На Закарпатті бурі ведмеді не впали у зимову сплячку [ Редагувати ]
Нема морозів, тож і спати не хочеться. У Закарпатському центрі бурих ведмедів клишоногі серед зими влаштували собі літо. З 30 вихованців уклалися спати тільки п'ятеро. Інші вештаються територією, полюють на птахів та заграють з туристами.
Чому ведмедям не спиться, чи готові у центрі до безсоння бурих - Мар'яна Мартин про все детально.
Ярослав Бундзяк - начальник реабілітаційного центру "Синевир":
У раціоні іде: яблука, хліб, морква, овес, риба. І зараз іде таке, як мелайна мука, у нас підготовка ведмедів до зимової сплячки.
Ярослав Бундзяк напакував повну тачку харчів, і…
Ярослав Бундзяк - начальник реабілітаційного центру "Синевир":
Зараз ідемо годувати ведмедів. Бачите, вони збігаються…
Ведмеді звук коліщат чують здалеку. І за лічені хвилини збігаються, бо добре знають: настав час сніданку.
Кого не бачить, Ярослав кличе. Майже кожного ведмедя знає за його кличкою. Як і те, чому вони потрапили у Закарпатський реабілітаційний центр бурих ведмедів.
Ярослав Бундзяк - начальник реабілітаційного центру "Синевир":
Є в нас Потап, от там у нас Йолка - вона світліша, дівчинка така. Ще в нас є Будочка - ведмедиця, вона одна із перших, яка тут була, вона була цирковою.
У реабілітаційному центрі - 30 бурих ведмедів. Більшість тутешніх жителів урятовані від людської жорстокості. У минулому вони чи то циркові зірки, чи то живі іграшки, яких тримали в тісних клітках. У цій довий час жив ведмідь Потапич.
Ярослав Бундзяк - начальник реабілітаційного центру "Синевир":
То є клітка, у якій ведмедів тримають, у тренувальних станціях, де тренують мисливських собак, от в таких клітках тримають ведмедів, по 17-18 років ведмідь жив у цій клітці, не виходячи з неї, якщо дадуть тазик з водою, то добре.
Нині дім Потапича та інших ведмедів - це 12 гектарів лісу. Тривають і роботи з розширення вольєра ще на 6 гектарів. Перш ніж випустити сюди, клишоногих на певний час ізолюють у карантинній зоні. Там вони проходять медичне обстеження та адаптуються до нових умов: ліс із річкою, барлоги.
Микола Куруц – начальник відділу еколого-освітньої роботи реабілітаційного центру "Синевир":
Зараз можна спостерігати, ось там, біля того дерева, називається бук, є дві вириті барлоги, тобто є ведмеді, які уже звикли до природних умов. І починають лягати у сплячку. Але завдяки тому, що температура повітря досить плюсова, є відлиги, частково інколи сніг, дощі, морозу немає, то фактично зараз ведмеді тільки дрімають, тобто у повну сплячку не лягають.
Зазвичай у цю пору більшість ведмедів реабілітаційного центру у сплячці. Наразі у зимовий сон пішло всього 5 бурих. Тож поки що на харчах важко заощадити. Бо одна особина в день з'їдає близько 18 кг різних продуктів. Запас їжі у центрі вже підготували.
Ярослав Бундзяк - начальник реабілітаційного центру "Синевир":
Запасів продуктів зараз вистачає, то яблука, морква, хліб, риба, у складських приміщеннях є достатньо, ну, щоб ведмеді перезимували.
Для ведмедів на території є і затишні барлоги. Тому навіть якщо у клишоногих буде безсоння прогодують. Та й туристам радість. Однак зимова сплячка важлива для адаптації, тому в центрі все ж сподіваються, що з настанням морозів більшість тварин таки спатимуть.