Нордично-Балтійська вісімка в Одесі: яких рішень досягнуто [ Редагувати ]
Справжній дипломатичний десант висадився напередодні в Одесі. Місто відвідали керівники зовнішньополітичних відомств країн Нордично-Балтійської вісімки - це формат, який об'єднує держави Північної Європи та Балтії. Говорили про додаткову допомогу Україні, а на брифінгу торкнулись і питання участі Північної Кореї в російській агресії.
В Одесі міністри закордонних справ Швеції, Данії, Литви, Латвії, Естонії, Норвегії, держсекретар МЗС та Міноборони Фінляндії та постійний держсекретар Ісландії. Візит розпочали зі вшанування пам'яті полеглих воїнів та відвідин поранених у військовому шпиталі. На перемовах з українськими колегами представники Нордично-Балтійської вісімки оголосили про додаткову допомогу нашій країні.
Марія Мальмер Стененгард, міністр закордонних справ Швеції:
російські атаки на українську енергетичну інфраструктуру мають серйозні наслідки, а з наближенням зими ситуація ускладнюється. Сьогодні Нордично-Балтійські країни оголошують про значний зимовий пакет допомоги у відповідь на нагальні потреби України, включно з енергетикою, соціальною стійкістю та гуманітарною підтримкою. Ми допоможемо турбінами, генераторами, сонячними панелями й трансформаторами, а також фінансово підтримаємо реконструкцію критично важливої інфраструктури.
В Одесі на власні очі іноземні дипломати могли побачити насліди російських ударів по портовій інфраструктурі. За словами голови українського МЗС, лише у жовтні пошкоджені чотири цивільних судна із зерном для Єгипту, Італії та гуманітарним вантажем продовольчої програми ООН для Палестини.
Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України:
Це не просто удари по нашій економіці, це удари по глобальній продовольчій безпеці, росія ставить мільйони людей у світі під загрозу голоду. І сьогодні я можу повідомити, що на тлі посиленого російського терору Україна офіційно звернулася до Міжнародної морської організації із закликом невідкладно направити в порти великої Одеси міжнародну моніторингову місію.
Своєю чергою країни "вісімки" заявили про підтримку мирного плану, який пропонує Київ. Та потребу збільшення військової допомоги нашій країні - йдеться зокрема й про удари по військових об'єктах на території росії.
Ґабріелюс Ландсберґіс, Міністр закордонних справ Литви:
У нас є можливість надати обладнання, у нас є можливість усунути обмеження щодо ударів далекобійною зброєю: все, що для цього потрібно, це політичне рішення. І також у нас є можливість надати гарантії безпеки для того, щоб Україна була впевнена, що вона не буде атакована наступною після підписання якогось договору, як це було в минулому.
Окремо на брифінгу торкнулися питання участі Північної Кореї в російської агресії. Український міністр зазначив, що це величезна загроза подальшої ескалації та переходу війни до нової фази.
Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України:
Тому що в цьому випадку - і це вже озвучив Президент Зеленський - мова йде не про найманців. Це дуже важливо розуміти. Ми говоримо про підрозділи Збройних сил Північної Кореї, які будуть брати участь на боці росії в збройній агресії проти України. Це серйозний виклик міжнародній спільноті, має бути тверда реакція і запобігання подальшої ескалації - це буде величезна загроза.