Прорив у дронах: як і чим вразили інженери в Одесі [ Редагувати ]
В умовах сучасної війни обороноздатність все більше залежить від технологічного розвитку. Українські інженери у пошуку інноваційних рішень для Збройних Сил. В Одесі винахідники зробили справжній прорив у галузі.
Про унікальні системи радіоелектронної боротьби та FPV-дрони з використанням штучного інтелекту та інші розробки - далі.
Володимир працював учителем фізкультури у школі, але з початком великої війни перекваліфікувався. Нині він у компанії, що постачає українському війську різні системи озброєння. Як-от антидронові рушниці.
Але справжнім ноу-хау стала розробка унікальної системи радіоелектронної боротьби. Такі герметичні бокси тут заливають спеціальною рідиною - її формулу тримають у таємниці. Під час роботи РЕБ вона ефективніше охолоджує пристрій, а отже, довше захищає від ворожих дронів.
Володимир Юхимчук, голова відділу систем РЕБ:
Переваги в тому, що звичайне повітряне охолодження: якщо установка працює на максимумі - це десь хвилин двадцять, а наші установки можуть робити спокійно сорок хвилин, годину. Він може використовуватися як на техніці, так може десь застосовуватись на позиції.
Аби військовики не гаяли часу на пошук інструкцій щодо використання таких систем, усі надписи та маркування інженери гравіюють лазерним променем.
Євген Коваленко, гравіювальник:
Не буде військова людина брати з собою книжечку і дивитися: що там може бути написано на пульті або куди це все вмикати. Вся важлива інформація буде вже додана одразу на самих пультах і на самому РЕБі.
Поруч розробляють БпЛА. Світлані - двадцять один рік, але вона вже керує процесом. Показує найактуальніші винаходи. Ось, приміром, FPV-дрон, який не боїться ворожої РЕБ. Він працює на трьох частотах і миттєво перемикається.
Світлана Ісайко, керівниця відділу розробки БпЛА:
Коли я злітала дроном, ми вимкнули в моменті частоту, на якій дрон працював, і він автоматично швидко перемикнувся на середню частоту, і ми не помітили нічого в моменті, коли я літала. В умовах, коли працює ворожий РЕБ, дрон може таким чином перемикатись і пролітати спокійно.
Для більшої результативності літальні апарати оснащують системами штучного інтелекту. Такі БпЛА здатні не лише самостійно розпізнавати пріоритетні цілі, а й працювати без втручання людини.
Тобто людині все, що потрібно - це поставити дрон в полі, наприклад. Далі за допомогою нашої програми під'єднатися, вписати, скільки кілометрів йому треба пролетіти до того, як почати шукати ціль. У нього є квадрати - і він по них рухається і шукає.
Ще одна розробка - дрон-перехоплювач. Його завдання - наздоганяти ворожі повітряні цілі й збивати їх за допомогою бойової частини. Перевага цієї "пташки" у швидкості, долає чотириста кілометрів за годину!
Світлана Ісайко, керівниця відділу розробки БпЛА:
Підіймається він як звичайна FPV, і далі, коли ми хочемо розігнатися і летіти, наприклад, вперед, він максимально нахиляється і так летить, тому ми камеру поставили сюди.
Компанія у контакті зі Збройними силами. Від армійців надходять численні запити - і потрібно максимально швидко реагувати, адже в умовах сучасної війни технології змінюються за лічені тижні та навіть дні.
Анастасія Марченко, директорка компанії з розробки систем озброєння:
Ми можемо не спати, можемо знаходитися і працювати тут і по дванадцять, і по чотирнадцять годин, і всі тільки за, тому що ми розуміємо, що кожна плата, кожна новітня технологія - це чиєсь життя на фронті. Тут немає питання, що ми маємо десь щось трошки довше дослідити, десь подумати - у нас немає часу думати. Ми маємо сідати й робити.
У найближчих планах інженерів презентувати ще одну розробку - це РЕБ-система, яка здатна протидіяти дронам на оптоволоконному зв'язку. Зараз її тестують.