На Буковині розквітли рідкісні шафрани [ Редагувати ]
На Буковині розквітли шафрани. Помилуватися фіолетовою красою червонокнижних первоцвітів сходяться чисельні відвідувачі. Зривати квіти не можна - за це штраф. Чим особливі шафрани - розкаже Ольга Лучек.
Буковинські ліси тільки-но на етапі пробудження. Тут ще не має килимів свіжої зелені, але руде осіннє листя вже протикають ось ці витончені весняні первоцвіти. Шафрани квітнуть 2-3 тижні. Але, прийшовши до лісу, варто пам'ятати, що рослина ця занесена до Червоної книги України. Тобто зривати її не можна.
Один перед одним вони наче вихваляються своєю красою. Хтось уже буяє на повну, а хтось лише прокидається від сну. Ці насичені кольорові галявини – справа рук винятково природи. Зараз первоцвіти красуються на 300 гектарах цього лісу.
Розалія Нагірняк, ліснича Кіцманського лісництва:
В Україні є 9 видів шафранів, шафран або крокус. У нас росте крокус весняний. Розводяться вони цибулинками, щорічно їх стає більше і більше. От бачите, одні вже фіолетові цвітуть, а дуже багато з землі тільки появляються таких зелених листочків.
З початком весни до лісу приходять і перші відвідувачі.
Василь, мешканець м. Кіцмань:
Просто приємно зайти, постояти посеред такого казкового квітучого поля, це мрія, трошки відпочити можна душею, навіть і набратися цієї енергії й краси.
Яна, мешканка м. Кіцмань:
Вирішила подивитися на чудовий краєвид, підсніжники, дуже гарно, милуватися є чим, я задоволена.
Шафрани зростають зазвичай у лісах, на степових схилах і гірських луках Карпат. Ці первоцвіти використовують для виготовлення дорогих спецій, різноманітних фарб. А ще вони мають унікальну заспокійливу дію.
Василь, мешканець м. Кіцмань:
Заспокоюєшся, от хлопчики, які з фронту приїжджають, ми йдемо сюди, вони заспокоюються, це місце психологічного розвантаження, і загалом думки такі, щоб зробити тут щось більш серйозне для того, щоб хлопці могли тут жити, відпочивати по кілька тижнів і набиратися здоров’я.
Проте саме краса і користь шафранів їх і губить. Часто люди зривають чи витоптують весняні квіти, які перебувають на межі зникнення. За зривання, продаж чи купівлю шафранів передбачено штраф від 510 до 1700 гривень, а на територіях заповідників ця сума сягає майже 4-х тисяч гривень.
Сергій Стасюк, інженер охорони та захисту лісу філії "Подільський лісовий офіс":
Штрафи не малі, але на даний час вже не має ця квітка такого попиту серед населення так, як то було раніше, люди просто приїжджають пофотографуватися, милуються цією рослиною. Вона надзвичайно гарна. Таких випадків, щоб люди щось ходили, копали, нищили, не було.
Розалія Нагірняк, ліснича Кіцманського лісництва:
Люди не зривають. Люди милуються, фотографуються, не копають, ніхто не зловживає квітами, всі милуються ними.
Сезон цвітіння шафранів тут лише починається, милуватися цією неймовірною красою можна ще впродовж кількох тижнів.