Україна не одна: як іноземці жертвують заради нашої перемоги [ Редагувати ]
Коли навколо лунають думки, що світ утомився від війни в Україні, може здатися, що ми лишилися сам на сам зі всесвітнім злом - росією. Та насправді це не так. Тисячі волонтерів із Європи, США, Канади, Австралії, Нової Зеландії та навіть країн Африки та Південної Америки щодня їдуть до України. Їдуть допомагати. Євген Лесной поспілкувався з деякими з них та дізнався, чому вони це роблять і з якими складнощами стикаються.
Привід для розмови сумний. Проводжають волонтера з Бельгії Яна. Його дев'яносто днів зі ста вісімдесяти, що він має право перебувати в Україні, закінчуються.
Ян, лікар стоматолог, волонтер з Бельгії:
Звісно, я багато буду розповідати. Я був мало часу, тому сподіваюсь повернутися в листопаді.
Ян - лікар стоматолог. І це його не перший приїзд в Україну під час повномасштабної війни. Тут і лікував безкоштовно в прифронтових містах, і ось так допомагає в Благодійному фонді "Мурашки".
Ян, лікар стоматолог, волонтер з Бельгії:
Ми робимо багато речей. Багато їжі для солдатів на фронті. І кожен день всі люди тут дуже важко працюють, щоб допомагати.
Іноземці, що приїздять волонтерити в Україну, знаходять, де себе краще проявити через спеціальний інтернет-портал. Сайт двомовний.
Волонтернін юа. Хочу стати волонтером. Більше проєктів. І тут дивимося й обираємо, куди ми хочемо.
Лише через фонд "Мурашки", за більш ніж 2 роки, пройшло понад 150 іноземців. Точну кількість не громадян України, що приєдналися до волонтерства з лютого 2022, наразі ніхто не скаже. Але їх з понад 30 країн світу.
Константин Овчаренко, засновник БФ "Мурашки":
Звісно, нам не вистачає рук і це дуже велика допомога. Далі, коли вони повертаються додому і розповідають, і залучити інших волонтерів, які також приїжджають. Багато хто з волонтерів, які повертаються, вони залучають ресурси. Хай то кошти, хай то сировина. І це дуже важливо.
Коли панує думка, що Європа втомилася від цієї війни, кожна розповідь іноземців про те, що вони побачили в Україні, вкрай важлива.
Юлія, письменниця, волонтерка з Німеччини:
Бо в Німеччині, якщо ми отримуємо новини з України, це завжди дуже-дуже погані новини. Тому що усі вважають, що ніхто не може туди поїхати. Але мій друг мені розповів, що люди, які тут живуть, намагаються вести звичайне життя. І я цікавилась щодо цієї відмінності між виглядом зовні й зсередини.
Юлія - письменниця з Німеччини. Це вже другий її приїзд до Києва. При поверненні завжди розповідає і як волонтерить, і як складається її досуг в країні, що воює.
Юлія, письменниця, волонтерка з Німеччини:
Коли я приїжджаю до Майдану і бачу всі прапори для загиблих чоловіків і жінок. У Німеччині у мене є син 27 років. І я бачу ці фото і думаю, що це може бути він. А ще я була в філармонії на класичному концерті, почалася повітряна тривога, і концерт продовжили в підвалі. Я плакала.
За ці роки повномасштабної війни військові підрозділи налагодили зв'язки з різними волонтерами. Так 21 бригада ЗСУ під пильним наглядом шведської спільноти.
Сергій Дибров, пресофіцер, майор 21 бригади ЗСУ:
Ми зв'язалися зі спільнотою шведських, скажімо так, військових пенсіонерів, які мають час на оцінення, розуміння, чому така допомога потрібна. Зараз вони, як спільнота, прямують в напрямку допомоги для підрозділу безпілотних систем нашої бригади. Ну і, крім того, зберігаються окремі стосунки окремих волонтерів. Наприклад, Лейв Карлсон щиро називає себе дідом.
Леїв Карлсон. 68 років. Менш як рік як на пенсії. Посада, що займав - голова електричної компанії Стокгольмського регіону. За три роки в Україні був 15 разів. Весь час сам за кермом.
Леїв Карлсон, волонтер зі Швеції:
Я почав займатися гуманітарною допомогою України у 2022 році, 24 лютого. Мої друзі передали мені меседжі, що відбулося, я почав передавати гроші в Україну. Після чого сам поїхав в Київ і на фронт. Я купив першу машину і заповнив її гуманітарною допомогою. Ось як це почалося.
Будь-який військовий скаже: автівка в армії - це розхідник. Машини повні гуманітарки Леїв ось вже четвертий рік везе в Україну.
Леїв Карлсон, волонтер зі Швеції:
Зараз я купував 18 машин і відвіз в Україну. Ще дві чекають на відправку у мене вдома, тут, у Швеції. Я зберігаю організацій контакти. Готую електричні генератори та колеса, сонячні панелі. Все, що потрібно в Україні. До госпіталів, реабілітаційних станцій і так далі. І маленькі організації, які отримують гуманітарну допомогу. Я йду повністю до фронту.
Волонтерські організації Європи, попри складнощі, продовжують допомагати українцям.
Катя Кац, волонтерка з Чехії:
З перших днів буквально нам вдалося збирати волонтерську команду, тоді ще не було офіційного фонду. В першу чергу ми допомогли біженцям в Чехії. Ми з перших днів відправляли допомогу теробороні, переселенцям, воєнним, просто буквально з перших днів. Медикаменти, необхідні там якісь речі, особиста гігієна і так далі. Ну, і воєнним ми теж допомагали. Машини навіть відправляли, тепловізори, дрони.
Наразі працівники чеського благодійного фонду "Дім добра" везуть допомогу в притулки для тварин, все необхідне для арттерапії, для реабілітації поранених військових. Але все це стає складніше і складніше.
Катя Кац, волонтерка БФ "Дім добра", Чехія:
Збори йдуть дуже-дуже важко. Працюють тільки якісь особисті зв'язки з якимись бізнесменами. Дуже складно гроші збирати. Це якесь розчарування в результатах. Спочатку був ентузіазм, як в Україні, так і в Європі.
Для тих же волонтерів, що бажають залишитись в Україні поза законним терміном, поки що бюрократична машина залишається не зручною. Хоча деякі зміни плануються.
Наталія Повтарь, юристка напряму "Громадянське суспільство" Центру демократії та верховенства права:
Законопроєкт передбачає скасування обов'язку надання візи як підстави для отримання посвідки на тимчасове проживання. Це, власне, спростить волонтерство для іноземців з країн безвізу на період дії воєнного стану. Йдеться про законопроєкт 13.071. Він 15 травня цього року був одноголосно підтриманий в першому читанні Верховної Ради України. Він вже пройшов перше читання.
Самі ж прикордонники кажуть, що розглядають кожен випадок порушення термінів волонтерами окремо. Поки законодавство не осучаснили.
Андрій Демченко, речник ДПСУ:
На підставі всіх зібраних документів, а також інформації відносно обставин перевищення терміну перебування, прикордонники також розглядають питання, зокрема і до того, щоб не притягнути людину до відповідальності за малозначність правопорушення. Однак варто розуміти, що іноземцям варто, якщо вони перебувають на території України і розуміють, що вони можуть перевищити термін перебування, звернутися до міграційної служби.
Волонтер з Бельгії Ян вже наступного дня повернеться додому. Радий би й далі волонтерити, але закон є закон. Обіцяє повернутися вже восени.