Відпочинок у Криму. Дешево, але боляче [ Редагувати ]

Майже дві години я блукала кримськими сайтами і форумами відпочивальників, переглядала довгі списки готелів і санаторіїв, морочилася, переводячи незручні рублі у гривні.
Дивно, але я не відразу зрозуміла, що насправді шукаю якихось найменших, малопомітних, захованих між рядками доказів на користь того, що туристичне життя у "Кримненаш" стало гіршим, аніж тоді, коли Крим був наш і ми немилосердно критикували його сервіс у хвіст і в гриву та легковажно й охоче зраджували його з усілякими туреччинами, єгиптами й іспаніями.
Так жінка, в якої відбила чоловіка якась нахабна вискочка, з ретельністю мазохіста підбирає чутки, щоб впевнити себе, що "з тією йому живеться гірше" і "як він, бідолаха, мучиться".
Мені здалося, що і росіяни, котрі досі нехтували Крим з тих же причин, що й ми, нині стали вихваляти півострів на всі заставки. "Теперь каждое лето - только Крым", "Зачем я, дурак, ездил в Анталию, если тут, рядом, такая красота!" - діляться вони на форумах.
І переможці, і переможені дивляться на викрадену територію з особливим пієтетом. І цим емоціям немає раціонального пояснення. Хоч Крим був прекрасним завжди. Та, бач, коли солдати твоєї Батьківщини (чи не твоєї) взяли його "ізмором" і помили чоботи в Чорному морі, це суттєво підсилило відчуття прекрасного.
Загалом сайти, що рекламують оздоровниці, готелі і житло біля моря, лишаються аполітичними, проте раз по раз та й прослизне якийсь натяк на "Кримнаш".
Скажімо, п'ятизірковий готель у Кацивелі в районі Ялти перш, ніж ознайомити з умовами та цінами, коротко нагадує, як "десятиліттями Крим був запущеним і тутешній сервіс залишав бажати кращого", однак "тепер усе змінилося… і ми пропонуємо вам високоякісний відпочинок у номерах класу "люкс".
Навіть останній медузі ясно, що "високоякісний відпочинок" у зірковому готелі надавали і до окупації, й змінилося не все, а тільки, напевно, власник, який "віджав" готель, скориставшись історичним шансом.
Ці ж "історичні обставини" позначилися і на деяких назвах готелів. У "дусі часу" готель "Імперія" в Євпаторії і вілла "Русскій размєр" в околицях Феодосії. Хоча такі патетичні речі "аршином общим не измерить", однак, судячи зі світлини, "русскій размєр" - це щось дуже невелике.
З'явилися й курортні новобуди з назвами, які раніше тут були немислимі, наприклад, пансіонат "Ямал" у Чорноморському.
Водночас бовваніють як згадка про недавнє минуле санаторій "Україна", пансіонати "Полтава" і "Київ". Чесно, коли переглядаю фото цих точок відпочинку, відчуваю жаль і смуток. Чомусь здається, що наступного сезону їх перейменують на якусь "Рязань" і "Москву".
Водночас дрібні власники – кримчани, які здають відпочивальникам квартири біля моря та будинки, - з певною ностальгією згадують масового українського туриста і чекають на нього. Багато хто виставляє ціни в гривнях і серед мов, якими спілкується з туристами, вказує поруч з російською також українську. Нічого особистого, тільки бізнес.
Розцінки, до речі, вони встановили більш демократичні, ніж Одеса чи Херсон. У маленьких приморських селищах, причому в самий розпал сезону, легко можна знайти досить комфортабельні кімнати у приватному секторі чи міні-готелях за ціною 60-80 гривень з однієї людини.
На нашому ж узбережжі таких цін просто немає, рахувати починають від сотні за добу. Може, в Криму і дешевше. Зате боляче.