Національний кешбек: як повернути 10% витрат [ Редагувати ]
Купуй українське, поверни 10 відсотків від вартості. Цього тижня в Україні почала працювати державна програма "Національний кешбек". Вона заохочує купувати товари вітчизняного виробництва. Адже є можливість отримати компенсацію. Як повернути гроші? Навіщо державі витрачати гроші з бюджету? І яка кінцева мета проєкту? Матеріал Євгена Лесного з усіма деталями.
За покупку на АЗС Світлана отримує приємний бонус. Десять відсотків від вартості придбаного омивача повертаються. Бо ця мережа автозаправок доєдналася до національного проєкту.
Сергій Корецький, директор нафтовидобувної компанії та мережі АЗС:
Сьогодні нас близько 80 відсотків товарів вироблені в Україні. Є частина товарів, які підакцизні. Пальне, тютюн, алкоголь, які не беруть участі в програмі "Національного кешбеку", проте всі решта товари мають змогу мати кешбек 10 відсотків для індивідуального споживача.
Те, про що в експертних колах говорили майже пів року, запрацювало. З другого вересня стартував проєкт під назвою "Національний кешбек".
Надія Бігун, заступниця міністра економіки України:
Бета-тестування триває протягом місяця. Але вже на сьогодні до нас доєдналося понад 600 виробників до програми. Та завантажили там інформацію про свої штрихкоди.
Розпочнемо з того, на кого насамперед розрахована програма "Національній кешбек". А це ми з вами, пересічні українці.
Валерія Ткач, заступниця директора Департаменту розвитку електронних послуг Міністерства цифрової трансформації України:
Ми всі майже кожного дня ходимо до магазину. Купуємо все від хліба закінчуючи господарськими товарами. Й звісно, у кожного товару є країна виробництва. В цьому випадку програма покликана збільшити кількість продажів товарів українського виробництва.
За те, що ми будемо купувати товари, зроблені в Україні, отримаємо кешбек. Десять відсотків від витраченого повернеться.
Юлія Савостіна, консультант проєкту "Національний кешбек", власниця українського магазину декору:
Програма "Національно кешбеку" стимулює населення, це своєрідна премія за те, що ти робиш свідомий вибір, купуючи товар українського виробництва.
Щоб отримувати гроші наприкінці місяця, ті самі 10 відсотків від вартості товарів українських виробників, потрібно зробити кілька нескладних кроків.
Валерія Ткач, заступниця директора Департаменту розвитку електронних послуг Міністерства цифрової трансформації України:
У "Дії" потрібно обрати картку, на яку буде нараховуватися кешбек. Так, також надати дозвіл в банках, в яких він має картки, для того, щоб інформаційна система кешбек мала доступ до цих транзакцій.
Кількість карток та банків необмежена.
Надія Бігун, заступниця міністра економіки України:
Для того, щоб споживач зміг би доєднатися до програми, він має у додатку свого банку або у відділені свого банку додати свою карточку, якою він буде розраховуватися, щоб розрахунки з цієї карточки передавалися для нарахування кешбеку. А також створити карточку, на яку буде нараховуватися кешбек.
Втім, щоб отримувати кешбек, варто усвідомлювати, товар не просто має бути вироблений в Україні. Виробник і торговельна мережа мають доєднатися до проєкту.
Надія Бігун, заступниця міністра економіки України:
Продавець, якщо він хоче, щоб в його торговій точці людина отримувала кешбек на українські товари, він має внести в "Дію" інформацію про свої термінали, який він використовує для безготівкової оплати, а також налаштувати свій ЕРРО або по фіскальному чеку передавалася інформація про штрихкоди. Інструкція про штрихкоди є у нас на сайті.
І тут у пригоді знову стає "Дія".
Валерія Ткач, заступник директора Департаменту розвитку електронних послуг Міністерства цифрової трансформації України:
Ті, хто виробляє товар, вони мають зайти на портал "Дія". Зареєструвати свої товари зі штрихкодами, а також ритейл, хто продають. Для того, щоб ми могли отримати інформацію для цієї програми.
Важливе зауваження! Виробник українського товару може бути будь-якої форми власності. Від ФОП до великих підприємств. А ось магазини - лише ті, що сплачують податки на загальних умовах.
Сергій Корецький, директор нафтовидобувної компанії та мережі АЗС:
Програма тільки розпочалася. І потрібно розуміти, що плавний буде процес приєднання виробників в систему "Національного кешбеку".
У торговельних мережах продукцію виробників, які вже є у програмі "Національний кешбек", позначають як учасники проєкту.
Максим Незвієцький, віцедиректор з маркетингу мережі мультимаркетів:
Ми розуміємо, що все, що ми виділяємо на полицях, має більше попиту. Ми це розуміємо. Ми очікуємо, що товарообіг цих позицій збільшиться. Ми розуміємо, що це зможе привести нових клієнтів.
Покупці, що доєднаються до проєкту "Національний кешбек" отримуватимуть гроші не після кожної покупки, а раз на місяць. І саме на карту під назвою "Зроблено в Україні".
Юлія Савостіна, власниця магазину декору, консультант проєкту "Національний кешбек":
Кешбеком можна розрахуватися за всі борги по комунальних платіжках. Я вважаю, що це для декого просто величезний плюс. Можна буде витратити на транспорт, стригтися, можна буде донейтити на ЗСУ, можна буде купувати військові облігації, які потім вам принесуть додаткові кошти.
Представники бізнесу загалом позитивно сприйняли цю державну ініціативу. Хоча й мають кілька зауважень.
Руслан Бельтюков, президент Всеукраїнської асоціації керівників бізнесу:
Може виникнути цілком ситуація, коли великі виробники та мережі приєднаються до цієї системи кешбеку, а маленькі виробники та відокремлені торговельні точки випадають з цієї системи. Маленький виробник просто може не мати часу відстежувати все це, як це працює.
А ще питання грошей. Чи вистачить державі покрити всі покупки українців? На цей рік у бюджеті закладено 3 мільярди гривень. На наступний посадовці планують удвічі більше. Стратегічна мета - пожвавити товарообіг, поповнити бюджет, а отже, знайти кошти на утримання війська.
Юлія Савостіна, власниця українського магазину декору, консультант проєкту "Національний кешбек":
Державі потрібно більше податків на утримання армії. Оскільки країна у війні. І відповідно ті, хто дає більше податків, працює прозоріше, той може отримати більше споживачів. Є економічне планування, там є вплив на ВВП, там є вплив на зміну споживацьких звичок домогосподарств.
Фахівці наразі не можуть дати будь-який прогноз, чи спрацює "Національний кешбек". Щоб це зрозуміти, потрібно мінімум пів року.
Ілля Несходовський, економіст:
Я особисто ніяк не можу передбачити, я в цьому плані відповідно скептик, тому що дійсно треба спостерігати, чи зросли обсяги реалізації української продукції тих виробників, які зареєструвалися в цій програмі.
Тому успіх "Національного кешбеку" залежить і від нас із вами. Купуйте українське, підтримайте Україну.
Євген Лесной, кореспондент:
Час і мені доєднатися до програми "Національний кешбек". Почнемо заощаджувати. Будь ласка. Карточка. Гривня дев'яносто вже в гаманці.