Сегодня 110 лет со дня рождения Екатерины Билокур [ Редагувати ]
Її роботами захоплювався Пабло Пікассо, а односельці називали "дивакуватою дівкою". Сьогодні - сто десять років від дня народження Катерини Білокур, геніальної сільської художниці. Їй забороняли малювати, через що вона ледь не вкоротила собі віку. Визнання і світова слава до художниці-самоука прийшли, коли їй було за сорок. Леся Вакулюк продовжить.
Вона малювала не чортів, а квіти. Тільки от у рідній Богданівці ані її односельці, ані батьки не розуміли дивної пристрасті Катрі Білокур. Поратися по господарству - ось що мала робити сільська дівчина.
Галина Безкоровайна, заступник директора з науково-освітньої роботи Національного музею українського народного декоративного мистецтва:
- Вона говорить, що мудрий дід вирішив, що для чого дівчині освіта. Купивши буквар на базарі, приніс його додому, по якому Катерина Василівна Білокур навчилась читати й писати. "І от на цьому, - як вона пише, - вся моя освіта початкова, середня і вища закінчилась!"
Уночі копала і садила, удень творила - потай.
Леся Вакулюк, кореспондент:
- Пензлі, якими малювала свої картини, художниця-самоук робила власноруч: з котячої та білячої шерсті. Фарби також виготовляла сама: з калини, бузини, цибулі, буряка. А коли хтось приносив Катерині Білокур олійні фарби чи полотно - вона раділа такому подарункові, як дитина.
Мистецтвознавці кажуть: її полотна треба роздивлятися під мікроскопом - так тонко вони виписані. Люди складають про художницю легенди.
За легендою, Катерина Василівна Білокур зшила два шматки полотна: батько і син - і написала чудове "Колгоспне поле". Полотно, на якому з’явилась ця одна з найвідоміших робіт Катерини Білокур, її сусідка приготувала на сорочки для чоловіка та сина, але ті не повернулися з війни. Тому жінка попросила намалювати їм посвяту.
Що сьогодні говорять про "чудакувату дівку", як колись односельці називали Катерину Білокур, у її рідній Богданівці - дивіться у "Подробицях" о 20.00.
Леся Вакулюк, Іван Єрмаков. "Новини". Телеканал "Інтер"