Хакерська атака: компанії очікують на дешифрувальні програми [ Редагувати ]

Україна рахує збитки від комп'ютерного вірусу Петя-А. До нацполіції надійшло понад півтори тисячі звернень - від банків, торговельних мереж, підприємств і звичайних користувачів. Хто стоїть за цією кібератакою і кому вона була вигідна - з'ясовували наші кореспонденти.
В Ощадбанку, який у вівторок теж зазнав кібератаки, співробітники зараз працюють - у консультаційному режимі. Зарплати і пенсії поки що не видають, оплатити комуналку - не можна. Коли банк повернеться до повноцінного життя - у прес-службі сказати не можуть. Але заспокоюють - за гроші клієнтам хвилюватись не варто.
"База клієнтських даних не постраждала. Конфіденційність збережено, рахунки збережено. клієнти мають доступ до своїх коштів, практично повністю відновлено роботи банкоматної мережі", - повідомила Ярослава Титова, прес-секретар Ощадбанку.
Петя А - вірус значно небезпечніший, аніж його попередник, з яким українці познайомилися два роки тому. Якщо Wanna Cry - використовує один шкідливий код, то Петя-А атакує комп'ютери одразу трьома - пояснює головний експерт ООН з кіберзлочинності Ніл Уолш. Тому і дешифрувати його значно складніше. За його словами, нова атака загрожує усім підприємствам і приватним користувачам мережі, усім економікам і державам - без винятку. Підтвердження тому - уже атаковані вірусом індійські порти, російські нафтові компанії та країни Європи. Однак, туди він проник саме з України - впевнені у федеральному відомстві з безпеки інформтехніки Німеччини. Небезпечний вірус, кажуть, розповсюдили через оновлення добре відомої усім бухгалтерської програми М.Е.Док. Її компанії використовують для передачі звітів до податкової. Українські експерти запевняють - програма М.Е.Док - теж стала жертвою зараження.
"Автор этого вируса пока неизвестен. Это модификация старого вируса -вымогателя "Петя" - который российский. Но откуда эта атака исходит - пока не понятно. Уже многие страны - не только Украина, Россия, но и Франция, в Америке пояивлись жертвы , в Голландии, Дании, других странах", - розповідає Микола Білогорський, засновник антивірусної компанії.
"Однозначно можно говорить, что даный вирус не преследовал коммерческую сторону. Потому что, уже известно , что даже если вы отправите туда деньги, вы не получите код активации. Я не буду говорить, что это для экономических угроз, это больше для момента - насколько мы можем быстро справиться с такого рода кибератаками", - говорить Олександр Федієнко, голова правління інтернет-асоціації України
До кіберполіції зі скаргами на вірусну атаку звернулись уже півтори тисячі компаній - і приватних, і державних.
"Спеціалітси кіберполіції спільно з провідними фахівцями вітчиязяних айті-компаній та зарубіжних - "Сіско" та "Європол" - докладають маскимум зусиль для подолання наслідків, а також працюють над створенням декриптора для розшифровки файлів, які були уражені і зашифровані шкідливим програмним забезпеченням", - повідомив Ярослав Тракало, речник Нацполіції України.
А поки що в компаніях очікують дешифрувальні програми. І підраховують заподіяні збитки.