Операція "Павутина": авіаексперти розкрили масштаби атаки [ Редагувати ]
"Давид проти Голіафа", "атака небаченого розмаху","блискучий приклад креативності та рішучості". Це лише кілька цитат із західної преси про операцію "Павутина". Як цю військову атаку оцінюють авіаційні експерти та чому вона змусить весь світ переосмислити стратегію захисту - розповість наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька із Лондона.
Одна з найбільш видовищних військових атак за останні роки - так операцію "Павутина" схарактеризували у німецькому "Шпіґель". Мовляв, навіть найвідданіші прихильники України не могли уявити, що вона здатна завдати такого удару по стратегічній авіації. Та ще й не найсучаснішими ракетами, а дешевими безпілотниками.
Про стійкість українських вояків та вміння пристосовуватися говорить і оглядач "Washington Post". Він запевняє, що цією атакою Україна переписує правила війни. Про небачений рівень витонченості та сміливий задум удару говорять на американському CNN. А у "Wall Street Journal" про незламну волю до боротьби й блискучий приклад креативності та рішучості.
Девід Джордан, керівник курсів з підвищення кваліфікації повітряного командування та штабу Королівського коледжу Лондона:
Насамперед пригадайте, що російська авіація дальньої дії, я б навіть сказав, що це гордість і радість путіна. Коли він не розгулює без сорочки чи не займається дзюдо, то ми бачимо, як він сидить в кабінах Ту-22 і Ту-95, обидва з яких були підбиті. І це був той напрям, у який він вперше почав значно інвестувати, коли намагався відбудувати росію як серйозну європейську державу. Ще до позавчорашнього дня була єдина країна, яка була здатна завдати такої шкоди цілям так далеко від лінії фронту чи з власних авіабаз - це Сполучені Штати. Тепер ми знаємо, що є дві країни, які можуть це зробити. І якщо США - чисто теоретично, то Україна вже це зробила на практиці.
Києву знову вдалося досягти ефекту оперативної несподіванки - підсумовують в американському Інституті вивчення війни. Там відзначають, що дронам вдалося уникнути дії російських систем радіоелектронної боротьби. А оскільки це були FPV-дрони, а не безпілотники далекого радіусу дії, то ППО агресорки не вистачило часу для їх виявлення. Тепер російському командуванню потрібно терміново думати, як посилити оборону своїх авіабаз та інших військових обʼєктів. А ще більша проблема - як замінити пошкоджені та знищені літаки. Бо ані Ту-95, ані Ту-22 більше не випускають.
Джастін Бронк, провідний аналітик Королівського інституту оборонних досліджень RUSI:
Вони можуть спробувати витягнути зі складів якісь дуже старі корпуси літаків і привести їх до сучасного бойового стандарту, але це безумовно займе роки. А крім того, буде складно і дуже дорого, якщо взагалі можливо.
Девід Джордан, керівник курсів з підвищення кваліфікації повітряного командування та штабу Королівського коледжу Лондона:
Ці втрати люди звикли підраховувати у грошовому еквіваленті, тобто кажуть: от знищили літаків на суму в кілька мільярдів доларів чи євро. Але тут справа в значно більшому. Вони не мають як їх замінити. Можуть спробувати купити в Китаю H-6, тобто Ту-16 1950-х років, китайці модернізували їх як носії крилатих ракет, але вони не мають дальності польоту чи можливостей перевезення, як Ту-95. У них немає швидкості Ту-22. Тобто тут йдеться про втрату активів, тому вартість незліченна.
В Інституті вивчення війни прогнозують, що цей удар по стратегічній авіації зможе принаймні тимчасово обмежити можливості рф завдавати ударів по Україні безпілотниками та ракетами великої дальності. А у французькій "Ле Фігаро" звертають увагу на вдалий час виконання атаки. Мовляв, вона має символічне значення у контексті перемовин з росією.
Валерій Романенко, авіаційний експерт, провідний науковий співробітник НАУ:
Я б хотів подивитися на обличчя російських переговорників. Вони б дуже мене втішили, та не лише мене. Як вони після такого гучного ляпаса, відлуння на весь світ від цього ляпаса, прийдуть і будуть казати: "Ми хочемо не чотири, а шість українських областей".
Також авіаційні експерти відзначають стратегічний ефект цієї спецоперації, бо вона показує росіянам, що усі їхні активи перебувають у зоні ризику. Крім того, додає роботи спецслужбам. Тепер додатково перевірятимуть усі вантажівки поблизу військових баз. Так само як періодично доведеться обстежувати й усі будинки навколо. Щоби раптом хто не приховав запаси українських дронів.
Девід Джордан, керівник курсів з підвищення кваліфікації повітряного командування та штабу Королівського коледжу Лондона:
Також росіяни мусять задуматися, чи це одноразова окрема операція, чи насправді це перша із серії запланованих дій, тобто зараз роблять атаку на авіацію, а через два-три тижні роблять щось ще. Мушу сказати, що з того, що я бачив про Збройні сили України, я зовсім не здивуюся, якщо це буде випадок номер один у низці потенційно доступних варіантів, завдяки продемонстрованій універсальності та пристосуванню до умов українців.
Аналітики запевняють, що Україна зробила послугу і Заходу, бо обмежила далекобійні можливості росії. А отже, знизила рівень загрози. З другого боку, СБУ продемонструвала всьому світові потенційну вразливість авіабаз. Тим самим дала час знайти системи захисту.