Європейського турне Зеленського: про що домовився президент [ Редагувати ]
План перемоги від України. Президент Володимир Зеленський здійснив експрес-тур європейськими країнами. Всього за кілька днів він зустрівся з лідерами основних союзників Великої Британії, Франції, Італії й Німеччині. Який План перемоги і як приймали президента західні партнери - розповість наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Європейське турне президента розпочалося з Хорватії. Там пройшов третій саміт "Україна - Південно-Східна Європа". Це зустріч 13 лідерів, які збираються для підтримки Києва. Саме у хорватському Дубровнику пролунали перші деталі Плану перемоги.
Тож, першим і головним пунктом плану Володимир Зеленський назвав запрошення України в НАТО. Не членство, бо Київ розуміє, що це під час війни навряд чи можливо. А от саме запрошення стало б чітким сигналом країні-агресорці, що геополітично вона програла битву за Україну.
Володимир Зеленський, президент України:
Так, краще бути членом НАТО. Безумовно. Але сьогодні ми говоримо про посилення нашої позиції зараз, не після війни, не за десять років, не за тридцять років. Зараз.
Одразу ж з Хорватії президентський літак полетів до Великої Британії. У Лондоні червону доріжку для гостя розстелили на Даунінг-стріт, 10.
Кір Стармер, прем'єр-міністр Великої Британії:
Дуже важливо, що ми продовжуємо бути відданими та підтримувати Україну у цій такій важливій битві за вас та за всіх нас. Добре, що ми зможемо пройтися по наших планах і детальніше поговорити про те, що ми можемо зробити разом.
Володимир Зеленський, президент України:
Моя команда і я особисто хочемо подякувати народові вашої чудової країни за те, що ви посилили нас від самого початку цієї війни.
Стармер із Зеленським говорили за зачиненими дверима. А пізніше до їхньої розмови приєднався новообраний генсек НАТО. Марк Рютте якраз теж був у Лондоні. Проїздом. Тож лідери скористалися нагодою втрьох обговорити подальшу допомогу та військове посилення Києва. Зокрема, передачу нових систем ППО, допомогу в авіації та інвестиції в українське військове виробництво. В рамках Плану перемоги не обійшли й питання дозволу використання західної зброї по російській території.
Марк Рютте, генеральний секретар НАТО:
З погляду закону, Україна має право використовувати зброю проти цілей в росії, якщо вони становлять загрозу для неї. Але зрештою, все залежить від індивідуальних рішень кожної окремої країни.
Після насиченого ранку у Великій Британії - президента України чекали у Франції. У Єлисейському палаці з почесною вартою та обіймами його прийняв його французький колега. Еммануель Макрон розповів про успіхи у навчанні українських вояків на території Франції. Зеленський зі свого боку подякував за допомогу в підготовці України до зими. Лідери також обговорили ситуацію на фронті.
Володимир Зеленський, президент України:
Маємо великий дефіцит амуніції - це по-перше. І по-друге, бракує деяких видів озброєння і дозволів використовувати їх. Адже далекобійних дронів нашого виробництва сьогодні недостатньо. Ми шукаємо як кошти на посилення внутрішнього виробництва, так і чекаємо на дозволи від наших партнерів.
Наступна зупинка на маршруті - Італія. Це також потужна союзниця України, тож важливо було заручитися і її підтримкою для українського Плану перемоги.
Володимир Зеленський, президент України:
Ми хочемо захистити українську незалежність, українські сім'ї, наших людей, право наших дітей жити вільно у власній країні.
Джорджа Мелоні, прем'єр-міністр Італії:
Мета нашої підтримки, як я сьогодні знову сказала президенту Зеленському, полягає в тому, щоб Україна була у найкращому можливому стані готова до перемовин щодо миру. Ми вже багато разів говорили, що це не означає капітуляцію, як багато хто боягузливо пропонував.
Обговорили лідери й наступну конференцію з відновлення України. Вона відбудеться в Римі у липні наступного року.
В рамках візиту український президент також відвідав Ватикан. Папі Римському він подарував картину з назвою "Бучанська різанина. Історія Марічки". Це дівчинка, яка втратила дім і сім'ю під час російської окупації. Папу Франциска Зеленський просив про допомогу з повернення цивільних українців та депортованих дітей.
Володимир Зеленський, президент України:
Дуже важко вести цю роботу, підштовхувати обміни. І саме тому потребуємо спеціальної допомоги, зокрема, зусилля Ватикану. І ми домовилися, що Україна передасть список журналістів, які зараз у полоні в росії.
Останньою у маршруті була Німеччина. Тут президента зустрів канцлер Олаф Шольц. Ці переговори президент Зеленський назвав найважливішими за весь час повномасштабної війни. Він наполягає: Україна більше за всіх на світі хоче справедливого та якнайшвидшого завершення цієї війни.
Володимир Зеленський, президент України:
Завершити цю війну, хотілося б, не пізніше, ніж у наступному 25 році, і гарантувати неповторення агресії. Цей План є мостом до проведення результативного саміту миру, який дійсно поставить крапку у війні. Тобто цей План не на заміну нашій мирній ініціативі, а щоб саме посилити позиції України заради наближення до миру.
Канцлер Шольц запевнив колегу, що союзники не послаблять підтримку України. І принагідно заявив про підготовку нового пакета допомоги на майже півтора мільярда євро. Його збирають за допомогою Бельгії, Данії та Норвегії. Це навздогін до нинішнього пакета з системами ППО, танками, гаубицями та дронами.
Олаф Шольц, канцлер Німеччини:
Ця зустріч є четвертою в цьому році. Любий Володимире, Німеччина і надалі твердо стоїть на боці України. Цілком зрозуміло, що реалізація миру може відбутися лише на основі міжнародного гуманітарного права, і це вимагатиме від нас надзусиль, для того, щоб досягти для України справедливого і тривалого миру, це є ниткою в нашій спільній діяльності. Ми не маємо права приймати диктат миру з боку росії.
Після розмови з канцлером, Володимира Зеленського прийняв президент Німеччини. З Франком-Вальтером Штайнмаєром говорили про потреби України через постійні удари агресорки по енергетичній мережі. Щодо Плану перемоги адміністрація президента обіцяє оприлюднити його після того, як з документом ознайомляться західні партнери.