ЄС готується погодити кредит на €35 млрд для України [ Редагувати ]
Євросоюз готується погодити для України кредит на 35 мільярдів євро. Рішення мають фіналізувати цього тижня - повідомив високопоставлений чиновник ЄС на закритому брифінгу. Також у Брюсселі шукають шляхи обходу угорського вето щодо постачання зброї для України. Які варіанти можливі?
Добровільні внески замість обовʼязкових. Це один із варіантів наповнення Європейського фонду миру, який обговорюють в ЄС. Про це агенції "Блумберг" повідомили на умовах анонімності співрозмовники, знайомі з ситуацією. Такий крок, за задумом дипломатичної служби Євросоюзу, дозволив би передавати кошти залежно від згоди їхнього власника, а не від одностайної підтримки всіх 27 країн-членів ЄС.
З Європейського фонду миру Брюссель компенсує країнам-членам ЄС військове озброєння, яке вони передають Україні. Угорщина вже понад рік застосовує своє право вето на виділення коштів на ці потреби, заблокувавши понад шість мільярдів євро. Ситуація ганебна - як сказав про неї голова європейської дипломатії Жозеп Боррель.
Про ще один варіант обійти угорське вето пише польське радіо RMF24. За інформацією журналістів, Євросоюз готується переформатувати виділення військової допомоги для України й відійти від схеми компенсацій з Європейського фонду миру. Його наповнення з допомогою доходів від заморожених російських активів планують скоротити до 5 відсотків. Натомість кошти направлять на інші програми з бюджету ЄС, виділення яких Угорщина не зможе заблокувати. Таку пропозицію містить проєкт рішення про надання Україні кредиту на 35 мільярдів євро. Його сьогодні обговорюють міністри економіки та фінансів країн ЄС.
Міхай Варга, міністр фінансів Угорщини:
Ми сьогодні обговоримо поточні економічні наслідки агресії росії проти України. Це включає оновлену інформацію про фонд допомоги для України Ukraine facility та реалізацію ініціативи G7 та ЄС щодо надання 50 мільярдів доларів позики для підтримки відновлення України.
Євросоюз готується цього тижня узгодити надання кредиту для України на 35 мільярдів євро. Це частина загальної позики на 50 мільярдів доларів, яку схвалили країни "Великої сімки" на саміті у червні. Кредит погашатимуть коштом прибутків від заморожених російських активів. Кошти Україна має отримати до кінця року.