На Дніпропетровщині Межівська громада отримала статус прифронтової [ Редагувати ]
Під російським ударом з перших днів великої війни. Межівська громада, що на Дніпропетровщині, межує з Донеччиною. У 2022-му вона перша прийняла переселенців звідти. Сьогодні від Покровська до Межової всього 50 кілометрів. І саме через наближення лінії зіткнення громаду внесли в перелік територій, що під постійним вогнем. Як змінилося життя прифронтового населеного пункту? Про все у наступному матеріалі.
Межівська громада Дніпропетровщини граничить з Донеччиною. Звідси до Покровська 50 кілометрів. У вересні громада отримала офіційний статус - територія, на якій можуть вести бойові дії. Селищний голова Володимир Зражевський розуміє небезпеку, адже від початку повномасштабного вторгнення населені пункти страждають від російських обстрілів.
Ось лише один з інфраструктурних об'єктів, що став ціллю для армії країни-агресорки.
Володимир Зражевський - Межівський селищний голова:
Інфраструктурних об'єктів, один з яких ми бачимо, на жаль, своїми силами відновити їх не можливо, і ми все-таки очікуємо, що буде підтримка, і держава буде підтримувати, і буде підтримка європейських наших партнерів.
І прифронтова громада має шанси на таку допомогу. Тож селищний голова бачить у новому статусі переваги. До того ж тепер і місцеві жителі, і переселенці матимуть додаткові соціальні гарантії.
Володимир Зражевський - Межівський селищний голова:
Зареєстрованих 5 тисяч 300 ВПО. Якщо порівняти з цифрами, скільки у нас взагалі мешканців, 14 тисяч 600 чоловік, то 30 відсотків це в нас ВПО. Звичайно, це велике навантаження на соціальну та комунальну сфери, але ми намагаємося робити й підтримувати, як це нам вдається.
Переселенців тут приймають ще з 2014 року і передовсім вони звертаються у ЦНАП.
Тетяна Бондик, керівниця Межівського ЦНАПу:
Третій пік це, скажімо, зараз оформляли громадян, це і ВПО, і жителі нашої громади, це реєстрація на цю ж допомогу - 21 тисяча на придбання твердого палива. І з 1 жовтня буде черговий пік, тому що знову буде переоформлення ВПО на допомогу на проживання.
Допомога на придбання твердого палива - одна з перших соціальних програм, якою може скористатися прифронтова громада. Уже подали понад 4,5 тисячі заяв.
Володимир - переселенець з Мирнограда:
Може, з паливом поможуть, більше нам нічого не треба.
Володимир із Мирнограда. Евакуювалися із дружиною кілька днів тому.
Я буду плакать. Ми два рази під завалами були.
Володимир - житель Мирнограда:
Центральна вулиця, весь центр, пенсійний фонд, всі будинки. Все розбито. Прильоти кожний день.
Пенсіонери живуть в будинку родичів, а його потрібно опалювати. От і прийшли у ЦНАП. Хоч це лише одна з понад трьохсот вісімдесяти видів послуг, що тут надають. Керівниця називає одну з найзатребуваніших.
Тетяна Бондик керівниця Межівського ЦНАПу:
Це реєстрація зруйнованого майна, їхнього майна, яке знаходиться в зоні бойових дій, щоб ці громадяни отримали грошову допомогу.
З Донеччини переїжджають і діти. Ще влітку батьки з Покровська перевели нащадків у межівський ліцей.
- Як ви провели ці вихідні? - Дуже гарно, добре.
Тепер дорослі розуміють: можливо, це й врятувало їхнє життя.
Юлія Дроздова - директорка межівського ліцею:
Батьки переконані в тому, що ми можемо забезпечити безпечні умови.
Силами бюджету громади та благодійних організацій у ліцеї підготували укриття для більш як чотирьохсот дітей. До капітального ремонту тут було звичайне підвальне приміщення. Його довелося заглибити на понад метр, обладнати вентиляцією, електрикою, облаштувати медичний кабінет та санвузол.
У зимовий період це приміщення обігрівається. Крім того, вони нам поставили меблі. Все, що необхідно в укритті: це і каремати, і місткості для води, лопати, ломи й медичний пункт. Освітлення є, все в нас є. Ми забезпечуємо за допомогою генераторів.
Які б безпекові заходи у громаді не проводили, чи залишатися тут з наближенням фронту - це вибір кожного, наголошує селищний голова.
Володимир Зражевський - Межівський селищний голова:
Звичайно, якась кількість громадян уже виїхала або все-таки планує виїхати, вони зможуть зареєструватися, вони зможуть отримати грошову допомогу від держави як ВПО, і відповідно відшкодування на проживання, на житло. Це також не мало важно.
Скористатися таким правом місцеві жителі мають змогу, оскільки громада отримала статус території, де можуть вести бойові дії.