Харківщину допомагає розмінувати японська спецтехніка [ Редагувати ]
Один день бойових дій - місяць роботи з демінування для саперів - підрахували експерти. На Харківщині рятувальники продовжують розміновувати деокуповані території. До процесу долучили спеціалізовані машини.
Автопарк поповнила нова модель. Її розробили в Японії, а от випробовували на замінованих землях Камбоджі. Опанували керування нею й українські сапери. Техніку у дії бачила Світлана Шекера.
У цьому селі під Ізюмом усе навколо досі нагадує про російську окупацію та жорстокі бої. Ящики з-під БК біля церкви, де ворог облаштував свій шпиталь. Розбиті будинки. І висока трава з чагарниками, у яких іще й досі повно мін та нерозірваних снарядів.
Світлана Шекера, кореспондентка:
Ось тут, прямо в селі, знаходилися позиції росіян. Там і там були бліндажі, і відповідно все довкола було засипано протипіхотними мінами.
Та людей це не зупиняє, і вони все одно повертаються.
Дівчата і хлопці, я так хотіла додому, що мені нічого не страшно було. Як уже вмирати, то вдома. Отак мені хотілося додому. Я б повзла так на чотирьох, тільки додому хотілося.
Пані Галина і згадувати не хоче, яким побачила своє подвір’я, коли повернулася у звільнене село.
Галина, місцева жителька:
Отут вище голови. Клинки, бур'ян, вирви такі на городі. Ну, ми спочатку його посадили волоком. А тоді в хату, а в хаті даху нема, стіни нема. Ящик гранат знайшов чоловік під хатою, так ми віддали хлопцям.
Місцева жителька Лідія Погожа теж познаходила на городі багато протипіхотних мін-пелюсток.
Лідія Погожа, місцева жителька:
Та я поприбирала з городу. - Та ви що? А як? - Руками. Та у мене на городі оці пелюстки були. Так я повиносила під кущик.Воно невеличке, коричневого такого кольору. Не жовте, не коричневе, як жаба. Так вона під кущиком зірвалась. Місяця через два з половиною як рвонуло.
З початку квітня у селі працюють сапери ДСНС, допомагає в роботі нова японська машина для розмінування.
Начальник відділення групи саперів показує принцип дії техніки.
Знизу знаходиться захватний механізм, який перед тим, як починають працювати: якщо чагарники й дерева, він висмикує, вириває, а потім фрезою при обертах він починає культивувати землю.
Машина загрібає і ніби пересіває землю. А ось так розбирає чагарники.
У таких заростях розгледіти вибухонебезпечні предмети для сапера практично неможливо.
А от машина висмикне все з корінням, просіє землю і знищить вибухонебезпечний предмет.
Апарат настільки щільно перемелює ґрунт, що не пропускає навіть ось таких дрібних патронів.
Цей японський Nikken оснащений кабіною. Інженери розробили все так, що при детонації навіть протитанкової міни уламки не зачеплять оператора.
Кабіна повністю заброньована, так само як і вузли та агрегати, видно, що тут додатково є листи металу. Там шостий клас захисту. І вона на тестах, ми ще не потрапляли на ТМки - підривали, машина витримує, оператор себе надійно почуває.
Агрегат може маневрувати та обертатися на 360 градусів.
Світлана Шекера, кореспондентка:
Ця машина може підійти впритул до житлових будинків і перемолоти все вибухонебезпечне сміття.
Японець добряче допомагає саперам - прискорює, а головне убезпечує роботу.
Це, по-перше, воно небезпечно. В таких кущах пройти метр - це день треба, щоб метр пройти. А ця машина проходить 200-300 квадратів. І тим паче є якість. 90% вибухових речовин вона підриває або роздроблює їх.
Та після машини вже обробленою ділянкою проходять сапери з металошукачами й іще раз перевіряють безпечність території. І лише після цього сюди зможуть повернутися люди.