Подолав 2000 км на кріслі колісному: історія переселенця з Криму [ Редагувати ]
Дві тисячі кілометрів з окупації до України на кріслі колісному подолав Олександр Бабич. Чоловік переїхав із Севастополя й зараз обживається в Сумах. Як наважився на такий крок і чи важкою була дорога? Чоловік розповів нашій Юлії Зайцевій.
Просто ніби знову народився.
Олександр і справді прямує до нового життя. Два з половиною місяці тому він наважився переїхати із тимчасово окупованого Севастополя до Сум.
Тут я можу дихати, повітря чистіше навіть.
Автобусом, потягом, знову автобусом - за три доби людина в колісному кріслі подолала понад 2 тисячі кілометрів. Останній відрізок шляху - просто на візку.
Загуглив мапу, 20 кілометрів, 4 години їхав на кріслі.
Олександр розповідає: вдома, у Криму, боявся й з друзями обговорювати анексію півострова або висловлювати позицію в соцмережах.
Олександр Бабич, переселенець з Криму:
Я в соцмережі висловив свою емоцію, ВКонтакті, мій акаунт заблокували. Це як при Сталіну: доноси, люди ходять, знімають, українську пісню почули, ага! Чоловіка зафільмували, як він сказав "Слава Україні!", на 15 діб посадили. Потім чоловіки випивали, слухали українську музику - Вєрку Сердючку, наступного дня їх у поліцію.
Найбільш приголомшливим для Олександра стало усвідомлення цинізму сусідньої країни, коли російські бомби влучили в пансіонат для літніх людей у Сумах.
Олександр Бабич, переселенець з Криму:
Сюди всіляких привезли - і кульгавих, і глухих. Усіх привезли, тут пройти ніде було. Це насправді моторошно. Оце я реально правдиво кажу, що росія - агресор. Я в цьому особисто переконався.
Тим часом волонтери почали підшукувати для Олександра житло.
Олена Голіус, регіональний керівник соціального супроводу ГО "Проліска":
Майже немає житла з інклюзивними умовами проживання. Ми звернулись до наших філіалів по всій Україні, тобто ми звертались до Одеси, до Києва, до Харкова і на Західну Україну в намаганнях знайти житло. На жаль, все переповнено наразі, і було дуже важко.
До пошуків помешкання долучилося представництво омбудсмена України.
Тетяна Мироненко, представник уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Сумській області:
Ми, об'єднавши ці зусилля, я дуже рада, що ми змогли допомогти людині, яка за своїми переконаннями хотіла повернутися в рідну Україну. І знаєте, він так пишається, що він 3 дні й 3 ночі на своєму інвалідному візочку їхав, хотів добратися до вільної України. Так, безумовно, їх зомбують там, так, безумовно він це визнає. Але все ж таки він зберіг своє людське, і зберіг свій патріотизм.
Свій патріотизм Олександр проявив, і коли відмовився отримувати російські документи. Хоча без них не мав права навіть на медичну допомогу. А у 2019 оформив у Херсоні закордонний паспорт.
Олександр Бабич, переселенець з Криму:
Мені погрожували, дільничий приходив, адміністративне правопорушення склали, мовляв, без паспорта не можна жити. Потім я поїхав, отримав закордонний паспорт, сказав, ось, вважаю себе українцем. І від мене ніби відчепилися, але раз на тиждень до мене приїжджав дільничий.
Помешкання Олександру знайшли в київському гуртожитку. Тепер чоловік планує навчатися та здобувати професію, щоби працювати.