На Буковині отримав нове житло будинок сімейного типу з Дніпра [ Редагувати ]
В Україні поступово закривають інтернати. Усе для комфорту дітей. Аби вони стали ближчими до родин, а не росли у закладах, де є соціальна ізоляція та ризик жорстокого поводження.
Зараз в інтернатах перебуває ще 21 тисяча вихованців. Щороку все більше українців ухвалюють рішення стати названими батьками для таких дітей. Наша наступна історія про будинок сімейного типу. З Дніпра заклад евакуювали на Буковину. У гості до родини навідалася Ольга Лучек.
В селі Великий Кучурів, неподалік Чернівців, ось уже два місяці проживає Надія Кудрявцева. Жінка взяла на виховання сімох дітей.
Першим нас зустрічає Кирило, йому – 16. Хлопець одразу веде в дім, де вже на порозі бачимо всю їхню родину. Дітей під опіку пані Надія взяла разом із чоловіком, але три роки тому він помер, тож тепер сама виховує шістьох синів і доньку.
Володимир, вихованець:
Я люблю маму, і вона - найкраща у світі.
А цього веселого хлопчика всі звуть Вовчиком. Він потрапив до сім'ї у трирічному віці, а нині Вовчик святкує свій 12-й день народження.
Надія з холодильника дістає улюблений торт сина з шоколадом. А далі обійми й традиційне посмикування іменинника за вуха, щоб ріс великий і здоровий.
І одразу до роботи. Кожен допомагає мамі з приготуванням святкового частування. Хтось чистить овочі, хтось нарізає, кілька хвилин – і салати вже на столі. Мама Надія розповіла нам, що через повномасштабне вторгнення змушена була евакуюватися з рідного Дніпра.
Надія Кудрявцева, мати-вихователька:
Ми відчували зриви й молилися з дітьми, нам запропонували шотландці виїхати до Шотландії.
Та далеко за межами України бути не змогли й вирішили повернутися. На Буковині дитячому будинку сімейного типу за кошти державної субвенції придбали житло. Від Фундації Олени Зеленської родина отримала побутову техніку: холодильник, посудомийку та мікрохвильову піч.
Василь Тодеренчук, голова Великокучурівської територіальної громади:
Є свої критерії, має бути близько до інфраструктури, аптека, магазини, бо лиш мама, немає батька, це теж є свої виклики, і слава Богу знайшлася сім’я, вони пішли на всі комісії, ми долучилися, сім’я залишила меблі, і волонтери, і адміністрація долучилися до придбання стиральних машин, до ремонтів.
Діти вже ходять до місцевої школи. А Кирило каже, що береться за все, де не вистачає чоловічої руки – може відремонтувати будь-що. На свої перші заощадження навіть придбав інструменти. Але не припиняє допомагати мамі й на кухні.
Кирило, вихованець:
Вона одна, якщо ми не будемо їй допомагати, то вона сама не впорається.
Надія Кудрявцева, мати-вихователька:
Прибирати допомагають, допомагають їсти готовити, допомагають овочі різати, чистять овочі, годувати котів, собак.
Жінка каже, коли діти стають повнолітніми, відпускати їх від себе у доросле життя – надзвичайно складно. Загалом вона виховала 12 дванадцятеро дітей і вже навіть має онука.
Надія Кудрявцева, мати-вихователька:
Я за своїх дітей молюся кожну хвилину, всі діти коли виходять з сім’ї, то дуже складно, як люба мама я це відчуваю серцем.
У Чернівецькій області охочих взяти дітей на сімейне виховання з кожним роком більшає. У 2024-му встановлено опіку та піклування над 129 дітьми. А всиновлено 35.
Роман Греба, заступник голови Чернівецької ОВА:
Дитячі будинки сімейного типу, їх у нас нараховується зараз 14, 54 прийомні сім’ї, в яких виховується близько ста дітей, а також є патронатні сім’ї, в яких діти переміщаються на тимчасовий період, поки вирішується питання про надання їм того чи іншого статусу.
Після створення дитячого будинку сімейного типу чи прийомної сім’ї вихованці отримують соціальну допомогу, а батьки-вихователі – грошове забезпечення.
Роман Греба, заступник голови Чернівецької ОВА:
Розмір грошового забезпечення може варіюватися від 6 тисяч до 24 тисяч гривень на місяць. Розмір соціальної допомоги може варіюватися від 3 тисяч до 11 тисяч на одну дитину.
Та найважливіше – діти у таких родинах отримують родинне тепло, підтримку та любов. 12-річна Маргарита планує стати лікаркою, аби її мама ніколи не хворіла. Вона – єдина дівчинка в сім’ї, їй подобається допомагати по господарству.
Маргарита, вихованка:
Мити посуду разом любимо, і помагати мамі готувати.
Надія хоче прийняти у сім’ю іще дівчаток. А тим родинам, котрі ще вагаються ділити своє тепло з дітьми, радить…
Надія Кудрявцева, мати-вихователька:
Якщо серце не спокійне, коли ти бачиш таку дитину, котра залишилася без батьків, якщо серце твоє плаче, тоді я думаю, що Господь проговорює в серце, що треба брати таку дитину в родину.