Під вогнем заради життя: як медики рятують людей із прифронтових зон [ Редагувати ]
Вони ідуть туди, де цивільні швидкі вже не наважуються. Екіпажі медичної евакуації вивозять людей з прифронтових міст та сіл, адже під обстрілами ті не мають ані належно лікування, ані догляду. Машини "швидкої" на цих територіях - ціль номер один для ворога.
Екіпаж медеваку з Києва знає про це не з чуток. У них поцілив дрон, коли медики були у Нікопольському районі. Олена Мендалюк разом з евакуаційниками вирушила до Нікополя. Перевезти до Києва хворого батька після інсульту попросили волонтерів родичі. Ворог щодня зрівнює місто із землею. Гатять з "Градів", артилерії та дронів. Детальніше про все далі.
Перш ніж вирушати в дорогу вони одягають бронежилети. Пункт призначення - Нікополь. Місто, яке обстрілюють ледь не щодня. І недавня поїздка туди заледве не вартувала їм життя - розповідають фельдшер Дмитро та водій Микита.
Ми їхали зі швидкістю 130, і так сталося, що дрон на такій швидкості в нас влучив.
На цих світлинах наслідки того удару. Ворожий безпілотник спершу довгий час їх переслідував. На машині всі позначки "швидкої допомоги", а на лобовому склі табличка "Евакуація". Не помітити їх оператор дрона просто не міг. Але навмисно поцілив по медиках.
Дмитро Лигун, фельдшер медичної евакуації:
З нами все добре, але влучив у задні двері. Дві двері, скло повилітали.
Дмитро родом із Києва. На "швидкій" працює вже понад 20 років. До місії медевакуації долучився рік тому.
Дмитро Лигун, фельдшер медичної евакуації:
Їздимо скрізь. Донецька, Харківська, Сумська область. Зараз такий напрямок як Костянтинівка, хоча туди вже не пускають, там вже доволі небезпечно.
Микита Железняк, водій машини медичної евакуації:
Десь я читав 4, 5 чи 7 КАБів одразу прилетіло, то після того і не пускають.
Ми їдемо в супроводі поліції. Перед екіпажем медеваку особлива мета. З прифронтового Нікополя треба забрати чоловіка, який переніс інсульт.
Переправити старенького у безпечніше місце на Київщину попросив його син.
У Нікополі залишати пацієнта небезпечно. Росіяни накривають місто вогнем з "Градів" та артилерії, запускають дрони.
Цей навчальний заклад окупанти обстріляли вночі. У будівлі повилітали вікна, а в стіні зяє величезна діра.
Максим Ковальов, спеціаліст гуманітарної місії "Проліска":
Всі вікна повністю були пошкоджені. На тепер замовники вже вставили вікна. Зараз тривають роботи з усунення наслідків пробиття снарядом стіни.
А це приватний сектор Нікополя. На одній із вулиць тут жодного вцілілого будинку.
Анатолій показує уламки артснаряда, який росіяни запустили по його подвір'ю. Потужна вибухова хвиля знесла дах на літній кухні й пошкодила будинок.
Анатолій, житель Нікополя:
Почули, що стріляють, зайшли у дальню кімнату, все, а потім коли вистріл, все, ждеш, тут уже вибору немає, куди воно прилетить.
Понівечених війною будинків у Нікополі вже понад 5 тисяч, а інтенсивність атак зростає.
Максим Ковальов, спеціаліст гуманітарної місії "Проліска":
Від 10 будинків вдень може бути пошкоджено, а буває і до 20 будинків від обстрілів.
У місті, яке щодня тероризують окупанти, одужати Олександру буде складно. Тиждень тому в чоловіка стався інсульт. Пересуватися може лише з чиєюсь допомогою.
Віталій Воскобойник - спеціаліст гуманітарної місії "Проліска":
Люди з інвалідністю, маломобільні люди, які не мають можливість виїхати самотужки, до нас звертається місцева влада або родичі, або самі люди, і ми ці заявки збираємо і реагуємо, вивозимо у супроводі медичних працівників. З 24 лютого 2022 року евакуйовано вже близько 40 тисяч людей нами, з яких більше ніж 2 тисячі евакуйовані спеціалізованим медичним транспортом у супроводі медичних працівників.
Попереду близько 9 годин дороги. Перед виїздом екіпаж медеваку контрольно оглядає пацієнта.
Фельдшер ретельно перевіряє медичну карту. Протипоказань для поїздки немає. Тож вирушаємо в дорогу.
Зараз Олександром уже опікуються лікарі на Київщині. Евакуація минула успішно. А на Микиту та Дмитра вже чекають нові замовлення. Вивезти їх з прифронтових міст і сіл просять ще сотні хворих.