Як діяти на тонкій кризі: поради київських рятувальників [ Редагувати ]
Навчання на льоду провели київські рятувальники. Адже невдовзі синоптики прогнозують потепління, крига стане небезпечною. Водолази ДСНС наочно демонстрували, як урятуватися та як правильно допомогти іншій людині. Про важливі правила в сюжеті Катерини Самойленко.
На вигляд під ногами рятувальників міцна крига. Насправді ж це хибне враження.
– Людина провалилась на кризі. – Рятуй, рятуйте. – Однозначно вона в паніці.
Паніка не найкращий помічник у такій ситуації - наголошують рятувальники. Якщо людина провалюється, холодна вода швидко забирає в тіла тепло. На порятунок є всього кілька хвилин.
Олександр Туманов, начальник водолазно-рятувального відділення ГУ ДСНС у м. Києві:
Час буде працювати проти людини. Тим більше ми кажемо про людей з різним фізичним і психологічним станом, і коли людина ось так зробила у звичайному одязі, вона однозначно починає панікувати. Головне – подолати паніку.
Рятувальники показують, що треба робити, раптом узимку провалився під лід.
Порятунок із крижаного полону – це фізично дуже важкий процес. Тому підійдіть до краю пролому, вибирайтеся тим же шляхом, як ви потрапили у пролом, бо крига там по визначенню повинна бути міцнішою. Розпластайтеся, займіть якомога більшу площу, штовхайтесь у краях пролому ногами, чіпляйтесь за що-небудь руками, якщо є така можливість, а її може і не бути, і намагайтесь виповзати грудьми. Виповзайте, штовхайтесь ногами, в цьому випадку у нас майже рівна, прорізана, і тут штовхайтесь, ну, якби пролом буде менший трохи. Штовхайтесь, і коли ви вибралися з пролому, одразу на ноги ні в якому разі не вставайте, бо можливе ще одне провалювання, відкочуйтесь, відкочуйтесь від краю пролому, і по можливості повзіть якомога далі, найкраще повзти до берега, і кличте на допомогу, бо ви намокли, температура низька, ви будете дуже швидко переохолоджуватись, кличте на допомогу, тому що вам знадобиться медична допомога.
Самотужки вибратися з крижаного полону - складно, але можливо, кажуть фахівці ДСНС. Якщо є гострі предмети – ключі або ніж - ними можна допомогти собі. Якщо десь поблизу є люди, обов’язково треба голосно кликати на допомогу.
Зараз от ви бачите, як рятувальники, використовуючи спеціальні засоби порятунку, рятують потерпілого. Це дуже ефективний спосіб, тому що дані сані мають дуже велику позитивну хлюпочість, і це майже такий мінічовен. На ньому вони можуть витримати декількох потерпілих, щоб їх забрати з пролому або забрати з води.
Втім витягнути людину з води – це лише половина справи, наголошують надзвичайники. Порятунок ще не завершено.
Винести потерпілого в безпечне місце. Якомога швидше визначити, чи він в стані свідомості. Якщо він в стані свідомості, лікарів немає, то проводиться серцево-легенева реанімація.
Рибалки, діти, випадкові перехожі – саме вони найчастіше серед жертв крихкої криги. Днями у Києві зухвалий водій вирішив виїхати на лід машиною! За лічені секунди транспорт опинився під водою.
Павло Петров, речник ГУ ДСНС у м. Києві:
Хочу сказати, що рятувальникам трохи незрозуміла логіка людей і цей дух авантюризму, який викликає прогулянки на люду. Ви всі бачили дуже багато відео в мережі, як дівчина йде з коляскою, з дитиною, дитина каталася на велосипеді, нещодавно ви бачили, у нас взагалі людина виїхала автомобілем на лід, і на власне автомобіль провалився. У нас вже з початку місяця, за 20 днів, можу сказати, у нас є троє загиблих вже.
Рятувальники вкотре застерігають від небезпечних прогулянок. Особливо зараз, коли синоптики прогнозують потепління. Якщо ж вирішили піти на зимову риболовлю, краще не бути наодинці. Візьміть із собою всі необхідні засоби: довгу та міцну мотузку, ніж, телефон. На кригу завтовшки до 10 сантиметрів краще не виходити.