданнями також більше половини одинадцятикласників в дев'яти школах сусіднього - Берегівського району. А в селі Яноші тест провалили майже всі випускники місцевого ліцею. Лише троє учнів з 24-х - отримали мінімальний бал.
Чому так? Намагаємося дізнатися в самому ліцеї. Його директор - вчителька української мови та літератури - говорити про "сумну" статистику не хоче.
"- Чому такі погані показники у вас були у цьому ЗНО?"
"- У мене нема коментарів, будь ласка".
Зате коментарі є у вчителя фізики й математики.
"Національна школа, розумієте, на угорській мові навчаються. У нас професійний ліцей. Знаєте, шо це таке? Вони прийдуть сюди отримати професію, ну автосправу вивчають - у першу чергу саме за цим приходять до нас", - переконаний Йосиф Натик, вчитель фізики та математики Яношівського ліцею сільськогосподарського профілю.
Провалили тести з української - не лише ліцеїсти, а й учні Яношівської школи - понад вісімдесят відсотків випускників. Директор від камери тікає. Вчителі пояснюють: у селі живуть переважно етнічні угорці, дітям важко дається українська мова. А ще - відсутня мотивація.
"- У нас з 11 класу жоден учень не хотів поступати у вищий навчальний заклад. Кого ми не питалися, вони вже мали сплановане місце їхати за кордон, вони сказали, - нам це ЗНО - не потрібне".
Таку тенденцію підтвердили і в обласному Департаменті освіти. За кордон їдуть не лише випускники, а й вчителі.
"Станом на 15 серпня, такого ще у житті не було у Закарпатській області, ми мали 270 вакансій. Це серйозна проблема. Переважна кількість цьогорічних випускників прийняла рішення навчатися у вищих навчальних закладах не України, а за кордоном, з різних причин, багато кажуть - дешевше", - повідомила Ганна Сопко, директор Департаменту освіти Закарпатської ОДА.
У департаменті освіти запевняють - відтік кадрів можна зупинити, підвищивши зарплати вчителям та преміюючи - за високі результати ЗНО. А ось як мотивувати молодь - питання риторичне.