Народжуваність стрімко падає: як подолати кризу в Україні [ Редагувати ]
Низька народжуваність, висока передчасна смертність, війна та масова еміграція - ці та інші чинники вивели демографічну ситуацію в Україні на критичний рівень. За даними Міністерства охорони здоров'я, за останні 10 років народжуваність знизилася майже на 40 відсотків.
На Буковині, приміром, у 2024 народилося 5796 немовлят. У порівнянні з попереднім роком, на понад 1200 дітей менше. Як вийти з демографічного провалля, зберегти та відродити націю українців - Ольга Лучек дізнавалася.
Соломії - лише 2 години. На це щастячко завважки 4 кілограми 180 грамів нетерпляче чекала вся родина. Мама Лія показує фото ще сімох дітей, які ждуть не діждуться своєї найменшої сестрички. Зізнається: виносити під серцем восьме маля було нескладно з такою підтримкою.
Лія, мати:
Хвилювалася, це так, готувалася, вже чекала, дуже чекала, вже хотіла народити, пологи чудово, лікар попав прекрасний. Все нормально.
Тато не випускає донечки з рук.
Олександр, батько:
У нас скільки Бог дає, стільки й приймаємо, це благословіння для нас, у нашу сім'ю.
Через війну маленьких українців народжується менше. Демографи кажуть: цей показник постійно падає. За даними Міністерства охорони здоров'я, за останні 10 років народжуваність в Україні зменшилася майже на 40 відсотків.
Ольга Тимчук, лікар акушер-гінеколог КНП "Чернівецький обласний перинатальний центр":
Відчуваємо значну зниженість, однозначно умови сьогодення відіграють важливу роль, жінки переживають стреси, дуже багато українців виїжджають за кордон, жінки відчувають невизначеність у наступному дні, і ми бачимо результати.
Щоб населення зростало і країна розвивалася, у кожній українській родині має бути по три дитини - порахували експерти.
Світлана Аксьонова, провідний науковий співробітник Інституту демографії та проблем якості життя НАН України:
Коефіцієнт простого відтворення він іде так: на 10 жінок має народжуватися 22 дитини, але для цієї стабілізації нам потрібно щонайменше 40 років, для того, щоб ми відчули цю стабілізацію. Тому якби кожна жінка народжувала три дитини, можливо, дійсно ми могли б стабілізувати якнайшвидше цю ситуацію.
Найдієвіше появу малюків підтримують рішення, які роблять сім'ї економічно самодостатніми й впевненими в майбутньому. Наприкінці 2024 чимало дискусій точилося щодо підвищення суми виплат при народженні дитини.
Світлана Аксьонова, провідний науковий співробітник Інституту демографії та проблем якості життя НАН України:
Якщо, наприклад, та допомога, а це більше трошечки ніж 41 тисяча, вона у 2014 дорівнювала 40 прожитковим мінімумам, то наразі вона становить менше ніж 16 прожиткових мінімумів, і що наразі 41 тисяча, коли з'являється дитина, при тому, що один із подружжя вимушений відійти від своєї професійної діяльності й все-таки піклуватися про нове життя, про новонароджену дитину, тобто рівень доходів у сім'ї зменшується, а потреби зростають, і тут якраз дуже важлива ця державна допомога.
Дарія Марчак, перша заступниця Міністра соціальної політики України:
Міжнародний досвід показує, що якщо такі підвищення виплат і мають ефект, то цей ефект дуже короткостроковий, він не триває довго, і через пару років підвищення виплат перестають мати ефект на рівні народжуваності в країні. Це хибна логіка, що ми чомусь фокусуємо на підтримці родини під час народження, замість того, щоб допомагати кожній конкретній родині всі ці 18 років.
Зараз Мінсоцполітики розробляє стратегію підтримки дитини на всіх етапах дорослішання. І вже є перші напрацювання. Як-от програма "Тепла зима дитини".
Дарія Марчак, перша заступниця Міністра соціальної політики України:
Це родини малозабезпечені або родини внутрішньопереміщених осіб, які мають низьку матеріальну базу, щоб вони отримали фінансову підтримку безпосередньо на закупівлю одягу для дитини на зиму. Ми побачили дуже великий попит на цю програму. Ми буквально за місяць змогли надати підтримку шестистам тисячам дітей в українських родинах. І ми бачимо великий потенціал, щоб розвивати цю програму і покривати інші такі позачергові потреби в житті родини, яка виховує дитину.
Утім, є чимало жінок, які у складний час війни вирішують подарувати малюкові життя. У Чернівецькому перинатальному центрі очікують на кожну. І ось, на наших очах табличка з написом "Вільно" змінюється на "Увага! Пологи".
Любов Годнюк, в.о. генерального директора КНП "Чернівецький обласний перинатальний центр":
Ми робимо дуже багато заходів різноманітних для того, щоб привернути увагу до умов, які є в центрі, до додаткових опцій, які ми пропонуємо, це і день відкритих дверей щотижня, це і діяльність академії майбутніх батьків, де подружжя навчають догляду за дитиною, як поводитися партнеру у пологах, сьогодні надзвичайно багато чоловіків-партнерів - це є наші військові, яких відпускають у відпустку на короткий термін часу для того, щоб бути разом з родиною у такий найвідповідальніший день - день народження дитини.
Торік тут народилося 2124 дитини. І вже у новому 2025 році у Чернівецькому перинатальному центрі на світ з'явилося майже дві сотні маленьких українців.
Ольга Тимчук, лікар акушер-гінеколог КНП "Чернівецький обласний перинатальний центр":
У цьому році у нас навіть народилася трійня вже, тому ми пишаємося цим.