День міста Нова Каховка: як жителі наближають перемогу [ Редагувати ]
Нова Каховка цими вихідними відзначає День міста. Тисячі її жителів вимушені робити це віддалено: адже ця частина Херсонщини окупована російськими військами ще у перші дні повномасштабного вторгнення. Більшості жителів довелося звідти виїхати. Як новокаховці згадують свій край та наближають деокупацію рідного міста - дивіться далі.
Перші дні повномасштабної війни. На вулицях Нової Каховки російські танки та озброєні ворожі війська, а містяни зустріли їх акціями протесту. Невдовзі окупанти почали чинити проти місцевого населення терор - обшуки, викрадення, катування та вбивства, згадує очевидиця подій Анастасія Борисова.
Анастасія Борисова, переселенка з Нової Каховки:
У нас в Новій Каховці є відділок поліції і там орки влаштували катівню і просто з підвалу доносяться крики: тобто когось затримували в комендантську годину, наприклад, або жовто-блакитний манікюр був, щось таке. Просто не виходиш з дому по п'ять днів, тому що боїшся, що, можливо, коли ти йдеш по хліб, тебе рідні бачать останній раз, ти можеш не повернутися просто.
В окупації жінка провела п'ять місяців - з чоловіком, дворічною донькою та сином-підлітком, в якого важке психоневрологічне захворювання. Щоб отримати належне лікування - вимушені були виїхати з Нової Каховки. Вже на другий день ворожий снаряд знищив будинок Анастасії.
Тут ми сиділи, відпочивали, ось мій під'їзд.
Моя мама з жахом уявляє, що було б, якби ми на той час знаходилися в нашій квартирі.
Після переїзду в Одесу жінці довелося шукати житло, лікувати сина, якось облаштовуватися, але з першого ж дня весь вільний час Анастасія приділяє волонтерству.
Анастасія Борисова, переселенка з Нової Каховки:
Ну, я вважаю, що бувають випадки гірші, і якщо ти не в ЗСУ, тоді допомагай ЗСУ. Я обрала для ЗСУ, тому що я не можу, на жаль, взяти автомат.
Разом з Анастасією ще двадцять жителів Нової Каховки щосуботи виготовляють маскувальні сітки для Збройних Сил України. За годину роблять сто квадратних метрів камуфляжу.
Анастасія Борисова, переселенка з Нової Каховки:
Вони підходять, найменша два на два - вхід в окоп, найбільші просять - десять на десять, було дванадцять на дванадцять - такими накривають над деревами свої позиції, щоб було таке суцільне місце перебування і часто замовляють, просять прикрити саме автівки.
Тут і жінки, й чоловіки. Люди різних професій. Від перукарів і бібліотекарів до інженерів та автомеханіків. Всі об'єднані спільною метою повернення до рідного міста під українським прапором.
Наталія Верішко, переселенка з Нової Каховки:
Мотивує, щоб найскоріше Перемога прийшла, якнайбільше замаскувати наших хлопців, тому що вони ж нас тримають, ми - заради них, вони - заради нас.
На такі зустрічі переселенці збираються у благодійному фонді, який і об'єднав жителів Нової Каховки. Тут вони спілкуються, отримують гуманітарну допомогу, консультації з юридичних питань, - працевлаштування, проходять тренінги та майстер-класи. Ба більше.
Наталія Марченко, керівниця БФ "Місто тисячі джерел":
Ви знаєте, якщо спочатку ми об'єдналися для новокаховської громади, для каховського району Херсонської області, то на даний час ми допомагаємо всім ВПО й одеситам. Якщо в нас є чим поділитися, наприклад, одягом - це ми даємо для всіх, незалежно, з якого регіону вони приїхали, тобто на даний час в нас вже є така можливість.
В День рідного міста люди організували в Одесі акцію. Прийшли підтримати одне одного, а головне - тих, хто залишається в окупації та потерпає від загарбників. І хоча на новому місці новокаховці вже налагодили життя, змінили по кілька професій чи здобувають нову освіту - думками там, вдома, в Новій Каховці: у місті тисячі джерел.
Олександр Осипенко, переселенець з Нової Каховки:
Думка єдина - повернутись як можна раніше додому. Важко, навіть не можу стриматись.
Лариса Неурал, переселенка з Нової Каховки:
Ми впевнені в тому, що буде наша Перемога, впевнені в тому, що ми повернемось додому, а далі ми вже все побудуємо, візьмем все у свої руки, щоб кожна людина щось робила на користь нашого міста.