Втратили дім: чи отримали допомогу мешканці Святошина у Києві [ Редагувати ]
Де тепер жити? Відповіді на це запитання уже тиждень не можуть знайти кияни, що втратили оселі під час ракетного удару по житловому кварталу. Хтось збирає документи й бігає по кабінетах чиновників. Хтось втратив усе до останнього папірця, натомість отримав лише суцільний розпач. Водночас у КМДА заявляють: хто хотів, той уже одержав або житло, або компенсацію.
Як виникло таке бюрократичне провалля? Чому на четвертому році війни досі немає єдиного і зрозумілого алгоритму допомоги постраждалим? Олена Логінова взялася розставити всі крапки над "і".
Наталія Бичек, мешканка пошкодженого будинку:
Квартира повністю зруйнована, у нас кутова квартира і несуча стіна, вона відходить з кожним днем, і тріщина стає все більше і більше...
Наталія Бичек показує нам свою квартиру на другому поверсі. Її помешкання поряд зі зруйнованим будинком, в який тиждень тому влучила російська ракета. Жінка каже: вибухова хвиля була така потужна, що її оселя більше не придатна для життя.
Наталія Бичек, мешканка пошкодженого будинку:
Ідуть тріщини по міжкімнатних стінах, в коридорі, стеля в тріщинах, підлога хитається...
Наталія веде нас до під'їзду і розповідає: на момент удару ворожої ракети була вдома з чоловіком та дитиною. Усі дивом вижили. А у квартирі навіть вхідні двері знесла ударна хвиля...
Наталія Бичек, мешканка пошкодженого будинку:
Отут ви можете побачити, що теж стіна була, і от вже сусідська шафа. Та стіна відвалюється, бачите, тріщини по стелі. Їх теж не було отам, теж стіна тріскається. Цього всього в перший день ще не було, воно продовжує руйнуватися шляхом того, що та стіна має відвалитися.
Наталія не приховує: жити родині тепер нема де. Тимчасово мешкають у родичів. А в перші дні після трагедії взагалі не розуміли, куди звертатися по допомогу.
Наталія Бичек, мешканка пошкодженого будинку:
Люди побігли оформлювати якісь документи, подавати якісь документи, і ми всі стикнулися з проблемою, що на перших етапах немає чіткого алгоритму дій, і люди в паніці, стресі не знають куди іти, з якими документами, що робити, а це дійсно вилилося у проблему: у перші дні ми не мали розуміння, що і як буде відбуватися далі...
Олександр Поліщук - ветеран російсько-української війни. Ми зустріли його біля імпровізованого меморіалу загиблим жителям будинку. Ворожий удар забрав дружину Олександра.
Замість його квартири тепер зяє порожнеча. Де жити з півторарічною донечкою не знає.
Олександр Поліщук, мешканець зруйнованого будинку:
Написали ми просто заяву в поліцію про втрату житла, майна, грубо говорячи, всього. На цьому все якби й заглухло, і далі ніхто нічого не розповів, куди нам двигатись, куди йти, що нам далі робити, чи дадуть там якесь тимчасове житло чи такого нема, тобто повна не розберіха з цим.
Зараз Олександр оселився в хостелі. Його дитину взяли до себе знайомі. Документи на зруйноване помешкання залишилися серед уламків.
Олександр Поліщук, мешканець зруйнованого будинку:
Ордера на квартиру немає, а зараз його відновити - дуже велика проблема. Всюди бігаємо, а чітких відповідей теж немає. З інстанції перекидають на інстанцію. Де шукати ці папери - вони десь повинні бути, але поки результату немає.
Куди звертатися, якщо втратили житло. Є певний алгоритм дій - кажуть посадовці КМДА. Запевняють: із запитами на тимчасове проживання після ворожого удару тиждень тому до них звернулося півсотні людей. Усім надали допомогу.
Микола Поворозник, перший заступник голови КМДА:
Ми з ними провели відповідні консультації, вони всі погодилися на компенсацію за оренду житла, хоча пропонувалося їм, у нас є Маневровий фонд, їм пропонувалося місце в ньому, але я їх також, напевно, розумію. Всі привикли до цього місця, де вони живуть, прив’язані до шкіл, до роботи, до дитячих садочків. Тому переїжджати, наприклад, на той самий Лівий берег, де є Маневровий фонд, вони не зовсім хочуть.
Ми виплатили по 40 тисяч гривень одноразово для того, щоб вони могли знайти собі житло.
У КМДА пояснюють: Маневровий фонд - це кімнати в гуртожитках чи тимчасові квартири. Якщо такий варіант не влаштовує, можна отримати компенсацію - 40 000 гривень на винаймання житла.
Дізнатися, що робити, коли помешкання знищене, можна у спеціальних штабах. Їх зазвичай облаштовують біля зруйнованих чи пошкоджених будинків. Але постраждалі під час трагедії здебільшого перебувають у стані шоку. І перший час не можуть самі шукати відповідні служби й бігати інстанціями. На цій проблемі зосередили увагу в міській військовій адміністрації. Вчора її очільник скликав термінове засідання Ради оборони Києва, аби напрацювати правильний алгоритм дій усіх екстрених служб вже після ліквідації наслідків ворожих ударів.
Євген Ієвлєв, речник Київської міської військової адміністрації:
Наслідки від ворожої цинічної атаки нам показали, що є серйозні розбіжності між тим, що подається у звітах, і реальним станом речей. КМВА отримує дуже багато сигналів про ті чи інші недопрацювання з боку комунальних служб, з боку соціальних служб. Власне, це і стало предметом сьогоднішньої дискусії на Раді оборони, після якої було надане доручення розробити конкретний алгоритм дій поетапно, щоби він був офіційно затверджений, що за чим ми робимо, коли відселяємо людей і так далі. Тому що проблеми були вирішені, але вони були вирішені в такому, знаєте, форматі імпровізації. Тобто ніхто не залишився незахищеним, але це має трошки відбуватися належним чином. Оце, власне, і був предмет сьогоднішньої Ради оборони, в ході якої були дані доручення, і всі в принципі погодилися з недоліками, які були виявлені.
Завдання номер один - напрацювати цей алгоритм дій якнайшвидше!
Євген Ієвлєв, речник Київської міської військової адміністрації:
У максимально короткі терміни, на доручення начальника Тимура Ткаченка, такий алгоритм буде. Ми його опублікуємо й обов'язково з усіма ознайомимо! Станом на зараз, у випадку будь-якої події, не дай Боже, негативної, приблизно такої, як сталася, одразу звертайтеся до районних державних адміністрацій
Уже коли ми готували сюжет до ефіру, і Наталія Бичек, і Олександр Поліщук повідомили, що звернулися до райдержадміністрації. І зараз у них принаймні вже є розуміння, що робити передовсім на шляху до отримання нового житла.