Євросоюз готується до саміту лідерів ЄС [ Редагувати ]
Євросоюз готується до саміту лідерів ЄС. Цього тижня в Брюсселі зберуться лідери 27 країн Євросоюзу. Україна і війна у ній - тема номер один на порядку денному. Подробиці знає наша кореспондентка Ірина Іванова.
Саміту ЄС передують дві зустрічі - міністрів закордонних справ та Ради із загальних питань. Напередодні в Люксембурзі засідали очільники європейських МЗС. Головував верховний представник Євросоюзу із зовнішніх справ та питань безпеки Жозеп Боррель. Головний дипломат ЄС, серед іншого, відзначив погіршення ситуації з постачанням українського зерна за кордон. росія бʼє по транспортних суднах.
Жозеп Боррель, верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки:
Україна та Близький Схід. В обох випадках ситуація погіршується. В Україні зерновий експорт знову стає проблемою. росія цілить по кораблях - вже є три такі епізоди, коли судна із зерном, атакували росіяни. Ми маємо посилити нашу підтримку - це єдине можливе рішення з нашого боку.
Україну на зустрічі міністрів онлайн представляв очільник МЗС Андрій Сибіга. Він закликав партнерів посилити енергетичну систему України, розповів про ситуацію на фронті та пріоритетні потреби воїнів. Євросоюз - через позицію Угорщини - досі не може вивільнити кошти з Європейського фонду миру. Він покриває витрати країн-членів на зброю для України. Заблоковано понад шість мільярдів євро.
Жозеп Боррель, верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки:
Ми повинні нарешті дійти консенсусу щодо моєї пропозиції розблокувати Європейський фонд миру і Фонд допомоги Україні. Ми майже домовились. Не на 100 відсотків, але майже. Обіцяю, ми знайдемо спосіб, щоб ухвалити це рішення одностайно всіма країнами-членами. Я також пообіцяв міністру Сибізі, що приїду в Україну перед завершенням свого мандату, але не хочу це робити без розблокування Фонду.
Міністри привітали розширення санкцій ЄС проти Ірану. До чорного списку потрапили фізичні та юридичні особи, відповідальні за передавання росії іранських ракет та безпілотників. Також міністри схвалили рішення на рівні послів передати Україні кредит на 35 мільярдів євро. Виплатити його мають коштом надприбутків від заморожених російських активів. Напередодні це також погодив комітет Європарламенту з питань торгівлі.
Маргус Тсахкна, міністр закордонних справ Естонії:
Як ви знаєте, це частина рішення G7. Дуже важливо, щоб Європейський Союз зробив свій внесок у кредит на 50 мільярдів доларів. Сьогодні ми обговорюємо рішення стосовно гарантій, аби США теж зробили свій внесок, оскільки Україна потребує такого роду підтримки просто зараз через війну. Але також ці кошти повинні допомогти Україні перед зимою. Бо їй потрібні інвестиції в енергетичну інфраструктуру, а також на оборонному рівні, адже зима буде важкою.
США готові надати свою частину кредиту за умови, що ЄС змінить правила запровадження санкцій проти росії.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Нині в Євросоюзі діє схема, за якою обмеження продовжують кожні пів року. США просить змінити цей термін на щонайменше 36 місяців. Як пише видання "Політіко", проти цих змін знову виступає угорський премʼєр-міністр Віктор Орбан. А погодити їх можна тільки одностайним рішенням усіх країн-членів ЄС.