Заробляйте на переробці: як отримати грант [ Редагувати ]
Заробляйте на переробці! А держава допоможе! Гранти для переробних підприємств можна отримати в рамках програми, створеної для підтримки бізнесу, який хоче розвиватися під час війни. Лише торік держава виплатила 375 грантів загалом на два мільярди гривень.
Одним з переможців став буковинський виробник сіток та огорож. Підприємство отримало 8 мільйонів гривень допомоги на модернізацію. Як отримати гроші? Що вдалося змінити на ці кошти? Сюжет Ольги Лучек.
У цехах виробництво в самому розпалі. На цих верстатах майже безупинно виготовляють огорожі, стовпи, сітки та інші вироби з дроту. Олег ось уже 13 років працює на підприємстві. Спершу був оператором, з початком війни пішов на захист країни, а після поранення і звільнення з лав ЗСУ, знову став до верстатів.
Олег Бурдинський, керівник волочильного цеху ТОВ "Сітка Захід Україна":
Такого як волочильника професії немає. Ми на заводі самі вчимо людей, запрошуємо з інших областей.
Олег показує нам нове потужне обладнання. Завдяки таким протяжним машинам для виготовлення дроту виробництво стало повністю автономне.
Олег Бурдинський, керівник волочильного цеху ТОВ "Сітка Захід Україна":
Це семикратник, він сухого типу волочіння, різні діаметри, можемо з одного проходу вийти на 1,87 міліметра.
Придбати ці верстати змогли завдяки грантовій програмі для переробних підприємств.
Уляна Ключинська, керівниця юридичного відділу ТОВ "Сітка Захід Україна":
Бізнес-план взагалі ми створили на суму 16 мільйонів, це була перша умова співфінансування, тобто держава нам дає 8 мільйонів, і тоді ми повинні інвестувати у наш бізнес також 8 мільйонів на це обладнання.
Держава надає гранти на суму до 8 мільйонів гривень у розмірі до 50% вартості проєкту з розвитку переробки. Але є підприємства, для яких цифра може становити й 80%.
Андрій Телюпа, заступник Міністра економіки України:
Максимальний обсяг гранту, який можна отримати від держави - це 8 млн грн. І також, крім цього, у нас є минулого року виділені такі й додаткові категорії отримувачів грантів як виробники БПЛА, безпілотників, також поліграфії, і бізнес, який веде діяльність на прифронтових регіонах, відповідно може отримати гранти на умовах пільгових 80 на 20, тобто 80% дає держава і 20% лише потрібно вкласти безпосередньо підприємцю.
Зараз умови програми максимально спростили для її учасників.
Андрій Телюпа, заступник міністра економіки України:
Головне мати правильно оформлений пакет документів, і якщо у вас першого разу щось не пройшло, то це якраз ми повертаємо інформацію про те, який потрібно документ переоформити, додати, і ви можете повторно податися, і це не є проблемою. Головна мета програми, щоб українські підприємці мали змогу створювати нові робочі місця, модернізувати свої робочі потужності, а відповідно люди отримували гарну роботу, а держава, працюючі підприємства, які платять податки.
Нині цей виробник металевих конструкцій, окрім внутрішнього ринку, ще й експортує продукцію в країни Європи. Щодня тут можуть виготовляти до 25 тонн дроту. Завдяки гранту у 15 цехах підприємства працює майже сотня верстатів. Продукція – різноманітна. Приміром, ось таку антидронову сітку часто замовляють наші захисники.
Максим Шерстень, керівник ТОВ "Сітка Захід Україна":
У неї є спеціальний вузол тут, подвійний, як у бутилки шампанського, і коли навіть тут буде дірка якась, то сама сітка не постраждає, не розплететься, бо ці вузлики тримають її на кожному з’єднанню. Плюс вона легка, легко деформується під потрібний кут, і вона не помітна, коли дрон летить, дрон у неї врізається, його відкидає, бо вона пружинить.
Отримання гранту дало змогу підприємству перетворити кризу на нові можливості.
Юрій Равлюк, відповідальний за постачання сировини ТОВ "Сітка Захід Україна":
З появою нашого нового обладнання ми геть змінили підхід до нашого виробництва, оскільки раніше ми купляли готовий оцинкований дріт, зараз ми купляємо катанку, його протягуємо в такі бухти, і самі цинкуємо. Ми виключили багато процесів, які ми купляли раніше у других виробників.
Максим Шерстень, керівник ТОВ "Сітка Захід Україна":
У нас найбільший парк обладнання по цьому сегменту, і є унікальні вироби, які можемо саме ми робити, наприклад, от за спиною нашою знаходиться оця піч, яка має 13 метрів довжини, і ми можемо один продукт запекти в цілому комплекті 13 метрів, наприклад, відкотні ворота, мабуть, в Україні нема у когось таких аналогів.
У 2025 році держава планує видати як мінімум 500 грантів. Загалом же на цю програму передбачено майже 3,5 млрд гривень. Потрібно лишень створити бізнес-план на умовах співфінансування, робочі місця і заявку. Повертати ж грант не потрібно, досить лише сплачувати податки.