П’ять міфів про Сергія Дядюшка. Ким є насправді засновник мережі "Ескулаб"? [ Редагувати ]

Нещодавно ім'я підприємця Сергія Дядюшка потрапило на перші шпальти ЗМІ через скандал із мережею медичних лабораторій “Ескулаб”. Дядюшко з одного боку та його бізнес-партнери Денис Мельник і Станіслав Луговський з іншого взаємно звинувачують один одного у рейдерстві, неефективному управлінні компанією та її потенційному знищенню.
Журналісти вже оприлюднили хронологію конфлікту та провели низку розслідувань. Зокрема, редакцією видання Інформатор було наведено докази того, що хвиля постів у Телеграм-канала зі спробою дискредитації Дядюшка носить комерційний, тобто проплачений характер. І це стосується не тільки Телеграм-каналів: класичні ЗМІ також періодично публікують спірні матеріали щодо життєпису та діяльності Сергія Дядюшка. Ми спробували відшукати правду і розвіяти п’ять ключових міфів щодо його особистості.
Міф №1. Сергій Дядюшко оголосив війну Денису Мельнику та Станіславу Луговському у цьому році через фінансові причини.
Реальність: по-перше, конфлікт між ними, трьома співвласниками “Ескулабу”, розпочався навесні 2022 року, коли Луговський нелегально покинув країну на приватному літаку, Мельник висловив аналогічний намір, а Дядюшко вирішив залишитися в Україні і зберегти “Ескулаб” у працюючому режимі.
По-друге, спір виник спір щодо виплати зарплат працівникам підприємства, загальна кількість яких на той момент сягала півтори тисячі, 90% з яких — самотні жінки з дітьми. Аргументуючи це вірогідністю швидкого програшу у війні, Луговський та Мельник відмовилися виплачувати зарплату усьому трудовому колективу, закривши заборгованість вибірково перед кількома співробітниками. В результаті цього Дядюшко прийняв рішення самостійно виплатити заробітну плату всім іншим працівникам “Ескулабу” з власних коштів. Він стверджує, що факт вибіркової виплати зарплат Мельником та Луговським відображений у документації компанії, що може бути використана у суді.
Міф № 2. З початку війни під управлінням Сергія Дядюшка компанія “Ескулаб” сплачувала меншеподатків.
Реальність: по-перше, з першого року війни керував компанією не Дядюшко, а Мельник — саме він був операційним директором, який поставив СЕО і змінив фінансового директора. І саме за цей період виникли проблеми зі сплатою податків та заробітних плат працівникам.
По-друге, як зазначає видання From-UA, Сергій Дядюшко заявляв, що з червня 2024 року Мельник, Луговський та їх підлеглі могли здійснювати фінансові операції без відображення в офіційному податковому обліку. За його підрахунками, це призвело до значних збитків для державного бюджету: до недоотримання близько 4 млн грн податків на місяць. Відомо, що ця інформація, яка викриває можливі незаконні дії опонентів Дядюшка, наразі перевіряється у рамках судових справ.
По-третє, з точки зору економічного аналізу некоректно порівнювати дані щодо фінансової звітності компанії за період до та після початку війни, бо на цю динаміку вплинуло багато очевидних чинників. Зокрема, зростання заробітної плати в Україні в поточному році є результатом відновлення економіки та стабілізації бізнесу після перших півтора років війни, а не наслідком певного стилю керівництва бізнесом. Таким чином, дане ствердження апріорі не може відображати реальну картину.
Міф №3. За часів управління Сергієм Дядюшком з компанії “Ескулаб” звільнилось чимало людей.
Саме таке ствердження поширюють опоненти Дядюшка: Мельник та Луговський заявили про це на прес-конференції 13 серпня цього року.
Реальність: за майже 15 років з моменту створення Дядюшком “Ескулабу” кількість звільнень не перевищила 5% на рік. Цю інформацію може підтвердити податкова служба і Пенсійний фонд.
Міф №4. Сергій Дядюшко “привласнив” благодійний фонд “Ескулаб”.
Реальність: Дядюшко створив даний фонд у синергії зі своєю дружиною Наталією; з перших днів війни у власній оселі вони організували продуктову допомогу та надали притулок тим, хто залишився без житла. Але влітку 2022 року Мельник та Луговський виступили проти подальшого функціонування фонду, бо він не допомагав їм досягти власної цілі: виправдати високі витрати на предмети розкоші.
Дядюшко виступив проти закриття фонду. Наразі з боку “Ескулабу” фінансується оренда приміщення, а решта витрат реалізується за особисті кошти сім'ї Дядюшка та за рахунок допомоги меценатів.
Міф №5. Коло підтримки Сергія Дядюшка обмежується його юристом та членами родини.
Реальність: експертна спільнота України одноголосно підтримала сторону Дядюшка у цьому корпоративному конфлікті. 27 серпня в інформагенції Укрінформ учасники круглого столу на тему корупції та рейдерства — екс-депутати, аналітики, медичні фахівці — назвали кейс “Ескулабу” найбільшою спробою рейдерського захоплення за час війни.
“Умовні “Мельники” і “Луговські” — це не просто прізвища, а системне явище, що множить на нуль такий важливий елемент успішного бізнесу, як довіра. І, можливо, маючи кілька років тому відкритий реєстр потенційних рейдерів, відомий лікар Сергій Дядюшко не запрошував би Мельника і Луговського до складу співзасновників компанії. Нині ж кейс “Ескулабу” стає енциклопедичним для всієї країни”, — зазначив з цього приводу політолог Микита Трачук.