Податок на нерухомість: хто і скільки повинен платити [ Редагувати ]
Податок на нерухомість. У новому році українці знову мають платити за "зайві" квадратні метри. Щороку власники житла, площа якої перевищує пільгові норми, повинні розрахуватися за них. Навіть в умовах повномасштабної війни збір ніхто не скасовував. До того ж щороку ці ставки потроху зростають.
Скільки й кому доведеться віддати за надлишкову площу у 25-му році? Що розповідають українці, яким надходять квитанції? Про все розкаже Олена Логінова.
Хмельничанка Ольга - власниця приватного будинку, площа якого перевищує норму в 120 кв. м. Платіжка за надлишок у паперовому вигляді цьогоріч жінці не надходила. Вона випадково побачила нарахування в особистому кабінеті платника податків. Сума чимала - 33 з половиною гривень за квадратний метр.
Ольга Гайдайчук, жителька м. Хмельницький:
В моїй власності будинок загальною площею майже 300 кв. м, тобто за дозволених 120 я не сплачую. Моя нерухомість має зайвих, так званих 180 кв. м, за які я маю сплатити податок. Загальна сума за рік вийшла майже 6000 грн.
Жінка каже: у Хмельницькій громаді найменший платіж за надлишкові метри - пів відсотка від мінімальної зарплати. У деяких регіонах максимальна ставка – півтора відсотка.
Ольга Гайдайчук, жителька м. Хмельницький:
Тобто 6700 множимо на 0,015. Це квадрат коштував би нам 100 грн, і в такому разі за 180 квадратів ми заплатили б втричі більше!
А ось мамі Ольги навпаки квитанція на сплату податку за нерухомість надійшла вчасно. Хоча жінка продала її ще 8 років тому!
Ольга Гайдайчук, жителька м. Хмельницький:
Закликаю громадян бути уважними при сплаті податку. Тепер ми написали заяву на перерахунок податку.
Збір на нерухомість річ не нова. Його потрібно сплачувати щороку. Тож скільки й кому доведеться віддати у 2025?
Олена Логінова, кореспондентка:
Отже, податок на нерухомість потрібно сплачувати всім, у кого площа квартира перевищує шістдесят квадратів. А для власників будинків - понад 120. Верхня межа ставки - півтора відсотка за кожен "надлишковий" квадратний метр. Обчислюється від рівня мінімальної зарплатні звітного року. Тож, рахуємо. Мінімальна зарплата торік - 7100 грн. Застосовуємо до неї ставку - півтора відсотка. Виходить, що за 1 квадратний метр треба заплатити 106 з половиною гривень.
Але йдеться про понаднормові квадратні метри. Приміром, якщо у вас квартира 65 квадратів, заплатити необхідно лише за 5. Це трохи більше як 500 грн... Податок надходить до місцевої скарбниці, тому саме місцева влада й обирає рівень ставки. Деінде її встановлюють нижче за півтора відсотка.
Олексій Леонов, член Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики:
Верховна Рада звільнила від оподаткування нерухомість, яка розташована на територіях, де ведуться бойові дії або велись бойові дії, а також якщо нерухомість розташована на тимчасово окупованих територіях. Додаткові пільги для окремих категорій встановлюють саме органи місцевого самоврядування, зокрема їхнім рішенням можуть бути звільнені від сплати цього податку пенсіонери або військовослужбовці.
Хто має платити? Податок - це зобов'язання саме власника житла, на якого зареєстрована нерухомість. Не важливо, скільки людей зареєстровано у квартирі. І тут виникає багато цікавого. А що, як квартира поділена між кількома власниками - членами сім'ї чи подружжям? Приміром, як у наших героїв з Черкас.
Пані Надія радо влаштовує нам екскурсію квартирою. Оселя хоча й двокімнатна, але її загальна площа - 63 квадрати. Тобто три метри підпадають під оподаткування. Але "листи щастя" податкова родині не надсилала, адже помешкання оформлене на двох власників.
Надія Калашник, рієлтор:
Балкон у нас не засклений, тобто в цю загальну площу воно не входить, якщо ми засклимо балкон, тобто загальна площа в нас буде додаватись, і треба буде вважати, що це в нас зайві квадрати. І якби ми були одним власником, то довелось би сплачувати, а так, коли двоє власників, то ми все одно проходимо, бо на кожну особу до 60 є.
Надія ось вже 5 років працює в Черкасах рієлтором. На її думку, оподаткування житла суттєво на ринок нерухомості не вплине. Ті, хто планує купити помешкання більшої площі, навряд чи зважатиме на збір. Хоча, приміром, у купівлі таунхаусів є малопомітні, але надважливі нюанси. Адже у деяких забудовників вони прописані в технічній документації як квартири.
Надія Калашник, рієлтор:
Якщо у тебе таунхаус іде як повноцінний будинок, в тебе виділена окрема ділянка, то фактично в тебе є ліміт 120 квадратів. Якщо більшої площі, то рахуються вже ці зайві метри квадратні. Якщо в тебе таунхаус як квартира по документах, то ліміт у тебе 60 квадратних метрів. Якщо в тебе таунхаус іде сто, то за 40 квадратів треба буде вже заплатити. Просто на це треба зважати.
Експерти пояснюють: норма для кожного з власників нерухомості застосовується окремо. Тож якщо квартира зареєстрована на двох людей - площу треба поділити навпіл. І поглянути, що вийде.
Іван Маринюк, юрист, керівник практики податкового права:
Пільга, про яку ми говорили в 60 квадратів, надається на кожну людину, умовно кажучи, подружжя, яке володіє нерухомим майном може володіти однією, двома, трьома квартирами, але щоб їх частки не перевищували на кожного 60 м², тобто якщо сумарно всі частки кожного з подружжя не перевищують 60 м², то особа отримує звільнення від сплати цього податку, такий нюанс, якщо особа здає це нерухоме майно в оренду, наприклад, або якимось іншим чином отримує доходи з цього майна, то ця пільга в 60 квадратів з цього об'єкта не застосовується!
І тепер одне з найцікавіших запитань... Як власник отримує сповіщення про необхідність сплати податку? Квитанція має надійти у паперовому вигляді за місцем реєстрації, тобто прописки, наголошують експерти. Якщо господар її не побачив, можуть виникнути непорозуміння.
Олексій Леонов, член Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики:
Якщо таке повідомлення не було вручене, особа не вважається порушником, але фахівці на сьогодні радять у разі наявності зайвих метрів і відсутності квитанції-повідомлення самостійно звернутися до Податкової служби. Насправді це дозволить уточнити ситуацію щодо наявності податкових зобов'язань та на 100% позбутися ризиків отримання будь-яких штрафних санкцій...
Квитанції надійдуть українцям до 1-го липня. На сплату податку надано шістдесят календарних днів. Потому чекайте на штрафи.