Перемир'я в Лівані: чи зупинить це війну на Близькому Сході [ Редагувати ]
Півтори доби миру. Від четвертої ранку середи діє перемир'я Ізраїлю з ліванським угрупованням "Хезболла". Угоди про припинення вогню сторони досягли під тиском міжнародної спільноти, зокрема США. Взаємні обстріли тривали понад рік, відколи бойовики ХАМАСу здійснили зухвалий напад на ізраїльське прикордоння.
Що про нинішнє перемир'я говорять в Ізраїлі та Лівані? Та чи є шанс, що воно стабілізує ситуацію на Близькому Сході? Далі - в матеріалі Ольги Жидецької.
У Лівані - стихійні святкування. З гучними сигналами авто та вимахуванням жовтими прапорами "Хезболли". Її прихильники сприймають оголошене напередодні перемир’я з Ізраїлем як гірку, але все-таки перемогу.
Мохаммед Джамал Еддін, житель Лівану:
Це справді успіх, але він - несолодкий. Тим не менш, дорогоцінний для нас. Ми втратили близьких і друзів, і втратили таких лідерів, як Хасан Насралла, але, слава Аллаху, ми перемогли.
Режим припинення вогню розпочався о 4-й ранку середи. До останньої хвилини сторони обмінювалися ударами. І щойно стихли гармати, жителі Півдня Лівану рушили до своїх домівок, які покинули через обстріли. Багато осель та інфраструктура зруйновані, але це людей не зупиняє.
Умм Мохаммед Бзейх, жителька прикордонного міста Зібкіна:
Ми були в Бейруті, але навіть якби мені дали палац у Бейруті, я б не відмовилася від свого будинку тут. Попри руйнування, смуток і те, що зараз в нашому будинку неможливо жити, ми такі щасливі, бо повернулися додому! І, слава Богу, у нас усе гаразд!
Повертатися готуються і ліванські біженці, які опинилися в інших країнах. Щоправда, ізраїльська армія попередила, наразі це небезпечно і закликала ліванців триматися якомога далі від територій, де ще перебувають підрозділи ЦАХАЛу.
Даніель Хагарі, речник армії Ізраїлю:
Найближчими тижнями ми відкоригуємо нашу зону оборони та безпеки з урахуванням уроків минулого. Протягом дня наші сили працювали над дотриманням угоди про припинення вогню, виявляли підозрюваних, які наближалися до заборонених районів, арештовували їх і вели попереджувальний вогонь. Також сьогодні ми знешкоджували терористів.
За умовами угоди про перемир’я, Ізраїль та "Хезболла" мають упродовж 60 днів відвести свої війська від лінії зіткнення до певної межі на своїй території. Водночас бійців Хезболли у прикордонній зоні має замінити армія Лівану.
По той бік кордону, в Ізраїлі, такі новини сприймають неоднозначно. Хтось, особливо жителі Півночі, радіє, бо отримав надію повернутися додому. Хтось не довіряє ліванцям і волів би продовжувати війну.
Ліат Перес, жителька Ізраїлю:
Змішані почуття, тому що з одного боку, для нас є загроза, але з іншого - гадаю, якщо вони прийшли до такого рішення, то це загалом найкраще для нас. Бізнеси тут розвалилися, і це неприємно. Загалом неприємна атмосфера весь останній рік. Тепер ми повертаємося до життя, сподіваюся зрештою, це на краще.
Шимон Порат, житель Ізраїлю:
Є певне полегшення. Але ми готові ще багато потерпіти, аби уряд розв'язав цю проблему, або принаймні її частину. А не залишив нас з тим, щоб через 6 місяців дістати щось набагато гірше.
Тим не менш звістку про перемир’я однозначно позитивно сприйняла міжнародна спільнота. У світі її розцінюють як крок до постійної угоди, що пришвидшить розв'язання питання в Газі та загалом принесе мир на Близький Схід.
Реджеп Таїп Ердоган, президент Туреччини:
Ми очікуємо, що всі сторони, особливо Ізраїль, чітко виконають свої зобов’язання, аби зберегти спокій на місці. Я хотів би наголосити: Туреччина готова зробити свій внесок, щоб зупинити різанину в Газі та встановити постійне припинення вогню.
Еммануель Макрон, президент Франції:
Відновлення суверенітету Лівану вимагає негайних виборів президента республіки, здатного об’єднати ліванців через формування сильного та представницького уряду, а також ухвалення реформ, необхідних для економічного та фінансового відновлення країни.
Угоду про перемир’я найбільше просували США. Вони ж очолять комітет із п'яти країн, який стежитиме за дотриманням режиму припинення вогню, а також санкціонує право Ізраїлю завдавати ударів по Лівану, якщо "Хезболла" порушить договір. Разом із тим Вашингтон застерігає Бейрут, що історія після 2006 року, коли "Хезболлі" дозволили будувати велику інфраструктуру вздовж кордону, не повториться.
Амос Гогштейн, спецпредставник США з питань Близького Сходу:
Це можливість для Лівану відновити суверенітет на всій своїй території. І я щиро сподіваюся, що це не просто один кінець циклу насилля, але це кінець періоду усього насильства на багато-багато років.
Політичні експерти загалом кажуть: потенційно угода справді може припинити конфлікт Ізраїлю з Ліваном. Питання, чи вдасться офіційному Бейруту подолати вплив "Хезболли", яка досі популярна серед ліванців.
Ганін Гаддар, старша наукова співробітниця Вашингтонського інституту близькосхідної політики:
Армія Лівану здатна стримувати "Хезболлу". Вона здатна її роззброїти, якщо це знадобиться. Армія може контролювати всі пункти в'їзду в Ліван, якщо захоче. Це не питання військової спроможності. Це питання політичного рішення. Досі ліванські уряди не дозволяли армії фактично виконувати свою роботу, адже були дуже поблажливими до "Хезболли".
Протистояння між Ізраїлем та угрупованням з новою силою розгорілося після того, як "Хезболла" підтримала атаку хамасівців 7 жовтня торік. За даними ліванської влади, відтоді в країні загинули майже 4 тисячі людей. З ізраїльської сторони повідомляють про щонайменше 82 загиблих солдатів та 47 мирних жителів.