У Рівному Центр життєстійкості відкрила релокована громада з Луганщини [ Редагувати ]
Релокована громада з Луганщини відкрила свій Центр життєстійкості на Рівненщині. Вперше такий заклад запрацював не в столиці, а в обласному центрі. Нині у місті проживає чи не найбільша кількість луганчан. У Рівненській області розмістилися три військові адміністрації та більше десятка комунальних закладів саме з Луганщини. Які послуги та для кого там надаватимуть - у сюжеті моїх колег.
На арттерапевтичному курсі луганчанки. Малюють кавою.
Пані Ольга з Сіверськодонецька. Рідне місто з сином полишила у квітні 22-го. Нині живе у Рівному.
Ольга, переселенка з м. Сіверськодонецьк:
Дуже багато прильотів було. Син, у нього епілепсія, тому дуже важко все переносив. Тому я і вирішила виїхати, бо ні лікування, ні лікарів, нікого не було.
Поруч землячка Інга. Малює тварин. Каже, це заспокоює та відволікає від думок про рідний дім, якого позбавили окупанти.
Ольга, переселенка з м. Сіверськодонецьк:
Собачки, кішечки біля нас. У мене і тут котик є. Ми його вже тут взяли, коли приїхали. Дім стоїть, у квартирі нашій живуть чужі люди, не знаю, хто там живе.
Луганчанки збираються на такі зустрічі у Центрі життєстійкості. Психологиня теж переселенка. Жінка з Кривого Рогу. Її чоловік уже третій рік боронить Україну, а вона допомагає таким, як сама, адаптуватися на новому місці й подбати про власне ментальне здоров’я.
Віта Назарчук, психологиня:
Дівчата розмальовують кавою, насолоджуються ароматерапією, тому що кава знімає стрес, знімає напругу. Такі зустрічі вони не про мистецтво, це про те, щоб себе заспокоїти, щоб знайти нових подруг, щоб знайти якесь спілкування, бо коли ми сюди переїхали, то дуже не вистачало саме цього.
Цей центр відкрила релокована Біловодська громада з Луганщини, територія якої тимчасово окупована. Нині весь її адмінперсонал перебуває у Рівному. Тут проживає чи найбільше переселенців із того регіону.
Віктор Кобернюк, начальник Біловодської селищної військової адміністрації:
Виїхало близько дві тисячі двісті людей. Це люди, які офіційно зареєстровані як вимушено переселені особи, ми знаємо, що їх набагато більше. Багато людей виїхало за кордон, ми стараємося їх знаходити, підтягувати у свою громаду.
Насамперед тут підтримують людей, що були змушені тікати від війни. Центр працює в гуртожитку одного з місцевих вишів, де мешкають понад дві сотні переселенців. Вся команда закладу теж ВПО. Керівниця з окупованої частини Запорізької області.
Наталія Кононенко, соціальна менеджерка Центру Життєстійкості Біловодської громади:
Це десь викликає довіру внутрішньо переміщених осіб до нас як до фахівців, і цей принцип "Рівний-рівному" зберігається та працює. Охоплює не тільки внутрішньо переміщених осіб. Так само фахівці працюють із ветеранами, із родинами військовослужбовців.
Цей простір для релокованої громади вперше відкрили не в столиці, а в регіональному місті. Створення таких осередків є вкрай необхідним для луганчан, каже очільник регіону, адже нині територія Луганщини на 95 відсотків тимчасово окупована.
Олексій Харченко, начальник Луганської обласної військової адміністрації:
Тимчасово втратили контроль над територією, але ми маємо сотні тисяч переселенців наших. Покажемо всьому суспільству, чим займаються луганчани в цей складний для них час, щоб раз і назавжди відпало бажання у когось ставити під сумнів існування взагалі Луганської області, Луганської адміністрації. Ми є і будемо.
Проєкт втілюють за підтримки Мінсоцполітики. Ремонт провели коштом гуманітарного фонду. Для людей з інвалідністю встановили спеціальний ліфт. Загалом на Рівненщині вже функціонує тридцять один Центр життєстійкості.