Переговори в Ер-Ріяді: стали відомі нові деталі та прогнози зустрічей [ Редагувати ]
Саудівські зустрічі. Перші підсумки. У Ер-Ріяді пізно ввечері напередодні завершилися перемови США з росією. Вони тривали 12 годин. Медіа з посиланням на джерело в українській делегації повідомляє, що переговорна команда Києва залишається і сьогодні в Саудівській Аравії. А отже, переговори триватимуть. Останні новини звідти й прогнози дізнаємось від нашого спеціального кореспондента Дмитра Анопченка.
Почну з оцінок, які звучать тут, у Штатах. Команда Білого дому називає "позитивними" ті переговори, які вже відбулись. Готується текст заяви, він ще не опублікований і зʼявиться вже під ранок вівторка за місцевим часом. Але за внутрішніми розмовами відчувається, що американські переговірники результатами задоволені, і це зʼявиться в офіційному пресрелізі.
Щодо подій понеділка, то зустріч американської переговорної команди з росіянами тривала понад 12 годин. Нагадаю, консультації технічні, тому і рівень учасників - нижчий. Від США - не держсекретар і радник з Нацбезпеки, а директор із політичного планування Держдепу та директор з питань Європи в Радбезі - це навіть не "другі особи" відомств.
Відбувалося все непросто: розмовляли, потім брали паузу, знову переговори, не минає і години - знову пауза. Американські переговірники через закриту лінію звʼязувались із Вашингтоном, російські телефонували до москви. Формально головна тема - "Чорноморська ініціатива", тобто безпека судноплавства у Чорному морі, але з огляду на те, що москва прислала до Ер-Ріяда зовсім не фахівців із судноплавства і транспорту та навіть не військових, а високопосадовця ФСБ та колишнього заступника Лаврова — звісно ж, виникають підозри, що одним тільки питанням не обмежились, і за зачиненими дверима говорили й про політику, і про відносини Вашингтона та москви за Трампа.
Оскільки українська команда лишається ще і на вівторок, то буде якраз нагода напряму ці питання поставити. Від високопосадовців Держдепу поки чуємо лише заяви, що "для цієї війни є лише дипломатичне вирішення" — про це каже Рубіо.
Марко Рубіо, державний секретар США:
Цю війну не можна завершити військовим шляхом, вона повинна скінчитися шляхом переговорів. І наші команди проводять у Саудівській Аравії зустрічі з обома сторонами, щоби досягти результату, який ми всі хочемо бачити.
Цим результатом, про який каже держсекретар, є перемирʼя на 30 днів, а потім і постійне. Але це не мир, про нього говоритимуть потім - просто припинення вогню. У всякому разі таким є поетапний план, і ось як це пояснює речниця зовнішньополітичного відомства Америки.
Теммі Брюс, речниця Держдепартаменту США:
Доки не буде припинення вогню, повного припинення… Тільки після цього ми зможемо обговорити розбіжності й те, що буде далі за цим, коли справа дійде до міцного миру. І єдине, що приведе нас до цього - це розмови, які ведуться, технічні обговорення, які зараз тривають у Саудівській Аравії, розмови між президентами, маневри, перемови й дипломатичні бесіди.
Ну, а сам Дональд Трамп ось так описав коло питань, щодо яких ведуться консультації між Вашингтоном і Києвом (і це не про цей технічний раунд, а умовно "великий" порядок денний).
Дональд Трамп, президент США:
Ми зараз кажемо про територію, обговорюємо лінію розмежування. Ми розмовляємо про енергетику, про право власності на електростанцію. Дехто вважає, що Сполучені Штати повинні володіти електростанцією, бо ми маємо досвід, щоби її відремонтувати. Щось таке мене б влаштувало. І всі ці питання порушують - і ще будуть порушувати.
Тобто, підсумую, у фокусі уваги перемирʼя. Спочатку сегментарне (на морі й щодо енергетики), далі - тридцятиденне, потім сподіваються на постійне. І лише потому обговорюватимуть умови миру.
Від відставних високопосадовців адміністрації чую тут, у Вашингтоні, прогнози: мовляв, чим далі, тим, на жаль, буде складніше, бо росія висуватиме все нові й нові вимоги. Але початок покладено.
І Україна, як бачимо, і першою заявила про свої позиції, і матиме можливість сьогодні знову заявити про свої "червоні лінії" вже за підсумками розмови американців і росіян.