Британія підозрює росію в організації підпалу майна Стармера [ Редагувати ]
Російський слід у британських підпалах. Лондонські спецслужби розслідують причетність країни-агресорки до пожеж у колишньому житлі та колишній автівці премʼєр-міністра Кіра Стармера. За підозрою у підпалах затримали трьох українців, один із них має також румунське громадянство. Що відомо про звʼязки чоловіків із країною-агресоркою - розповість наша британська кореспондентка Світлана Чернецька.
За підозрою у здійсненні підпалів майна премʼєр-міністра заарештували трьох українців. Їх звинувачують у змові, і поліція каже, що фігурантів цієї історії більше, ніж троє затриманих. Але інші поки що невідомі.
На перший погляд, російських звʼязків чи будь-якої прихильності до країни-агресорки у підозрюваних не помітно. Втім, розвідувальна агенція "Мольфар" зібрала дані про присутність чоловіків у соцмережах і телеграмі та виявила деякі закономірності. На момент інциденту всі троє не мали стабільного доходу та користувалися неформальними каналами для підробітку.
Першим, на наступний день після підпалу, арештували 21-річного надвірнянця Романа Лавриновича. Відомо, що його дядько служить в ЗСУ. До Лондона хлопець приїхав після повномасштабного вторгнення і довгий час шукав роботу, зокрема і через російськомовні телеграм-канали для мігрантів. Роман був учасником багатьох доволі сумнівних груп, де публікують анонімні вакансії. А оплату обіцяють в рублях чи криптовалюті.
Такі типи груп та пабліків у Telegram можуть бути потенційним полем для вербування у нелегальних схемах. Тут часто працюють проксі-куратори з рф, які шукають вразливих осіб, готових до "будь-якої роботи". Зокрема, таку тактику росіяни вже використовують в Україні… Так само є інформація про схожі випадки у країнах Європи, де Telegram став ключовим інструментом ГРУ для вербування "одноразових виконавців" для саботажу. У країнах ЄС росіяни здебільшого вербують мігрантів (наприклад, біженців з України), людей із проросійськими поглядами, але без глибокої ідеології, кримінальні елементи та осіб із сумнівним минулим.
Також Роман сподівався зробити карʼєру моделі у Великій Британії, опублікував своє портфоліо на сайті для моделей-фрілансерів.
Іще один підозрюваний - 26-річний чернівчанин Станіслав Карп'юк теж підробляв моделлю у Британії. І в цьому випадку цифрові сліди чіткіше вказують на тяжіння до росії. Серед його робіт - зйомки у російськомовному кліпі для Rutube. Також він був зареєстрований на російських сайтах знайомств. Сам Станіслав має румунське громадянство, і затримали чоловіка в аеропорту Лондона під час спроби вильоту до Румунії.
Третій затриманий - найстарший. Йому 34 роки, і він із міста Чортків, Тернопільської області. Ще пів року тому Петро Починок жив у одній квартирі зі Станіславом Карпʼюком. Він торгував одягом, мав сторінки в російській соцмережі "ВКонтакті" та пошту на російському ресурсі mail.ru
Про всі ці деталі щодо підозрюваних аналітики дізналися з відкритих джерел. Тим часом можливість вербування українців росіянами перевіряють англійські детективи, бо прецеденти вже були.
Минулого року двоє британців на замовлення кураторів із рф спалили в Лондоні склад, який належав українському підприємству. У випадку із майном премʼєра Стармера, цілком ймовірно, що виконуючи роботу, чоловіки не знали, чию власність підпалюють. Адже серед обʼєктів була колишня автівка премʼєра, яку він продав сусідові, колишня квартира та будинок, де він мешкав із родиною до переїзду на Даунінг-стріт, 10.
Усі троє затриманих заперечують свою провину і зараз перебувають під вартою - чекають наступного засідання в кримінальному суді за два тижні.