7 млн гранту на теплиці: як ветерани будують агробізнес [ Редагувати ]
Гранти на теплиці. Така підтримка держави стає усе більш популярною серед українців. Так Василь Коцюбайло з Черкащини отримав з партнером 7 мільйонів гривень від Мінагрополітики. Нині добудовують комплекс із 20 теплиць, який матиме полив, підігрів та сонячні панелі. А ще влаштували на роботу дев'ятьох людей. Похизуватись першими огірками із новостворених теплиць запросили нашу знімальну групу.
Уже другий тиждень ці овочі дозрівають у теплиці, тож роботи біля них більшає. Вікторія саме почала збирати огірки.
Вікторія, працівниця:
Пасинкування, збір огірочка. Нічим ніщо не обробляється, все без ГМО, натурпродукт.
Директор товариства Василь Коцюбайло показує нам одну з теплиць. Тут усі умови для ідеального визрівання врожаю. Рівними рядками зеленіють стебла огірків кількох сортів. На багатьох уже є цвіт.
25 днів у розсаднику, тоді висадили сюди, у нас ґрунт гріється, по кожному рядку йде закопана шланга, тепла підлога.
Ірина Васюра, кореспондентка:
А ось ця теплиця без підігріву, тут вже висадили розсаду перцю, перший врожай очікують за 2 місяці.
Зводити цей комплекс почали торік наприкінці жовтня. І будівельні роботи в самому розпалі. Встановили вже 17 із 20 запланованих теплиць, налагоджують автоматичний полив і обмірковують енергонезалежність.
Побудували сонячні станції на 30 кіловатів, плануємо додати, тому що у зв'язку з нашим таким сусідом нехорошим треба готуватись до всього.
З початку повномасштабного вторгнення Василь Коцюбайло майже півтора року боронив країну на Запорізькому та Донецькому напрямках. Після звільнення зі служби наважився на власну справу разом із побратимом. За умовами надання гранту мали внести три мільйони гривень, ще 7 надала держава.
Василь Коцюбайло, директор товариства:
Це дуже хороша ідея, держава допомогла. Стартовий капітал - 7 мільйонів. Але кажу тим, хто хоче брати: як буде ще 7 своїх, то буде добре, а як не буде, то тяжко, але побудувати такі прості теплички-балагани вистачить.
Загалом лише на Черкащині з 2022 року на підтримку розвитку садів і теплиць видано 15 грантів. Останні на території області займають 180 гектарів. Та кількість охочих спробувати свої сили в садівництві й тепличному господарстві зростає чимраз більше.
Ігор Табурець, керівник Черкаської ОВА:
Частіше нові підприємці, нові фермери звертаються по допомогу до держави та нашу підтримку, аби забезпечити садівництво або теплиці. Тенденції показують, що це затребувано, і досить успішно використовуються ці програми.
Василь Коцюбайло планує в майбутньому добудувати ще 12 теплиць та облаштувати цех переробки овочів. Переконаний: секрет успіху - щира зацікавленість у своїй справі.
Василь Коцюбайло, директор товариства:
Це не означає, що висіяли й воно виросло. Треба ходити біля нього, любити й знати, як воно. Це важливо в будь-якій сфері: якщо людина робить просто як потрібно, але треба робити з любов'ю.