Лісівники планують збільшити заготівлю деревини: чи є загроза для екології [ Редагувати ]
Попит на деревину в умовах війни останнім часом зростає - ресурс потрібен на фронті. Також це одне з джерел наповнення держбюджету. І українські лісівники звітують, що готові збільшувати заготівлю.
Як це зробити? І чи не призведе таке до негативних екологічних наслідків? Ці питання обговорили на форумі в Житомирі за участю фахівців галузі, посадовців та бізнесменів-деревообробників. Роман Барашев розповість, про що домовились.
Віталій Бунечко, голова Житомирської ОВА:
Наш ліс став частиною того щита, який не дав ворогу переткнути кордон.
За три роки війни загарбник захопив 17 відсотків лісових масивів в Україні - це майже мільйон гектарів. Звітують учасники форуму, присвяченого розвитку лісового господарства. І наголошують: деревина - важливий матеріал для фронтових укріплень. Ресурс, завдяки якому наповнюється бюджет.
Юрій Болоховець, генеральний директор ДП "Ліси України":
Галузь, яка 30 років стояла з протягнутою рукою, сьогодні не просто відмовилася від дотацій, а генерує державі, як власнику, мільярдні дивіденди. Це факт.
Віктор Смаль, голова Державного агентства лісових ресурсів України:
23,7 мільярда - чистий дохід від реалізації продукції. Це рекордний показник для галузі за минулий рік. У десятки раз переважає ті показники, які ми мали до реформування. Сплачено податків 9,3 мільярда гривень. Це є один з кращих показників сплачених податків.
Попит на деревину після початку великої війни був украй низьким, розповідають учасники форуму. На торгах продавали трохи більше як половину лісопродукції. Але з початку цього року кількість закупівель стрімко зростає.
Олексій Петрашко, заступник директора асоціації "Біржові та електронні майданчики":
Відсоток реалізації від об’єму, що був виставлений на торги, десь близько 85%. Рік тому це був відсоток 40, зараз попит у 2 рази перевищує тогорічний.
В Україні діє мораторій на експорт необробленої деревини. А отже, попит створюють вітчизняні переробники.
Олексій Петрашко, заступник директора асоціації "Біржові та електронні майданчики":
Неможливо сьогодні експортувати. Саме для розвитку національної деревообробки створені всі умови, щоб національна деревообробка розвивалась.
Чи готові лісівники задовольнити потреби бізнесу? І чи не призведе вирубування до екологічного лиха? Питання екології на форумі - серед пріоритетних.
Борис Індиченко, керівник Спеціалізованої екологічної прокуратури:
Окрему увагу хочу приділити темі самозаліснених ділянок. Через бездіяльність місцевої влади ці території залишаються без належного статусу, що веде до самовільних вирубок і втрати цих ресурсів. Минулого року органами прокуратури було подано понад 150 позовів.
Олександр Місюра, представник деревопереробної компанії:
Сьогодні дуже багато впроваджено елементів - це фотофіксація, сертифікат походження деревини - те, що потрібно для боротьби з тіньовим обігом деревини. Ми отримали чіткий сигнал, що робота в цьому напрямку буде продовжена. Ми можемо далі інвестувати в виробництво, покращувати процеси, а розвиватися в Україні.
Водночас Європа зацікавлена у тому, щоби мораторій на вивезення деревини з України було знято. Але для підтримки українського виробника його продовжать, наголошують лісівники. Триватиме й президентська програма, що передбачає вирощування саджанців, зокрема, для залісення спустошених територій півдня та відновлення згарищ.
Юрій Болоховець, генеральний директор ДП "Ліси України":
Звичайно ми будемо нарощувати заготівлю, задовольнимо бізнес, але при цьому збережемо й екологічну складову.
Зараз основна увага фахівців зосереджена на посиленні охорони лісових масивів. На початку березня в Україні встановилася майже травнева погода і виникли займання. Лісівники нагадують: спалювання трави передбачає штраф розміром до ста п'ятдесяти тисяч гривень.